Pirmąja JAV prezidente siekiančios tapti Hillary Clinton (Hilari Klinton) pozicijos nesusilpnėjo per antradienį surengtus pirmuosius demokratų kampanijos debatus – politikė išliko rami ir pasitikinti savimi, diskutuodama su savo varžovais, trokštančiais užimti partijos kandidato poziciją per ateinančiais metais vyksiančius rinkimus.
Demokratų kampanijos favoritė atrėmė Vermonto valstijos senatoriaus Bernie Sanderso (Bernio Sanderso) ir trijų kitų pretendentų spaudimą, kai jie atakavo aptarinėjant įvairiausius klausimus – pradedant politinių perbėgėlių problema, baigiant šaunamųjų ginklų kontrole ir karine intervencija Artimuosiuose Rytuose.
Tačiau buvusi valstybės sekretorė, dalyvavusi daugiau negu 20-yje debatų prieš 2008 metų JAV prezidento rinkimus, atrodė oriausia ir geriausiai besitvardanti dalyvė per dvi valandas trukusius debatus Las Vegase.
„Ji buvo praktiškai nepajudinama. Niekas jos neišmušė iš vėžių“, – naujienų agentūrai AFP sakė Ajovos universiteto politologijos profesorius Timothy Hagle'as (Timotis Heiglas).
H.Clinton's viešųjų ryšių vadovė Jennifer Palmieri (Dženifer Palmjeri) po debatų buvo nusiteikusi pakiliai: „Šiandien ji gerai pasirodė. Ji turėtų jaustis gerai.“
B.Sandersas, nepriklausomas Vermonto senatorius, pritraukiantis daug žmonių į savo rinkimų kampanijos susitikimus, per šiuos debatus taip pat buvo ryžtingas, apeliuodamas į savo partijos kairįjį sparną. Jis ragino kovoti su klimato pokyčiais ir kritikavo Volstritą.
Per debatus keletą kartų prasiveržė aistros, kai H.Clinton apkaltino B.Sandersą, savo pagrindinį varžovą dėl demokratų kandidato titulo, pernelyg švelniu požiūriu į šaunamųjų ginklų kontrolės problemas.
Vis dėlto H.Clinton sulaukė netikėto atokvėpio skandale dėl fakto, kad ji naudojosi privačiu elektroninio pašto serveriu, kai dirbo JAV diplomatijos vadove. Ši prieštaringai vertinama tema yra laikoma jos Achilo kulnu, bet B.Sandersas ir kiti šįkart palaikė H.Clinton gynėjų poziciją.
„Gana apie tuos elektroninius laiškus! Amerikos žmonėms iki gyvo kaulo įgriso klausytis apie tuos sumautu elektroninius laiškus!“ – B.Sandersas sušuko klausytojams Las Vegase, išprovokuodamas plojimų bangą. Besišypsanti H.Clinton ištiesė senatoriui ranką ir pasakė: „Ačiū, Bernie.“
„Mes – ne Danija“
Vertinant plačiau, per šiuos debatus nebuvo dramatiškų asmenybių susikirtimų, kokie vyko per pirmuosius dvejus respublikonų debatus, kur dominavo milijardierius Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas).
Šis nekilnojamojo turto magnatas rašinėjo „Twitter“ žinutes vykstant demokratų debatams, geldamas savo potencialiems varžovams, kai jie dar net nebuvo užėmę savo tribūnų.
„Atleiskit, šį vakarą scenoje ŽVAIGŽDĖS nėra!“ – rašoma paskyroje @realDonaldTrump.
67 metų H.Clinton buvo ne prieš įnešti šiek tiek jaudulio į savo kampaniją ir pademonstruoti, kad ji išties pajėgi sutelkti pagrindinius demokratų rinkėjus, o B.Sandersas akivaizdžiai tyrė, ar jo „politinė revoliucija“ gali būti palankiai įvertinta nacionaliniu mastu.
B.Sandersas emocingai pateikė argumentų, kad turi būti mažinama pajamų nelygybė, tvirtindamas, kad jis nėra „kazino kapitalistų“ sistemos dalis.
„Tikiu visuomene, kuriose sekasi visiems žmonėms, o ne vien Volstrito milijardieriams“, – aiškino jis.
Stengdamasi sustiprinti liberalios politikės įvaizdį, H.Clinton sakė, kad ji „nesislepia už niekieno nugarų“, diskutuojant apie progresyviosios politikos idėjas.
Vis dėlto kai B.Sandersas pareiškė, kad Šiaurės šalys turėtų tapti pavyzdžiu Amerikai, H.Clinton treptelėjo koja.
„Mes ne Danija. Aš myliu Daniją. (Bet) mes esame Jungtinės Amerikos Valstijos“, – pabrėžė ji.
Padėties valdymas
Praėjus beveik aštuoneriems metams nuo jos grumtynių su Baracku Obama (Baraku Obama) demokratų pirminių rinkimų kampanijoje H.Clinton demonstravo puikiai sugebanti valdyti padėtį ir gesinti savo varžovų pastangas.
Kai televizijos CNN organizuotų debatų vedėjas pabrėžtinai paklausė apie įsimintinus H.Clinton nuomonės pasikeitimus ir pasiteiravo, ar ji pasakytų bet ką, kad tik būtų išrinkta, politikės atšovė: „Kaip ir dauguma žmonių, įskaitant esančius su mumis, kurie siekia to posto, aš įsisavinu naują informaciją; stebiu, kas vyksta pasaulyje.“
H.Clinton ir jos varžovų nuomonės išsiskyrė, diskutuojant dėl kai kurių svarbių politikos sričių.
B.Sandersas sakė, kad Irako karas yra „didžiausia užsienio politikos klaida per mūsų šalies istoriją“ ir tikino, kad nepalaikytų pasiūlymo vėl siųsti Amerikos karius į Artimuosius Rytus kovoti su terorizmu.
„Niekas to nepalaiko, senatoriau Sandersai“, – įsiterpė H.Clinton.
Tuo tarpu kalbėdamas apie konfliktą Sirijoje, B.Sandersas, pasisakantis už neskraidymo zonos nustatymą toje šalyje, perspėjo, kad didesnis įsikišimas gali vesti prie būtinybės pasiųsti antžemines pajėgas.
„Kai kalbate apie Siriją, kalbate apie liūną pelkėje“, – pabrėžė jis.
Tuo tarpu Lincolnas Chafee (Linkolnas Čafis), laikomas vienu iš trijų silpniausių kandidatų, dalyvavusių tuose debatuose, kritikavo H.Clinton dėl „prasto pasirinkimo“, kai ji, būdama senatorė, balsavo už leidimą panaudoti karinę jėgą Irake, nors vėliau pripažino, kad ta intervencija buvo „klaida“.
Tačiau buvęs Rod Ailendo gubernatorius L.Chafee, buvęs Merilando gubernatorius Martinas O'Malley (Martinas O'Malis) ir buvęs Virdžinijos senatorius Jimas Webbas (Džimas Vebas) nesugebėjo perimti iniciatyvos per debatus, kuriuose dominavo H.Clinton ir B.Sandersas.
Kitokia negu B. Obama?
74 metų B.Sandersas, save vadinantis demokratu socialistu, antradienį patyrė didžiausią išbandymą per dešimtmečius trukusią savo politinę karjerą.
H.Clinton pasinaudojo jo nuosaikia pozicija dėl šaunamųjų ginklų kontrolės, pabrėždama, kad ji pageidauja griežtesnių suvaržymų, kaip ir kiti liberalai. B.Sandersas yra kilęs iš kaimiškos Vermonto valstijos, kur apribojimai ginklams labai menki.
Paklausta, ar B.Sanderso pozicija dėl šaunamųjų ginklų yra pakankamai griežta, H.Clinton plieniniu balsu atsakė: „Ne, visiškai ne.“
Buvusi diplomatijos vadovė taip pat buvo kritikuojama, kad kaitaliojo savo pozicijas dėl prekybos, gėjų santuokų ir kitų klausimų, taikydamasi prie rinkėjų nuotaikų, bet H.Clinton antradienį tokius kaltinimus griežtai atmetė.
Kai buvo primygtinai paklausta apie naujai išreikštą nepritarimą Ramiojo vandenyno prekybos sutarčiai, kurią ji palaikė dirbdama B.Obamos administracijoje, H.Clinton aiškino turėjusi vilčių, kad tas susitarimas bus jai priimtinas, bet galiausiai nusprendusi, kad jis neatitinka jos standartų.
Iki rinkimų liko dar beveik 13 mėnesių, bet vasarį Amerikoje prasidės kelis mėnesius truksiantis pirminių rinkimų procesas, per kurį partijos iškels savus kandidatus.
H.Clinton tebėra populiariausia šalies mastu, bet Naujajame Hampšyre atsilieka nuo B.Sanderso beveik 10 procentinių punktų ir tik nedaug jį lenkia Ajovoje. Abi tos anksti balsuojančios valstijos laikomos labai svarbiomis atrankos procese, užduodančiomis toną vėlesniems pirminiams balsavimams.
H.Clinton, kuri per debatus buvo vienintelė moteris scenoje, taip pat kelis kartus pabrėžė perspektyvą tapti pirmąja moterimi, perėmusia Baltuosius rūmus.
Vystantis debatams, H.Clinton buvo paklausta, kaip jos prezidentavimas skirtųsi nuo B.Obamos, politikė žaibiškai atsakė: „Manau, tai gana akivaizdu. Manau, būti pirmąja prezidente būtų gana didelis pokytis.“
Buvęs prezidentas Billas Clintonas (Bilas Klintonas), jos vyras, nebuvo tarp debatų klausytojų, bet reiškė jai palaikymą per „Twitter“.
„Didžiuojuosi @HillaryClinton. Šį vakarą ji parodė, kodėl turėtų tapti prezidente“, – rašė jis.
Ryžtingas H.Clinton pasirodymas tikriausiai sumažins jos šalininkų nerimą dėl buvusios valstybės sekretorės pozicijos per elektroninių laiškų skandalą.
Dar vienas klausimas liko neatsakytas: ar jos pasirodymas turės įtakos viceprezidentui Joe Bidenui (Džo Baidenui), kuris dar gali spėti įsitraukti į demokratų lenktynes?
J.Bidenas, kuris debatus stebėjo savo rezidencijoje Vašingtone, apie savo vėlyvą sprendimą kandidatuoti ar susilaikyti nuo kovos turėtų pranešti artimiausiomis dienomis.
Naujausi komentarai