"Expo 2010" – šiuolaikinių stebuklų netrūks Pereiti į pagrindinį turinį

"Expo 2010" – šiuolaikinių stebuklų netrūks

2010-03-29 09:19
Paroda: "Expo 2010" miestelio architektūra – įspūdinga.
Paroda: "Expo 2010" miestelio architektūra – įspūdinga. / Expo2010.lt inf. ir nuotr.

Gegužės 1-ąją prasidėsianti pasaulinė paroda "Expo 2010", regis, bus ne kas kitas, o didžiulė šventė Šanchajui – 19 mln. gyventojų turinčiai Kinijos prekybos ir finansų sostinei, rašo verslo dienraštis "The Wall Street Journal".

Dar vyksta statybos

"Expo 2010" miestelis įsikūręs keli kilometrai palei Huangpu upę, buvusiame pramoniniame Šanchajaus rajone.

Kovo pradžioje, kai ten lankėsi "The Wall Street Journal" korespondentas, šis miestelis dar buvo purvina vieta, kurioje gausu darbininkų, kranų, statybinių medžiagų ir šiukšlių. Net sunku įsivaizduoti, kad viskas bus atlikta laiku.

Tačiau du gigantiški skelbimai kiniškai skelbia: "Būkite tikri, mes užduotį įgyvendinsime laiku" ir "Sunkus darbas 30 dienų ir mes viską baigsime".

Tą patį kartoja ir oficialūs kinų pareigūnai.

"Infrastruktūrą ir visus pastatus Kinija baigs laiku. Aš tai tikrai žinau", – sakė pagrindinis "Expo 2010" projektuotojas Wu Siegfriedas Zhiqiangas.

Didžiausia paroda

Kinija teigia, kad parodoje dalyvaus 192 šalys, o kol vyks renginys (6 mėnesius), jį aplankys 70 mln. žmonių. Iki šiol rekordas priklausė 1964–1965 m. 12 mėnesių Niujorke veikusiai Pasaulio mugei, kurią aplankė 50 mln. žmonų.

Vis dėlto kol kas europiečių ir amerikiečių susidomėjimas gan kuklus. Iki šiol nesunku užsisakyti kambarį net ir geriausiuose viešbučiuose parodos laiku.

"Žmonės, tarp jų net kinai, paprasčiausiai nežino apie "Expo", – teigė Pekine įsikūrusios kelionių agentūros "Great Wall Adventure" prezidentas Terrence'as Ou.

Paskutinę minutę

Be to, vos nekilo skandalas dėl Jungtinių Valstijų, kurių didžiulio paviljono kaina 61 mln. JAV dolerių (apie 155,6 mln. litų), dalyvavimo parodoje. Jungtinėse Valstijose draudžiama finansuoti parodas ir tik paskutinę minutę valstybės sekretorė Hillary Clinton surado rėmėjų ir išgelbėjo šalies garbę bei santykius su Kinija.

JAV paviljono šūkis – "Geresnis miestas, geresnis gyvenimas." Tai bus aukštųjų technologijų šventovė. 21 m aukščio ekrane bus pasakojama apie vaiką, kuris įkvepia bendruomenę pastatyti oazę nušiurusioje vietovėje. Už paviljoną atsakingas teisininkas Jose Villarrealas vadina tai "4D" sistema: "Kai griaudės perkūnija, tu jausi vibraciją. Kai lis, jausi miglą."

Tik 41 valstybė, elgiasi kaip JAV ir pačios finansuoja savo paviljonų statybą. Daugumą stato Kinija, kuri dalį nepelningai išnuomos ar net apmokės visas išlaidas.

Ir kabantys sodai

Šiuolaikinių stebuklų netrūks: Saudo Arabija pristatys kabančius sodus, ant pakibusio laivo; Danija atsiveš originalią savo garsiosios Mažosios undinėlės skulptūrą; Prancūzija – Jeano Francois Millet, Vincento van Gogho ir Auguste Rodinio kūrinių.

"Expo 2010" organizatoriai žada 20 tūkst. renginių, pradedant Filadelfijos choro pasirodymu, baigiant magų ir naminių gyvūnų šou.

Parodos miestelio architektūra taip pat įspūdinga: kaip dvi skraidančios lėkštės atrodantis kultūros centras, arba didžiulis Kinijos paviljonas – iš vertikalių ir horizontalių raudonų sijų į viršų platėjantis pastatas.

Stengiasi neatsilikti ir kitos šalys: Didžiosios Britanijos paviljonas – tarsi dygliuotis, padarytas iš 60 tūkst. strypų, kurie virba papūtus vėjui, ir pastatas atrodo lyg išsiliejęs. Italai savo paviljono statybai panaudojo skaidrų cementą, kuris reaguoja į šviesą ir keičia savo išvaizdą.

Šveicarai lankytojams pasiūlys pasivažinėti elektromobiliais ant stogo, kur bus įrengta gėlių pieva.


Lietuvos paviljonas

Lietuva bus pristatyta pasitelkus skrydžio oro balionu simuliaciją. Konkursą laimėjusi įmonė "Ekspobalta" savo projektą pavadino F-LY LITHUANIA, arba "Skrisk, Lietuva", – tai žodžių žaismas, mat LY – aviacijoje naudojamas Lietuvos trumpinys.

Oro balioną projekto rengėjai, kaip teigiama, pasirinko neatsitiktinai: Lietuva yra pirmaujanti pasaulyje pagal oro balionų skaičių, tenkantį vienam šalies gyventojui, o sostinė Vilnius – vienintelė iš Europos sostinių, virš kurios įmanomi skrydžiai oro balionu.

Projekto rengėjų teigimu, pagal jų atliktą analizę išsiaiškinta, kad skrydžiai oro balionu Kinijoje yra labai nauja ir nespėjusi pabosti atrakcija, o azijiečiai šį reiškinį priima labai šiltai ir palankiai. Toks šalies pristatymo būdas ir tokia tema yra įdomi patiems Azijos gyventojams – tai parodo jų pačių kuriami reportažai apie Lietuvą.

Pagal projekto rengėjų sumanymą Lietuvos paviljono centre stovės stilizuotas karšto oro balionas.

Kompiuteriniai terminalai turėtų būti įmontuoti į stilizuotus oro baliono krepšio smėlio maišus. 8 kompiuteriniai terminalai su liečiamais monitoriais turėtų būti išdėstyti aplink krepšį. Kiekvienas smėlio maišas, esantis krepšio išorėje, manytina, turės po įmontuotą monitorių, skirtą lankytojams.

Ant cilindrinio ekrano sienų bus rodomi kino filmai ir panoraminės nuotraukos.

Projekto rengėjai, be pagrindinės ekspozicijos – oro baliono, siūlys kitas temines ekspozicijas, kurios supažindins su Lietuvos laimėjimais, ekonomika, kultūra ir pan. Viena tokių ekspozicijų pavadinta "Atrask Lietuvą" – tai interaktyvios vitrinos, suteikiančios lankytojui pažinimo džiaugsmą ir leidžiančios pačiam dalyvauti informacijos gavimo veiksme. Tikėtina, kad dauguma dalyvių apie Lietuvą bus mažai girdėję, todėl kiekvienoje dėžėje bus galima atrasti šį tą įdomaus ir būdingo tik Lietuvai. Vadinamosios juodosios dėžės turės vitrininį langą, pro kurį bus galima pažvelgti į vidų. Tokia dėžė turės tik neryškų apšvietimą. Lankytojas, priėjęs prie vitrinos, paspaus mygtuką, tuomet įsijungs vitrinos šviesa ir kiekviena dėžė atskleis savo paslaptį.

"Ekspobalta" skaičiavimu, įrengti Lietuvos paviljoną kainuos 4 mln. litų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra