Jo komentarai pasirodė po to, kai Jungtinės Karalystės (JK), Prancūzijos, Vokietijos ir Europos Sąjungos (ES) diplomatai pareiškė, kad yra pasirengę atnaujinti JT sankcijas, jei Teheranas nepasieks pažangos dėl branduolinio susitarimo.
„Jei ES/E3 nori atlikti tam tikrą vaidmenį, jos turėtų elgtis atsakingai ir atsisakyti pasenusių grasinimų ir spaudimo politikos, įskaitant vadinamąjį sankcijų grąžinimo mechanizmą, kuriam jos neturi nei moralinio, nei teisinio pagrindo“, – socialiniame tinkle „X“ nurodė Irano užsienio reikalų ministras.
Jis pridūrė, kad „bet koks naujas derybų raundas įmanomas tik tada, kai kita pusė bus pasirengusi sąžiningam, subalansuotam ir abipusiai naudingam branduoliniam susitarimui“.
A. Araghchi buvo surengęs konferencinį pokalbį su savo kolegomis iš JK, Prancūzijos ir Vokietijos bei Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadove Kaja Kallas (Kaja Kalas).
Europos diplomatai informavo A. Araghchi, kad „yra pasiryžę pasinaudoti mechanizmu, kuris leidžia vėl įvesti visas tarptautines sankcijas Iranui, jei iki vasaros pabaigos nebus pasiekta konkrečios pažangos“ siekiant susitarimo dėl Teherano branduolinės programos.
Juos citavo Prancūzijos užsienio reikalų ministerija.
Prancūzijos pareigūnai anksčiau yra sakę, kad Iranui buvo duotas terminas iki rugpjūčio mėnesio padaryti pažangą siekiant susitarimo.
Praėjusį mėnesį Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Noelis Barrot (Žanas Noelis Baro) pareiškė, kad Europos valstybės siekia atnaujinti JT sankcijas, kurios buvo panaikintos pagal 2015 metų Irano ir didžiųjų pasaulio valstybių branduolinį susitarimą. Jungtinės Valstijos iš šio susitarimo pasitraukė per pirmąją Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) prezidento kadenciją.
„Be tvirto, apčiuopiamo ir patikrinamo Irano įsipareigojimo tai padarysime ne vėliau kaip rugpjūčio pabaigoje“, – sakė jis žurnalistams.
Praėjusią savaitę Irano užsienio reikalų ministras paragino europiečius atlikti „konstruktyvų vaidmenį“ sprendžiant branduolinį klausimą.
„Sankcijų grasinimas nepadeda diplomatijai“, – Prancūzijos laikraščiui „Le Monde“ sakė jis.
Birželio mėnesį Izraelio ir JAV suduoti smūgiai Irano kariniams ir branduoliniams objektams paskatino spėliojimus apie tolesnį Teherano branduolinės programos statusą.
Pagal 2015-ųjų Irano branduolinio susitarimo sąlygą galima atnaujinti JT sankcijas Teheranui, jei jis jo nesilaikytų, taikant vadinamąjį apsaugos mechanizmą.
Susitarimas nustos galioti spalio pabaigoje.
Iranas su JAV buvo surengęs penkis derybų dėl Teherano branduolinės programos raundus, tačiau jos nutrūko po to, kai praėjusį mėnesį Izraelis smogė jo branduoliniams objektams.
Vėliau prieš šių smūgių prisijungė Vašingtonas.
Po 12 dienų trukusio Izraelio ir Irano karo Teheranas ir Vašingtonas pareiškė norą grįžti prie derybų dėl branduolinės programos. Tačiau Iranas tvirtina, kad neatsisakys teisės naudoti branduolinę energiją taikiems tikslams.
Pirmadienį Irano aukščiausiojo lyderio ajatolos Ali Khamenei (Ali Chamenėjaus) patarėjas pareiškė, kad naujos derybos su JAV nebus rengiamos, jei vienintelė sąlyga bus ta, kad Teheranas turi visiškai atsisakyti urano sodrinimo programos.
Naujausi komentarai