„Žmonės klysta. Svarbiausia iš klaidų pasimokyti“, – sakydavo Davidas Petraeusas. Generolas, regis, gerai pasimokė. Tik ar pavyks klaidą ištaisyti?
Nuslėpti nepavyko
Skandalas kaip sniego gniūžtė nuo kalvos ėmė riedėti prieš kelis mėnesius. Tada viena moteris, kaip vėliau paaiškėjo, 37 metų Jill Kelley, gerai pažįstanti generolą Davidą Petraeusą ir jo šeimą, pasiskundė vienam pažįstamam Federalinio tyrimų biuro (FTB) agentui, kad gavo tuziną grasinančių žinučių elektroniniu paštu iš kitos moters.
FTB ėmėsi tyrimo. Kelias savaites sekdami moterų elektroninį susirašinėjimą agentai sužinojo, kad paslaptingoji moteris, grasinusi J.Kelley, yra Paula Broadwell.
Tiesa, tai, kad P.Broadwell pažįstama su tuo metu jau Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vadovu – atsargos generolu D.Petraeusu, išaiškėjo vėliau.
FTB patikrino moters elektroninį paštą. Agentai pašto dėžutėje aptiko ne tik pikantiškas žinutes, kurias moteriai rašė generolas D.Petraeusas. FTB įtarimą sukėlė ir slapta informacija, kurią kompiuteryje saugojo P.Broadwell. Pasak neįvardytų šaltinių, tokios informacijos bet kuris mirtingasis neturėtų turėti.
FTB nedelsdamas apie vykdomą tyrimą informavo JAV generalinį prokurorą Ericą Holderį. Kilo įtarimas, kad D.Petraeusas galėjo nutekinti slaptą informaciją tretiesiems asmenims.
Po kurio laiko tiek P.Broadwell, tiek D.Petraeusas buvo iškviesti į apklausą agentūroje. Per ją generolas prisipažino, jog turėjo romaną, nors tvirtino, kad santykius nutraukė.
FTB pabrėžė, kad nerado įrodymų, jog CŽV bosas būtų nutekinęs slaptą informaciją meilužei, todėl apie kriminalinius kaltinimus D.Petraeusui nebuvo kalbama.
Visgi FTB apie tyrimą informavo Nacionalinės Žvalgybos (NI) vadovą Jamesą Robertą Clapperį, o šis – prezidentą Baracką Obamą.
Skandalas nebuvo viešinamas, tačiau D.Petraeusui per susitikimą su NI vadovu buvo pasiūlyta palikti CŽV vadovo postą. Argumentuota, kad CŽV bosas gali būti šantažuojamas dėl nesantuokinių ryšių, todėl negali toliau eiti šių pareigų.
Kitą dieną D.Petraeusas po susitikimo su B.Obama pareiškė, kad palieka einamas pareigas.
Slaptas flirtas
Atsargos pulkininkas Steve'as Boylanas, D.Petraeuso draugas, sakė, kad generolo romanas su biografe užsimezgė prieš tai, kai jis buvo paskirtas vadovauti CŽV pernai rugsėjį.
Kartu su P.Broadwell generolas turėjo bendrą „Gmail“ paskyrą, o parašytus asmeninius laiškus ir išsaugodavo kaip juodraščius.
Taigi, abu naudojosi vienu elektroninio pašto adresu ir laiškus perskaitydavo juodraščių skyrelyje.
Elektroniniais laiškais susirašinėjant įprastai, reikalingas IP adresas, todėl išsiųstus laiškus galima susekti. O keičiantis informacija juodraščiuose laiškai nesiunčiami, tad tokius pokalbius susekti ir perimti – kur kas sunkiau.
Šį būdą pamėgo ir daugelio šalių paaugliai, nenorintys, kad tėvai perskaitytų jų elektroninius laiškus. Beje, šia susirašinėjimo taktika naudojasi ir „Al Qaedos“ teroristai.
Išsigando grasinimų?
Kodėl tarp P.Broadwell ir J.Kelley kilo konfliktas – neaišku. Spėjama, jog D.Petraeuso meilužė pavydėjo J.Kelley, – žinutėse reikalavo, kad ši „atstotų nuo jos vyruko (D.Petraeuso)“ ir „paliktų jį ramybėje“.
Bet J.Kelley kategoriškai neigė, kad su CŽV vadovu palaikė kokius nors romantiškus santykius, nors viename savo laiškų P.Broadwell tvirtino mačiusi, kaip neva J.Kelley provokuojančiai liečia jį po stalu.
J.Kelley išaiškėjus skandalui atsiribojo nuo žiniasklaidos, taip pat paliko savo namus Tampos mieste. Kaip sako Kelley šeimai artimi šaltiniai, moteris pasisamdė žinomą Vašingtono advokatą Abbe'ą Lowellą. Šis konsultuos ją, kaip elgtis.
Be to, J.Kelley pasitelkė į pagalbą Judy Smith – gerai žinomą viešųjų ryšių specialistę, padedančią į skandalus įsivėlusiems asmenims.
J.Kelley brolis Davidas Khawamas tvirtino, kad jo sesuo rimtai išsigando grasinimų, nes palaiko ryšius su kariuomene, taip pat turi turtingą vyrą ir mažų vaikų.
„Manau, mano sesuo apie tai pranešė, nes tikriausiai bijojo, kad kažkokie jai grasinę žmonės galėjo turėti rimtų ketinimų“, – aiškino Jill brolis.
Beje, pažįstamas FTB agentas, kuriam pasiskundė J.Kelley, buvo nušalintas nuo bylos. Pasak neįvardytų šaltinių, FTB vadovybei kilo įtarimas, jog agentas yra „apsėstas“ šios bylos. Maža to, J.Kelley elektroniniame pašte buvo rasta nuotraukų, kuriose jis matomas nusifotografavęs be marškinių.
„Seksas telefonu“
D.Petraeuso meilės nuotykis – ne vienintelis, kuriame linksniuojama J.Kelley pavardė.
Žiniasklaidai ėmus domėtis šia vakarėlių liūte paaiškėjo, kad ji palaikė artimus ryšius su Afganistane dislokuotų JAV pajėgų vadu generolu Johnu Allenu. Šis, kaip ir D.Petraeusas, yra tarnavęs Tampoje, kur įsikūrusi JAV ginkluotųjų pajėgų centrinė vadovybė.
J.Kelley ir J.Allenas 2010–2012 m. aktyviai susirašinėjo elektroniniu paštu, jųdviejų laiškų apimtis siekė nuo 20 iki 30 tūkst. puslapių.
Nors nebuvo nustatyta, jog J.Allenas nutekino kokią nors slaptą informaciją, jo skyrimas į NATO pajėgų vyriausiojo vado postą Afganistane buvo suspenduotas, nes generolui buvo pareikšti įtarimai „nederamu elgesiu“.
J.Allenas kategoriškai neigė, kad su J.Kelley palaikė romantiškus santykius. Tačiau vienas neįvardytas Pentagono pareigūnas pabrėžė, kad kai kuriuose laiškuose įžvelgiama flirto požymių, primenančių seksą telefonu.
„Flirtas gali apimti bet ką – nuo ko nors visiškai nekalta iki seksualaus pobūdžio žinučių ar ko nors panašaus. Tai platus terminas“, – aiškino pareigūnas.
D.Petraeusas taip pat susirašinėjo su J.Kelley, tačiau su jųdviejų elektroniniais laiškais susipažinę pareigūnai teigė, kad jų santykiai buvo tik dalykiški.
Visgi kai kurie J.Kelley pažįstantys asmenys tvirtino, kad „ji, jei norėjo, galėjo suvilioti bet ką iš armijos, nes daugelį aukštų JAV armijos pareigūnų gerai pažinojo“.
„Jill galėjo flirtuoti su visais (karininkais), kurie ateidavo į jos rengiamus vakarėlius jo namuose. Ji – seksuali ir tai žino. Ji moka prieiti prie žmonių“, – pasakojo vienas J.Kelley pažįstantis asmuo.
Tyrimas dėl J.Alleno veiksmų kaip reikiant įsiutino politikus Vašingtone. Kai kurie jų piktinosi, kad FTB, CŽV ir kitos institucijos tylėjo apie skanalus, susijusius su nacionaliniu saugumu.
O Respublikonų partijos atstovai pažėrė kritikos Baracko Obamos administracijai, esą ši bando dangstyti nuo atsakomybės lojalius prezidentui kariškius.
Skaudi išdavystė
J.Alleno ateitis nežinoma, tačiau D.Petraeusui, vienam gerbiamiausių visų laikų JAV armijos generolų, regis, teks dar labai ilgai plauti suteptą mundurą.
Ironiška, bet knygoje apie generolą P.Broadwell skyrė „ypatingą padėką“ generolo žmonai Holly, nors išnašose knygos autorė nenurodė, kad būtų paėmusi bent vieną interviu iš H.Petraeus.
P.Broadwell dažnai dalyvaudavo oficialiuose renginiuose, kuriuose pasirodydavo tiek D.Petraesusas, tiek jo žmona. Be to, moteris ne sykį lankėsi Afganistane, kur tarnavo generolas.
Pasak Petraeusų šeimos artimųjų, skandalas sugniuždė Holly. Savo pažįstamiems D.Petraeusas prasitarė, kad jo žmona yra tokia pikta, jog „žodis “įsiutusi„ vargu ar apibūdintų jos nuotaiką“.
O Amerika turėjo susitaikyti su vieno žymiausių karininkų – karų Irake ir Afganistane stratego – nuopuoliu.
D.Petraeuso moterys
J.Kelley. Ištekėjusi trijų vaikų motina, gyvena Floridoje, Tampos mieste. Moteris dirbo savanore bendruomenės ryšiams su užsienio kariškiais ir šeimomis, apgyvendintomis MacDillo oro pajėgų bazėje. J.Kelley ir D.Petraeuso šeimos palaikė ryšius Tampoje ir Vašingtone. J.Kelley ir jos vyras Scottas Kelley, Tampoje dirbantis chirurgu, su D.Petraeusu susidraugavo, kai generolas dirbo MacDillo oro pajėgų bazėje 2008–2010 m. J.Kelley gerai pažinojo ir D.Petraeuso žmoną Holly, su kuria generolas išgyveno ilgiau nei 37 metus.
P.Broadwell. Moteris yra JAV armijos atsargos karininkė ir doktorantė, gyvenanti Šiaurės Karolinos Šarlotės mieste su vyru bei dviem vaikais. P.Broadwell su D.Petraeusu susipažino 2006 m., kai studijavo Harvardo universitete. Generolas davė jai savo vizitinę kortelę ir pasiūlė savo pagalbą jos studijose. 2010 m., kai D.Petraeusas buvo paskirtas Afganistane dislokuotų tarptautinių pajėgų vyriausiuoju vadu, P.Broadwell nusprendė savo disertaciją apie šio generolo vadovavimą išleisti kaip knygą „Va bank“ („All In“). Ji išspausdinta šių metų sausį. Daugelis interviu šiai knygai buvo surinkti per jųdviejų susitikimus, iš kurių šeši vyko Afganistane. Vienas P.Broadwell ir D.Petraeuso pažįstamas teigė, kad viešėdama Afganistane Paula pasirodė kaip „alfa moteris“: patraukli, sportiška, protinga ir ambicinga. D.Petraeusas jaunesniems kariams neretai tapdavo globėju, domėdavosi jų akademine veikla.
H.Petraeus. D.Petraeusas ir tuometė Dikinsono koledžo studentė Hollister Knowlton atsitiktinai susipažino 1973 m., vykstant koledžų futbolo lygos varžyboms Vest Pointo karo akademijoje, kurioje tuo metu mokėsi Davidas. Holly tėvas generolas Williamas Knowltonas buvo Vest Pointo vyriausiasis inspektorius, o D.Petraeusui „Holly šeimos statusas atrodė kerintis“. Holly buvo atsidavusi kariškio žmona, kuriai per pastarąjį dešimtmetį tekdavo kęsti ilgus išsiskyrimus su vyru. H.Petraeus vadovavo kariškių šeimų reikalais besirūpinančiam skyriui Vartotojų teisių apsaugos biure. Ji dažnai keliaudavo po JAV, dažnai bendraudavo su kariškių šeimomis, dalydamasi patirtimi kaip kario žmona.
Naujausi komentarai