Pereiti į pagrindinį turinį

H. Clinton – nepalaužta ir nepalaužiama moteris

2016-07-29 07:01
BNS inf.

Moterų politikoje tema Hillary Clinton (Hilari Klinton) mėgsta cituoti kitos garsios pirmosios ponios, Eleanor Roosevelt (Elinor Ruzvelt), žodžius: „Turi užsiauginti tokią storą odą, kaip raganosio.“

Hillary Clinton

Per kampanijos renginius – kavinėse, bažnyčiose ir mitinguose visoje šalyje – H. Clinton kalba apie nepalankias sąlygas, su kuriomis susidūrė per keturis savo viešojo gyvenimo dešimtmečius.

„Turiu randų, kad tai įrodyčiau“, – juokauja buvusi valstybės sekretorė, kurią jos priešai vaizduoja kaip „nedorą“, „korumpuotą“ ir net davusią leidimą savo vyro romanams.

Šis makiaveliškas įvaizdis prie ambicingos moters iš Vidurio vakarų prikibo dar tais laikais, kai ji buvo politinio dėmesio centre kaip tandemo su Billu Clintonu (Bilu Klintonu) dalis.

Dauguma amerikiečių laiko ją „nesąžininga“ ir drabstymas purvais tik intensyvės jai stojant į brutalią prezidento rinkimų kovą su respublikonų kandidatu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu).

Vis dėlto 68 metų H. Clinton dabar kaip niekada arti priartėjo prie Baltųjų rūmų slenksčio.

Ketvirtadienį ji priėmė nominaciją į Baltuosius rūmus per Demokratų partijos nacionalinį suvažiavimą Filadelfijoje ir pateko į istoriją kaip pirma moteris, tapusi kurios nors iš JAV pagrindinių politinių partijų kandidatu į prezidentus.

„Aš būsiu prezidente demokratams, respublikonams ir nepriklausomiesiems, – savo kalboje sakė Clinton. – Sunkiai suduriantiems galą su galu, siekiantiems (sėkmės) ir tiems, kuriuos lydi sėkmė. Tiems, kurie už mane balsavo ir tiems, kurie nebalsavo. Visiems amerikiečiams.“

Ir ji paleido negailestingą salvę į savo varžovą respublikoną, kuris niūriai vaizdavo Ameriką kaip įklimpusią į didelę nusikalstamumo, smurto bei kitų bėdų namuose ir nepagarbos užsienyje krizę.

„Jis nori atskirti mus nuo pasaulio ir vienus nuo kitų, – sakė H. Clinton. – Jis nori, kad mes bijotume ateities ir vieni kitų.“

Prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) trečiadienį pasakė pakilią kalbą, kurioje gyrė H.Clinton erudiciją ir pasirengimą darbui.

„Galiu su pasitikėjimu sakyti, kad nei vienas vyras arba moteris – nei aš, nei Billas, niekas – nebuvo labiau kvalifikuoti negu Hillary Clinton dirbti Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu“, – sakė B. Obama.

Iš Čikagos į Arkanzasą

Hillary Diane Rodham (Hilari Dajan Rodam) gimė 1947 metų spalio 26 dieną viduriniosios klasės šeimoje ir užaugo Čikagos priemiestyje Park Ridže.

Ji dievino savo motiną (Doroti), o tėvą Hugh Rodhamą (Hju Rodamą), imigrantų iš Velso sūnų, apibūdino kaip nepalenkiamą ir griežtą prievaizdą.

Jis išmokė Hillary ne tik darbo disciplinos, bet ir taupymo. Ir šiandien ji vis dar deda nesuvalgytas alyvuoges atgal į stiklainį ir stengiasi nieko nešvaistyti – apie tai H. Clinton pati rašo savo 2003 metais pasirodžiusioje autobiografijoje „Gyvoji istorija“ (Living History).

Jaunystės metais H. Clinton, kaip ir jos tėvas, buvo respublikoniškų pažiūrų. Ji, taip pat, perėmė iš tėvo skardų juoką. Metodistų šeimoje augusi H. Clinton iki šiol lankosi bažnyčioje.

Sulaukusi 13-os Hillary griebdavosi keisčiausių darbų, kad užsidirbtų studijoms. Sumani ir ambicinga mergina 1965 metais buvo priimta į elitinį merginų Velslio koledžą netoli Harvardo, kur galiausiai buvo išrinkta savo kurso prezidente.

Septintajame dešimtmetyje Amerikai išgyvenant neramumus, studijų metai H. Clinton atvėrė akis ir paskatino susidomėti pilietinėmis teisėmis, kova už lyčių lygybę bei kultūriniu susipriešinimu dėl Vietnamo.

1969 metais ji įstojo į prestižinę Yale'io (Jeilio) teisės mokyklą, kur susipažino su Billu Clintonu – „vikingu“ iš Arkanzaso, pakeitusiu jos gyvenimą.

1974 metais trumpai padirbėjusi Vašingtone, kur buvo pasamdyta padėti atlikti tyrimą dėl Votergeito skandalo, Hillary pasidavė ir atvyko pas Billą į Arkanzasą.

Netrukus jis buvo išrinktas Arkanzaso gubernatoriumi, o Hillary Rodham prisijungė prie garsios advokatų kontoros ir galiausiai tapo pirmąja moterimi, paskirta partnere joje.

Politiškai aktyvi 

Netrukus ji atsisakė savo mergautinės pavardės ir tapo Hillary Clinton, pirmąja Arkanzaso, o vėliau ir visos šalies – kai jos vyras 1992-aisiais tapo Baltųjų rūmų šeimininku – ponia.

Hillary smarkiai skyrėsi nuo savo pirmtakių Baltuosiuose rūmuose. Ji atliko svarbų politinį vaidmenį – tai patvirtina ir faktas, kad jos darbo kabinetas buvo Baltųjų rūmų komplekso Vakarų sparne.

Tačiau jos santykiai su įstatymų leidėjais ir žurnalistais greit apkarto, ypač – dėl jos pastangų reformuoti sveikatos apsaugos sistemą. Tą vaidmenį jai skyrė jos vyras prezidentas.

Respublikonai ją ėmė vadinti radikalia feministe.

Ji patyrė didžiulį pažeminimą, kai 1998 metais pasirodė naujienos apie Billo romaną su Baltųjų rūmų stažuotoja Monica Lewinsky (Monika Levinski). Bet jos populiarumas niekada nebuvo didesnis nei tų metų gruodį (67 proc.).

Solinė karjera

Draugų ir savo pagrindinių patarėjų rato – „Hillaryland“ – spaudžiama pirmoji ponia įsitraukė į politiką ir 2000-aisiais Niujorke buvo išrinkta į Senatą.

Per 2004-ųjų prezidento rinkimus ji laikėsi tyliai, bet po ketverių metų metė iššūkį kitam senatoriui, B. Obamai, kuris negailestingai užsipuolė jos balsą už Irako karą.

H. Clinton nusprendė akcentuoti savo patirtį, o ne lytį. Bet amerikiečiai tada pasirinko keturiasdešimt kelerių politikos naujoką B. Obamą, nešusį permainų viltį po aštuonerių George'o W. Busho (Džordžo V.Bušo) valdymo metų.

Po įtampos su varžove partijoje mažinimo periodo B.Obama paskyrė H. Clinton valstybės sekretore.

Jos kritikai tvirtina, kad ji negali pasigirti jokiomis didelėmis diplomatinėmis pergalėmis, o respublikonai kaltina ją nekompetentingumu dėl 2012 metų išpuolio prieš JAV misiją Bengazyje Libijoje, kai žuvo keturi amerikiečiai.

Tai, kad ji naudojosi asmenine elektroninio pašto dėžute, o ne oficialia vyriausybės, tapo jai itin pakenkusiu skandalu.

Kai FTB bosas pareiškė, kad nerekomenduos jos apkaltinti, nors ir pripažino, kad ji siuntė ir gavo slaptą informaciją per nevyriausybinę elektroninio pašto dėžutę, tai tik padidino įtarimus, kad Clinton'ai laiko save esančiais aukščiau įstatymo.

Tačiau ketveri kelionių po pasaulį metai dirbant valstybės sekretore taip pat įtvirtino jos, kaip galingos valstybininkės, įvaizdį ir ji nuolat buvo vadinama amerikiete moterimi, kuria „žavimasi“ labiausiai.

Tas galingas atkaklumo ir šalto realizmo derinys pagaliau buvo veiksmingesnis už jos varžovo Demokratų partijoje Bernie Sanderso (Bernio Sanderso) idealizmą.

Konsultantė plėtros klausimais Suzanne Salomon (Sjuzan Salomon), kuri su H. Clinton gyveno Velslio koledžo bendrabutyje, sakė: „Nematau, kad ji būtų labai pasikeitusi.“

„Ji buvo lyderė, kai mums buvo 19 metų, – sakė S. Salomon. – Ji žinojo, ką nori daryti, kada kai kurie iš mūsų nė nenutuokė, kas būsime, kai užaugsime.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų