ES lyderiai perspėjo, kad 28 valstybių blokas negalės derėtis dėl naujų prekybos susitarimų, jeigu Belgija penktadienį nepatvirtins susitarimo su Kanada ir neužtikrins reikalingo vienbalsio pritarimo.
Europos Komisijos vadovas Jeanas-Claude'as Junckeris (Žanas Klodas Junkeris) penktadienį pareiškė turįs vilčių, kad artimiausiomis dienomis pavyks suderinti įstrigusią ES ir Kanados laisvosios prekybos sutartį.
„Aš tikiuosi, kad pamatysime sutartą sprendimą artimiausiomis dienomis“, – pasakė jis per spaudos konferenciją, nors Belgijos vieno regiono vyriausybė vis dar atmeta sutartį su Kanada, o kad ji galiotų reikia vieningo visų 28 ES narių pritarimo.
„Jeigu aš sakau, jog tikiuosi, kad sutarimas bus rastas per artimiausias porą dienų, tai apima ir šiandieną“, – pridūrė jis.
Jis paneigė, kad Europos Sąjungos viršūnių susitikimas, kuris baigiasi penktadienį, yra galutinis terminas šiam susitarimui.
J.-C.Junckeris yra perspėjęs, kad jeigu ES nepasieks tokio susitarimo su Kanada, tai tikriausiai pražudys ir derybas dėl prekybos su kitomis pasaulio dalimis, tarp jų – šiuo metu vykstančias derybas su JAV.
Namiūro parlamentas praėjusią savaitę balsavo už susitarimo su Kanada - CETA – blokavimą. Tai reiškia, kad Belgija teisiškai negali pasirašyti pakto, o jeigu jis nebus vieningai palaikytas, CETA, dėl kurios buvo tariamasis septynerius metus, įstrigs nežinioje.
Atsisako pasirašyti susitarimą
Belgijos Valonijos regiono vadovas penktadienį pareiškė, kad nepakeitė savo nuomonės ir atsisako pasirašyti stambų ES prekybinį susitarimą su Kanada bei pavadino paskutinį pasiūlymą „nepakankamu“.
ES lyderiai viršūnių susitikime Briuselyje su nerimu laukė proveržio derybose su Valonijos regionu, baimindamiesi, kad tokia situacija pakenks Bendrijos reputacijai derantis dėl prekybinių sutarčių ateityje.
„Jaučiu, kad noras žengti į priekį yra, tačiau sunkumų vis dar yra... ta (pažanga), ją išanalizavus, atrodo yra nepakankama“, – pareiškė Belgijos prancūzakalbių regiono Valonijos vadovas Paulis Magnette'as (Polis Magnetas) po derybų maratono su Kanados prekybos ministre Chrystia Freeland (Kristija Friland) ir ES pareigūnu Valonijos sostinėje Namiūro mieste, esančiame už 70 kilometrų į pietryčius nuo Briuselio.
Valonijos regiono įstatymų leidėjai per praėjusį penktadienį surengtą balsavimą netikėtai nusprendė blokuoti Europos Sąjungos (ES) ir Kanados laisvosios prekybos sutartį ( CETA), todėl Belgija negali pasirašyti šio dokumento, dėl kurio derėtasi net septynerius metus.
Dėl šio blokavimo gali neįvykti kitą savaitę planuotas Kanados ministro pirmininko Justino Trudeau (Džastinu Triudo) vizitas į Briuselį ir sutarties pasirašymas.
CETA sujungtų 500 mln. vartotojų turinčią ES rinką su 10 didžiausia pasaulio ekonomika.
Tačiau CETA priešininkai sako, kad tai yra pavojingas laisvosios rinkos precedentas, kuris gali pakenkti aukštiems sveikatos gerovės standartams Europoje ir ūkininkams.
Kanada praranda kantrybę
P.Magnette'as penktadienį atkreipė dėmesį į ypač prieštaringai vertinamą investicijų apsaugos schemą sutartyje, kuri sukėlė aktyvistų pasipiktinimą.
Šis pasiūlymas turėtų apsaugoti investuotojus, kurie baiminasi, kad tokie vietos įstatymai kaip sveikatos priežiūros ir saugos teisės aktai, gali prieštarauti prekybos sutarčiai ir tuokelti grėsmę jų investicijoms.
Tačiau kritikai sako, kad tai suteiktų galimybę komerciniams interesams daryti spaudimą vyriausybei keisti įstatymus.
„Man susidarė įspūdis, kad Valonijos vyriausybė užėmė dar radikalesnę poziciją“, – sakė sutartį palaikantis Belgijos ministras pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis).
Tuo metu Kanada sako, kad netenka kantrybės, ir J.Trudeau atšauks spalio 27 dieną numatytą vizitą, jeigu nepavyks pasiekti proveržio.
P.Magnette'as anksčiau yra paprašęs kitai savaitei numatytą susitarimo pasirašymą su Kanados ministru pirmininku atidėti neribotam laikui.
ES viršūnių susitikime dalyvaujantys ES lyderiai ragino Valoniją pritarti šiai sutarčiai.
„Tvirtinu, kad mums reikia šio prekybos susitarimo su Kanada. Jis yra geriausias, kokį tik esame kada nors sudarę“, – ketvirtadienį vakare spaudos konferencijoje sakė Europos Komisijos vadovas Jeanas-Claude'as Junckeris (Žanas Klodas Junkeris), išėjęs iš ES viršūnių susitikimo pasitarti su šalimis.
Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas perspėjo, kad CETA „gali būti mūsų paskutinis prekybinis susitarimas, jeigu mes negalėsime įtikinti žmonių, kad mes deramės, siekdami apginti jų interesus“.
Susitarimui su Kanada nepritaria daug įvairių grupių, kurios sako, kad šis projektas yra bandomasis modelis, siekiant prastumti dar prieštaringiau vertinamą ES ir JAV laisvosios prekybos susitarimą TTIP, dėl kurio dar deramasi.
Aktyvistai mano, kad abu šie susitarimai kelia pavojų ES aplinkos ir vartotojų apsaugos standartams, be to, užtikrina neteisingas privilegijas tarptautinėms bendrovėms.
„Ypač svarbios diskusijos“
Kova už šį susitarimą susirūpinimą kelia ir Didžiajai Britanijai, nes daug kas laiko CETA potencialiu pavyzdžiu tolesniems ES ryšiams su Jungtine Karalyste, kai ši išstos iš Bendrijos.
D.Tuskas pabrėžė, kad esama ir daugiau problemų, ne vien sutartis su Kanada. Penktadienį lyderiai taip pat turi aptarti didėjantį pasipiktinimą neigiamais pasaulinės laisvosios prekybos padariniais, prisidėjusiais prie populistų - tokių kaip Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) Jungtinėse Valstijose – iškilimo.
„Štai kodėl mums reikia veiksmingų priemonių apsisaugoti nuo neteisingų prekybos praktikų ir (štai) kodėl diskusijos apie prekybos gynybos instrumentus šiandien yra ypač svarbios“, - pridūrė jis.
Lyderiai turi svarstyti vieną Europos Komisijos pasiūlymą, kuris užtikrintų, kad ES kompanijoms, visų pirma plieno gamintojoms, bus užtikrinta didesnė apsauga nuo Kinijos kainų dempingo ir neteisėtų subsidijų.
Šios papildomos apsaugos priemonės yra labai svarbios, nes tikimasi, kad Kinija gruodžio mėnesį gaus oficialų Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) rinkos ekonomikos statusą. Tokiu atveju Pekino partneriai su šia komunistų valdoma valstybe turės elgtis kaip su laisvąja rinka, turinčia lygias teises sprendžiant prekybos ginčus.
Europos Sąjungoje šiuos pasiūlymus griežtai atmeta laisvosios prekybos puristės – pavyzdžiui, Didžioji Britanija, Švedija ir Nyderlandai - kurios baiminasi nesustabdomo judėjimo protekcionizmo link.
Tačiau plieno gamintojai itin nori šių pakeitimų, nes jiems labai pakenkė kainų nuosmukis dėl Kinijos vadovaujamos perteklinės pasiūlos ir pigaus importo bangos.
Naujausi komentarai