JAV po 10 metų pertraukos grąžina į Minską savo ambasadorių Pereiti į pagrindinį turinį

JAV po 10 metų pertraukos grąžina į Minską savo ambasadorių

2020-04-21 07:58

Jungtinės Valstijos pirmadienį po ilgiau nei dešimtmečio pertraukos paskyrė ambasadorę Baltarusijoje, Vašingtonui siekiant stumtelėti šią artimą Rusijos sąjungininkę Vakarų orbitos link.

Aleksandras Lukašenka ir Mike'as Pompeo
Aleksandras Lukašenka ir Mike'as Pompeo / Scanpix nuotr.

Prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ambasadore Minske paskyrė Valstybės departamente Europos reikalus kuravusią karjeros diplomatę Julie Fisher (Džuli Fišer), dirbusią Maskvoje. 

J. Fisher paskyrimui dar turi pritarti Senatas. Nors jos kandidatūra nesulaukė kritikos, kol kas neaišku, kada Senatas svarstys ambasadorės paskyrimą, nes įstatymų leidėjai dėl koronaviruso pandemijos šiuo metu neposėdžiauja Vašingtone, o vėliau visą dėmesį skirs rinkimų sezonui.   

Autoritariškas Baltarusijos lyderis Aleksandras Lukašenka 2008-aisiais išsiuntė iš šalies JAV ambasadorių, kai tuometinio JAV vadovo George'o W. Busho (Džordžo V. Bušo) administracija po nesąžiningų rinkimų ir griežtų veiksmų prieš protestuotojus paskelbė sankcijas baltarusių prezidentui, jo sąjungininkams ir valstybiniam naftos koncernui.  

Šių metų vasarį JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo (Maikas Pompėjas) Minske susitiko su A. Lukašenka. Tai buvo pirmasis JAV aukščiausio rango diplomato vizitas Baltarusijoje nuo 1994 metų.

Pabrėžęs, kad Jungtinės Valstijos nemėgina įvaryti pleišto tarp Minsko ir Maskvos, M. Pompeo sakė, kad Jungtinės Valstijos nori padėti Baltarusijai, neretai pavadinamai „paskutiniąja Europos diktatūra“, būti „suverenia“.

M. Pompeo taip pat sakė, kad JAV kompanijos pasirengusios konkurencingomis kainomis aprūpinti nafta gamyklas Baltarusijoje, įsivėlusioje į kainų karą su Rusija. 

Praėjus kuriam laikui po M. Pompeo vizito A. Lukašenka nuvyko į Rusiją ir pareiškė, kad prezidentas Vladimiras Putinas spaudžia sutikti su didesne ekonomine integracija mainais į pigią energiją. 

Jungtinės Valstijos ir Baltarusija iš principo sutarė sugrąžinti ambasadorius į viena kitos sostines po pernai surengtų JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojo politiniams reikalams Davido Hale'o (Deivido Heilo) ir D. Trumpo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Johno Boltono (Džono Boltono) vizitų į Minską.

Griežtos pozicijos Maskvos atžvilgiu besilaikantis J. Boltonas uoliai stengiasi plėtoti JAV ryšius su Rusijos kaimynėmis, įskaitant Baltarusiją ir Ukrainą. 

Tuo tarpu D. Trumpas, nepaisant jo administracijos iniciatyvų, nekart reiškė komplimentus V. Putinui ir žėrė kritiką Ukrainai. Dėl spaudimo Kijevui prezidentui buvo inicijuota apkalta.   

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra