„Turime būti pasirengę ilgam karui. Karai iš esmės yra neprognozuojami“, – lankydamasis Berlyne naujienų agentūrai dpa sakė J. Stoltenbergas.
„Tikrai žinome, kad tai, kas vyksta prie derybų stalo yra glaudžiai susiję su padėtimi mūšio lauke“, – sakė jis.
Ankstų 2022 m. vasario 24 d. rytą rusų pajėgos keliais frontais įsiveržė į Ukrainos teritoriją. Nuo to laiko Maskva aneksavo keturias Ukrainos rytuose ir pietuose esančias teritorijas, tuo pažeisdama tarptautinę teisę.
Pagrindinės kovos toliau vyksta rytuose ir pietuose. Ukrainos pajėgos šiais metais buvo pradėjusios kontrpuolimą, tačiau didelių pergalių nepasiekė. Kyjivas pažadėjo atsiimti visas Rusijos okupuotas žemes, įskaitant 2014 m. aneksuotą Krymo pusiasalį.
J. Stoltenbergo teigimu, tik karinė pagalba galėtų padėti užtikrinti, kad Ukraina išliks nepriklausoma ir demokratine valstybe bei įtikinti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, kad mūšio lauke pergalės jis negalės.
Karai iš esmės yra neprognozuojami.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas generolas Valerijus Zalužnas praėjusią savaitę pasakė, kad karas Ukrainoje pateko į aklavietę.
„Karui tapus poziciniu, jis neišvengiamai užsitęsia ir dėl to reikšmingą riziką patiria tiek Ukrainos ginkluotosios pajėgos, tiek pati valstybė“, – britų žurnalui „The Economist“ skirtame straipsnyje perspėjo V. Zalužnas.
J. Stoltenbergas paaiškino, jog iš pat pradžių buvo aišku, kad lengva nebus.
„Žinojome, kad Rusija gynybines linijas rengė ne vieną mėnesį – dėjo minas, rausė prieštankinius apkasus, įrenginėjo daugybę gynybinių pozicijų.“
Tačiau ukrainiečiai „sugebėjo pasiekti pergalių ir išlaisvinti daugiau teritorijos“, - pabrėžė jis.
J. Stoltenbergas ketvirtadienį susitiko su Vokietijos kancleriu Olafu Scholzu, o penktadienį susitinka su gynybos ministru Borisu Pistoriusu.