Viena grupių, užtvėrusių privačią degalinę, įsikūrusią Meksiko pagrindiniame prospekte, skandavo: „Susivienijusių žmonių niekas nenugalės!“
Žmonės piktinosi prezidentu Enrique Pena Nieto (Enrike Penja Njetu), kurio vyriausybė praėjusią savaitę pranešė, kad benzino kaina nuo sausio 1 d. bus padidina net 20 proc. iki 88 JAV dolerio centų, o dyzelinas brangs 16,5 proc. iki 83 centų.
„Dėl to pabrangs pragyvenimas visiems meksikiečiams. Smarkiai pabrangs pervežimai, pagrindiniai maisto produktai, ir galiausiai tai smogs meksikiečių šeimoms“, – sakė slaugytoju dirbantis Rafaelis Sotocruzas (Rafaelis Sotokrusas), protestavęs prie vienos degalinės.
„Jau užteks!“
Kita protestuotojų grupė užtvėrė vakarinį greitkelį link sostinės ir laikė plakatą su užrašu „Jau užteks!“
Socialiniuose tinkluose ir vietiniuose laikraščiuose pranešta, kad visoje šalyje dar keliose vietose buvo surengti nedideli pavieniai protestai.
Meksikos vyriausybė savo ruožtu pareiškė, kad kainų reguliavimo nutraukimas buvo seniai planuotas, tačiau jis nesėkmingai sutapo su visame pasaulyje kylančiomis naftos kainomis. Juo siekiama nutraukti subsidijų skyrimą, kurios, vyriausybės teigimu, naudingos tik turtingiausiems meksikiečiams, ir pritraukti privačių kompanijų susidomėjimą įsitraukti į atveriamą kuro rinką.
„Deja, jis sutapo su dideliu tarptautinių naftos kainų augimu“, – sakė Meksikos finansų sekretoriaus pavaduotojas Miguelis Messmacheris (Migelis Mesmačeris).
Dėl šios priežasties ir dėl 2016 metais dolerio atžvilgiu atpigusio Meksikos peso, kuro kainos galėjo išaugti dar pernai, tačiau tada vyriausybė vis dar reguliavo kainas. Meksika importuoja didžiąją dalį sunaudojamo benzino, nors pati eksportuoja neperdirbtą naftą.
„Kelia blogas emocijas“
„Taip nutiko todėl, kad ribojome tuos (kainų) šokinėjimus, kas ir lėmė šį užslopintą augimą“, – sakė M. Messmacheris.
„Tokie dalykai visada kelia blogas emocijas, – pridūrė jis. – Tai labai aišku ir labai suprantama. Mums aišku, kad priimta tikrai nepopuliari priemonė.“
Pirmąją šių metų dieną įsigaliojus kainų reguliavimo panaikinimui, protestuotojai užtvėrė eismą viename iš pagrindinių šalies šiaurę ir pietus jungiančių greitkelių.
Kai kurios degalinės pastaruoju metu pritrūko benzino dėl, pareigūnų teigimu, paniško pirkimo, padidėjusios paklausos šventiniu laikotarpiu, nenumatyto vėlavimo pristatyti degalų į prekybos vietas ir vamzdynų gedimų, siejamų su didžiule kuro vagysčių banga. Dabar degalinėse benzino jau yra pakankamai.
Degalų vagystės
Tačiau pareigūnai dar nepaaiškino, kodėl gruodžio pradžioje smarkiai padaugėjo degalų vagysčių iš produktotiekių. Kovodama su jomis, vyriausybė buvo priversta padidinti patruliuojančių karių pajėgas 60 proc. Remiantis oficialiais skaičiavimais, vagys iš valstybinei naftos kompanijai „Pemex“ priklausančių vamzdžių kasmet išgrobsto kuro produktų už maždaug 1,4 mlrd. dolerių (1,33 mlrd. eurų).
2017 metais įsigaliojęs kainų reguliavimo nutraukimas yra dalis platesnės Meksikos energetikos sektoriaus reformos, kurią prieš dvejus metus inicijavo prezidentas E. Pena Nieto. Šia reforma siekiama užbaigti daugiau kaip septynis dešimtmečius besitęsiantį valstybinį naftos monopolį ir įsileisti į rinką privačių investuotojų.
Per antrąjį jos etapą vėliau šiemet kitoms kompanijoms bus leista pradėti importuoti ir pardavinėti benziną. Tada valstybės įmonė „Pemex“ nebebus vienintelė, valdanti visą tiekimo grandinę.
Naujausi komentarai