Pereiti į pagrindinį turinį

D. Trumpas pažadėjo naujų sankcijų Iranui, bet karinio atsako neminėjo

2020-01-08 17:26

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), trečiadienį pirmąkart oficialiai komentuodamas Irano surengtus raketų smūgius prieš karines bazes Irake, kuriose yra laikoma amerikiečių karių, pareiškė, kad šiitiška respublika „atrodo atsitraukianti“ nuo savo užmojų eskaluoti įtampą regione, bet pridūrė, kad Vašingtonas toliau svarstys visas galimybes ir „nedelsdamas įves papildomas baudžiamąsias ekonomines sankcijas“ Teheranui.

AP nuotr.

Kalbėdamas Baltųjų erdviame rūmų vestibiulyje D. Trumpas pabrėžė, kad per trečiadienį paryčiais Irano surengtus raketų smūgius karinėms bazėms Irako šiaurėje ir vakaruose nė vienas JAV karys nenukentėjo ir kad padaryta žala yra minimali. Pasak jo, amerikiečiai turėtų būti „itin dėkingi ir laimingi“ dėl tokios baigties.

„Iranas atrodo atsitraukiantis, ir tai yra geras dalykas visoms susijusioms šalims – ir labai geras dalykas pasauliui. Nebuvo prarasta jokių amerikiečių arba irakiečių gyvybių“, – kalbėjo jis.

Pačioje savo kalbos pradžioje prezidentas pabrėžtinai pakartojo savo neretai skelbiamą poziciją, kad kol jis bus JAV vadovas, Iranui nebus leista įgyti branduolinių ginklų.

D. Trumpas taip pat paragino NATO „daug labiau įsitraukti į Vidurio Rytų procesą”.

Irano smūgis buvo atsakas į praeitą savaitę JAV surengtą karinį smūgį Bagdade, per kurį buvo nukautas itin įtakingas iraniečių generolas Qasemas Soleimani (Kasemas Soleimanis).

Raketų smūgiai Teheraną ir Vašingtoną buvo pavojingai priartinę prie karo slenksčio. Pasaulio akys nukrypo į D. Trumpą, svarstantį, ar atsakyti į šį puolimą didesne karine galia. Respublikonas prezidentas nuo antradienio vakaro vietos laiku, kai buvo gauta žinia apie antpuolį, tarėsi su nacionalinio saugumo patarėjais, bet ilgą laiką niekaip neužsiminė, koks bus atsakas.

Vis dėlto atrodo, kad blogiausio scenarijaus buvo išvengta. D. Trumpas savo kalboje neminėjo jokių planų smogti Iranui karinėmis priemonėmis, nors pabrėžė, kad JAV kariuomenė yra „galingiausia pasaulyje“.

Praeitą penktadienį Irano revoliucinės gvardijos užsienio operacijų vadas Q. Soleimani buvo nukautas per JAV bepiločio lėktuvo smūgį netoli Bagdado oro uosto. Iranas pažadėjo keršyti, bet atrodo, kad per jo raketų smūgį jokie amerikiečiai nenukentėjo, sakė vienas JAV pareigūnas.

Raketos smogė dviem bazėms – Irako šiauriniame Arbilio mieste ir vakariniame Ain al Asade.

Faktas, kad aukų tarp amerikiečių nėra, gali rodyti, kad Iranas nesuinteresuotas – bent jau kol kas – aštrinti konfliktą su Vašingtonu. Tai gali suteikė D. Trumpui progą pamėginti deeskaluoti padėtį ir atitraukti savo šalį, išvargintą konfliktų Afganistane ir Irake nuo naujo karo slenksčio. D. Trumpas, siekiantis vėliau šiais metais būti perrinktas, anksčiau yra žadėjęs išvesti Jungtines Valstijas iš „nesibaigiančio karo“.

Vis dėlto jo retorika pastarosiomis dienomis buvo grėsminga. Likus kelioms valandoms iki trečiadienį paryčiais Irano laiku įvykdytų smūgių prezidentas žurnalistams Ovaliajame kabinete sakė: „Jeigu Iranas padarys kažką, ko jie neturėtų daryti, jie nukentės nuo pasekmių – ir labai smarkiai.“

Demokratai savo ruožtu ragino D. Trumpą susilaikyti nuo priešpriešos su Iranu karinio eskalavimo.

Atstovų Rūmų užsienio reikalų komiteto pirmininkas Eliotas Engelis sakė, kad administracija privalo skubiai „išpainioti mus iš [padėties], galinčios vesti į visavertį karą ir siaubingas aukas“. Jis pridūrė nuogąstaujantis, kad padėtis tampa nevaldoma.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų