"Lietuva praleido gerą progą patylėti", – pasakytų prezidentas Jacques Chiracas. Dabartinis Prancūzijos vadovas galbūt bus labiau diplomatiškas, nors Vilnius ir nesutinka pritarti derybų su Rusija atnaujinimui.
Lietuvos neįtikino
ES pirmininkaujanti Prancūzija atkakliai ėmėsi iniciatyvos, bet įtikinti Lietuvos diplomatus pasisakyti už derybų su Rusija partnerystės sutarties atnaujinimo nesugebėjo. Ketvirtadienį Briuselyje per parengiamąjį ambasadorių susitikimą Lietuvos delegacija tvirtai gynė savo poziciją. "Lietuva pareiškė nepasirašysianti jokio dokumento, kuriame bus kalbama apie derybų atnaujinimą", – sakė vienas ES diplomatas.
Derybų procesas, žinia, buvo įšaldytas šių metų rugsėjį. Toks sprendimas priimtas dėl rugpjūtį Rusijos surengto karinio puolimo prieš Gruziją.
Vilniaus protestus ignoruos
Tačiau Vilniaus užsispyrimas gali būti beprasmiškas. Prancūzijos atstovai jau pradėjo kalbėti apie tai, jog derybos su Rusija buvo tik atidėtos, o ne sustabdytos. Tad visų ES šalių vienbalsis pritarimas, kad jos būtų atnaujintos, teisiškai nebūtinas. "Nors lietuviai iki šiol griežtai nusiteikę, prancūzai vis tiek planuoja žengti į priekį", – sakė kitas diplomatas.
Daugumai ES šalių atrodo, kad prie derybų stalo galima sėsti, užtenka tik išplatinti pareiškimą, jog Rusija įvykdė ne visas jai iškeltas sąlygas. Diplomatų nuomone, greičiausiai taip ir bus. "Manau, kad dėl tokio pareiškimo bus susitarta", – sakė vienas derybų dalyvis.
Tikisi Lenkijos paramos
Po ambasadorių susitikimo pirmadienį dar pozicijas turės suderinti ES šalių užsienio reikalų ministrai ir tik tada galutiniam sprendimui susirinks ES vadovai. Griežtos pozicijos besilaikantis Lietuvas Prezidentas Valdas Adamkus tikisi ir kitų valstybių vadovų pritarimo.
Tikėtina, kad Lietuvos poziciją parems Lenkijos delegacija. Anksčiau šią savaitę prezidentai Lechas Kaczyńskis ir V.Adamkus paskelbė bendrą pranešimą, kuriame sakoma, jog ES neturėtų atnaujinti derybų su Rusija. Lyderiai pabrėžė, kad iki šiol neįvykdytos paliaubų sutarties sąlygos, numatančios Rusijos pajėgų atitraukimą į pozicijas, kurias jos užėmė prieš prasidedant konfliktui. Be to, iki šiol nesudarytos sąlygos laisvai teikti humanitarinę pagalbą.
Naujausi komentarai