Pereiti į pagrindinį turinį

Davose Vakarų aukšto lygio atstovai aptarė V. Zelenskio taikos formulę

2024-01-14 20:32
BNS inf.

Aukščiausio lygio patarėjai užsienio reikalų klausimais iš daugiau nei 80 Vakarų šalių ir Ukrainos sekmadienį susitiko tartis, kaip į priekį pajudinti Volodymyro Zelenskio taikos formulę, turinčią baigti Rusijos karą prieš Ukrainą, nors Šveicarija pripažino, kad iki pasirengimo įtraukti į taikos derybas Rusiją dar toli.

Scanpix nuotr.

83 šalių patarėjai nacionalinio saugumo klausimais ketvirtą kartą susitiko Šveicarijos mieste Davose, kad aptartų 10 punktų V. Zelenskio taikos planą, praėjus beveik dvejiems metams nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios.

Deryboms pirmininkavo Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas ir Šveicarijos užsienio reikalų ministras Ignazio Cassisas (Injacijus Kasisas)

„Tikslas – pasiruošti, kad būtume pasirengę ir subrendę pradėti procesą su Rusija, kai tam ateis laikas“, – spaudos konferencijoje sakė I. Cassisas.

Jis teigė, kad derybose turi būti rastas būdas įtraukti Rusiją, tačiau kol kas nei Kyjivas, nei Maskva nėra pasirengę tokiam žingsniui.

Susitikimas vyko prabangiame Davoso slidinėjimo kurorte Šveicarijos rytuose, prieš antradienį prasidėsiantį kasmetinį Pasaulio ekonomikos forumą.

I. Cassisas sakė, kad užuot tokioms grupėms, kaip Didžiojo septyneto (G-7), Didžiojo dvidešimtuko (G-20) ar Europos Sąjunga, pristačius savo pozicijas arba bendradarbiaujant su pernelyg poliarizuota Jungtinių Tautų Saugumo Taryba, „čia bandome tartis“ ir rasti bendrą kalbą.

Derybose dalyvavo Brazilija, Indija ir Pietų Afrikos Respublika – šalys, kurios kartu su Rusija priklauso BRICS grupei.

I. Cassisas teigė, kad šių šalių dalyvavimas buvo labai svarbus, joms vis dar palaikant dialogą su Maskva ir todėl išlaikant tam tikrą pasitikėjimą.

Jis teigė, kad sutelkus ne tik Vakarų šalių, bet ir daugelio kitų šalių pastangas, yra didesnė tikimybė, kad pavyks rasti išeitį iš konflikto.

„Reikia rasti būdą, kaip įtraukti Rusiją“

„Turėsime rasti būdą, kaip į šį procesą įtraukti Rusiją. Taikos nebus, jei Rusija negalės tarti savo žodžio“, – pažymėjo I. Cassisas.

„Tačiau tai nereiškia, kad turėtume būti nusiminę, sėdėti ir laukti, kol Rusija ką nors padarys. Kiekvieną minutę, kai laukiame, Ukrainoje žūsta ar yra sužeidžiami dešimtys civilių gyventojų. Neturime teisės laukti amžinai“, – pridūrė jis.

Anksčiau buvo surengti trys nacionalinio saugumo patarėjų lygio susitikimai: 2023-ųjų birželį Kopenhagoje, rugpjūtį Džidoje ir spalį Maltoje.

Davoso derybose ypač daug dėmesio skirta karo veiksmų nutraukimo kriterijams, Rusijos karių išvedimui, teisingumui už padarytus nusikaltimus ir tolesnio eskalavimo prevencijai.

I. Cassisas sakė, kad tai greičiausiai bus paskutinis tokio formato susitikimas, kuriame susitinka patarėjai nacionalinio saugumo klausimais, tačiau galbūt bus suorganizuotas aukštesnio lygio susitikimas.

Jis sakė, kad šio proceso tikslas – rasti bendrą požiūrį į priemones taikai pasiekti, kurį būtų galima pritaikyti ir kituose konfliktuose.

V. Zelenskis pirmadienį lankysis Šveicarijoje

Ukrainiečių prezidentas V. Zelenskis pirmadienį turėtų apsilankyti Šveicarijoje, pranešė jo biuras, Ukrainai, artėjant antrosioms karo metinėms, stengiantis užsitikrinti stabilią sąjungininkų paramą.

„Prezidentas V. Zelenskis vizitą Šveicarijos Konfederacijoje pradės sausio 15 dieną“, – pranešė prezidentūra

V. Zelenskis „susitiks su abiejų parlamento rūmų vadovais, partijų lyderiais ir Šveicarijos prezidentu, dalyvaus Pasaulio ekonomikos forume“ Davose.

Ministrai: Paryžius ir Berlynas rems Ukrainą tol, kol to reikės

Naujasis Prancūzijos užsienio reikalų ministras ir jo kolegė iš Vokietijos sekmadienį pareiškė, kad, praėjus beveik dvejiems metams nuo Rusijos invazijos pradžios, jie ir toliau teiks paramą Ukrainai tol, kol to reikės.

„Visiškai sutinkame (...) kad turime remti ukrainiečius tol, kol to reikės“, – spaudos konferencijoje, surengtoje kartu su Vokietijos užsienio reikalų ministre Annalena Baerbock (Analena Bėrbok), sakė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Stephane'as Sejourne (Stefanas Sežurnė).

A. Baerbock sakė, kad jie liks „Ukrainos pusėje tiek laiko, kiek reikės, kol Rusija pasitrauks“ iš Ukrainos teritorijos.

Tačiau ji perspėjo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nenori sustoti šiame kare ir nesustoja.

Abiejų užsienio reikalų ministrų susitikimas įvyko tuo metu, kai sąjungininkams sunkiai sekasi užsitikrinti finansavimą ir kai kurie nerimauja, kad Kyjivas gali būti pamirštas, kitiems konfliktams, pavyzdžiui, Izraelio ir „Hamas“ karui, atsidūrus pasaulio dėmesio centre.

Dėl politinių priežasčių Briuselyje ir Vašingtone taip pat buvo užblokuotos didelės finansavimo lėšos.

Vasario 1 dieną Europos Sąjunga turi surengti posėdį, kad panaikintų Vengrijos lyderio Viktoro Orbano veto teisę dėl 50 mlrd. eurų pagalbos Ukrainai paketo.

Šeštadienį per savo pirmąjį oficialų vizitą užsienyje S. Sejournas Kyjive susitiko su Ukrainos prezidentu V. Zelenskiu ir pažadėjo, kad Paryžius ir toliau teiks paramą.

Savo vakaro kalboje V. Zelenskis sakė, kad jie aptarė „Ukrainos gynybos poreikius, įskaitant bendrą dronų, artilerijos gamybą ir tolesnį oro gynybos stiprinimą“.

Daugiau naujienų