Jungtinės Valstijos ir Europa trečiadienį sugriežtino sankcijas Maskvai dėl Ukrainos krizės, o prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pirmą kartą tiesiogiai nusitaikė į Rusijos ekonomikai svarbias finansų, gynybos ir energetikos bendroves.
Amerikos paskelbtas sankcijų paketas yra skaudesnis smūgis Maskvai, sulaukęs piktos jos reakcijos ir grasinimų imtis atsakomųjų priemonių. Tai dar paaštrins krizę Kremliaus ir Vakarų santykiuose, kuri yra rimčiausia nuo Šaltojo karo laikų.
Europa ir JAV veiksmų ėmėsi suintensyvėjus neramumams Ukrainoje, kur per mažiau nei savaitę jau žuvo 55 civiliai žmonės.
„Atsižvelgdamas į toliau vykstančias provokacijas Ukrainoje... aš pritariau naujoms sankcijoms prieš kai kurias didžiausias Rusijos bendroves ir finansų institucijas“, - sakė B.Obama Baltuosiuose rūmuose.
Pasak prezidento, jis ne kartą sakė Rusijos vadovui Vladimirui Putinui sustabdyti ginklų gabenimą per sieną į rytų Ukrainą ir sutikti su veiksmingomis pasienio stebėjimo priemonėmis.
„Rusija nesiėmė nė vieno iš šių žingsnių, kuriuos aš paminėjau“, - pabrėžė B.Obama.
„Tiesą sakant, Rusijos parama separatistams ir Ukrainos suvereniteto pažeidinėjimai tęsėsi“, - aiškino jis.
V.Putinas savo ruožtu įspėjo Vašingtoną, kad naujos skaudžios sankcijos jo šaliai kaip bumerangas smogs Amerikos nacionaliniams interesams, padarys „labai didelę žalą“ ir taip smarkiai pašlijusiems JAV ir Rusijos santykiams.
„Kalbant apie visokias sankcijų priemones, jos paprastai pasižymi bumerango poveikiu ir, be jokių abejonių, šiuo atveju stumia Rusijos ir Amerikos santykius į aklavietę, daro jiems labai didelę žalą“, – sakė Rusijos vadovas per vizitą Brazilijoje.
„Esu įsitikinęs, kad tai kenkia Amerikos valstybės ir žmonių ilgalaikiams nacionaliniams interesams“, - pridūrė jis.
TIKSLINĖS PRIEMONĖS
Dėl šių Vašingtono žingsnių dvi didelės Rusijos finansų institucijos - „Gazprombank“ ir VEB - bei dvi energetikos milžinės - „Rosneft“ ir „Novatek“ - neteks prieigos prie JAV kapitalo rinkų.
Iždo departamentas nurodė, kad tiesioginių sankcijų taip pat sulauks aštuonios Rusijos ginklų įmonės, gaminančios šaulių ginklus, minosvaidžių sviedinius ir tankus.
JAV sankcijų pakete numatytos baudžiamosios priemonės ir prieš separatistines Donecko liaudies respubliką bei Luhansko liaudies respubliką Ukrainos rytuose.
Į fizinių asmenų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą įtrauktas Sergejus Besesda, kuris yra įtakinga figūra Rusijos federalinėje saugumo tarnyboje, bei Rusijos aneksuoto Krymo reikalų ministras Olegas Saveljevas.
Trečiadienį Briuselyje susirinkę ES lyderiai po intensyvių diskusijų su Jungtinėmis Valstijomis pranešė, jog taip pat sutarė sugriežtinti sankcijas Rusijai.
Vienas diplomatinis šaltinis naujienų agentūrai AFP sakė, kad ES Europos investicijų bankas (EIB) ir Londone įsikūręs Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (EBRD) nutrauks projektų Rusijoje finansavimą.
Bendrija taip pat sutarė imtis baudžiamųjų priemonių prieš rusų bendroves, siejamas su veiksmais, kenkiančiais Ukrainos suverenitetui.
„MELAGINGAS PRETEKSTAS“
Rusija suskubo pagrasinti Vašingtonui atsakomosiomis priemonėmis.
Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas naująsias sankcijas pavadino „visiškai nepriimtinomis“ ir pridūrė, kad jos tik dar labiau komplikuos Maskvos ir Vašingtono santykius.
Pasak S.Riabkovo, JAV veiksmų, kurie daromi „prisidengiant dirbtinu, melagingu pretekstu, negalima pavadinti niekaip kitaip, tik keliančiais pasipiktinimą ir visiškai nepriimtinais“.
Viceministras pridūrė, kad Maskva ketina atsakyti į naująsias JAV priemones, tačiau jos žingsniai nekopijuos amerikiečių veiksmų, bet „bus Vašingtone priimti pakankamai skausmingai“.
Nors JAV sankcijos smogs kai kurioms žinomiausioms Rusijos bendrovėms, jomis nesiekiama padaryti žalos ištisiems ekonomikos sektoriams, kaip anksčiau grasino Vašingtonas.
Sankcijos taip pat neužkirs kelio rusų bendrovėms dirbti su Amerikos fiziniais bei juridiniais asmenimis ir nebus konfiskuotas tų Rusijos įmonių JAV jurisdikcijoje esantis turtas.
Tačiau pareigūnai pabrėžė, kad JAV politikos formuotojai galės svarstyti tolesnes priemones, jei situacija Ukrainoje blogės.
ES švelnesnes priemones nulėmė didžiulis Europos verslo bendruomenės pasipriešinimas griežtesnėms sankcijoms prieš Maskvą ir JAV bei ES požiūrio į sankcijų klausimą niuansai.
Vis dėlto amerikiečių pareigūnai pabrėžė, kad transatlantinių sąjungininkių veiksmai turės neigiamos įtakos Rusijos ekonomikai.
Vienas pareigūnas sakė neatmetantis galimybės, kad naujos sankcijos gali įstumti Rusijos ekonomiką į recesiją.
Vašingtonas jau anksčiau ėmėsi finansinių ir kelionių suvaržymų prieš kai kurių didžiųjų Rusijos įmonių vadovus ir žmones iš V.Putino artimiausios aplinkos, taip pat svarbiausius Ukrainoje veikiančių separatistų lyderius.
PADIDINS NETIKRUMĄ
Buvęs JAV ambasadorius Ukrainoje Stevenas Piferis (Stivenas Paiferis) sakė, kad Amerikos įvestos sankcijos padidins netikrumą dėl Rusijos ekonomikos, kuri jau dabar demonstruoja silpnumo ženklus.
„Tai rimtos sankcijos. Jos nukreiptos prieš didžiąsias Rusijos energetikos įmones ir finansų institucijas“, - sakė S.Piferis, kuris šiuo metu yra Brookingso (Brukingso) instituto, Vašingtone įsikūrusio strateginių vertinimų centro, analitikas.
Kongreso respublikonai, anksčiau tvirtinę, kad B.Obamos įspėjimai apie griežtesnes sankcijas Maskvai tėra tušti grasinimai, santūriai pasveikino šį Baltųjų rūmų žingsnį.
„Delsimas priversti Rusiją pajusti realias pasekmes darė žalą JAV patikimumui, o šios dienos administracijos pareiškimas neabejotinai yra žingsnis teisinga kryptimi“, - sakė Tenesio valstijai atstovaujantis senatorius Bobas Corkeris (Bobas Korkeris), kuris yra įtakingiausias respublikonas Užsienio reikalų komitete.
Naujausi komentarai