Tai vienas iš kelių planuojamų demokratinės sistemos, kuri, kai kurių teigimu, išgyvena krizę dėl mažo rinkėjų aktyvumo ir kitų problemų, pakeitimų, kurį valdančioji Leiboristų partija pažadėjo atlikti po pergalės rinkimuose praėjusiais metais.
Tikėtina, kad balsavimo amžiaus pakeitimas bus ginčijamas, kritikams jau anksčiau pareiškus, kad teisę balsuoti įgiję paaugliai dažniau palaikys centro kairiojo sparno Leiboristų partiją.
„Manau, labai svarbu, kad šešiolikmečiai ir septyniolikmečiai turėtų teisę balsuoti, nes jie yra pakankamai suaugę, kad galėtų eiti į darbą, pakankamai subrendę, kad galėtų mokėti mokesčius“, – sakė britų ministras pirmininkas Keiras Starmeris (Kiras Starmeris).
„Manau, kad jei mokate mokesčius, turėtumėte turėti galimybę pasakyti, kam norite, kad jūsų pinigai būtų išleisti, kokiu keliu turėtų eiti vyriausybė“, – pridūrė K. Starmeris.
Vyriausybė turės pateikti teisės aktus parlamentui, kuriame ji turi pakankamą daugumą, kad galėtų atlikti pakeitimus.
Remiantis internetinių duomenų bazių duomenimis, tik nedaugelyje šalių šešiolikmečiams leidžiama balsuoti nacionaliniuose rinkimuose.
Austrija – pirmoji Europos Sąjungos (ES) valstybė, nuo 2007-ųjų leidusi visiems šešiolikmečiams balsuoti rinkimuose. Po to balsavimo amžių sumažino Argentina, Brazilija, Ekvadoras ir Kuba.
JK leiboristų ministrai tvirtina, kad pakeitimu siekiama „modernizuoti mūsų demokratiją“ ir padidinti rinkėjų aktyvumą, o visuotinius rinkimus suderinti su amžiumi, nuo kurio galima balsuoti Škotijos ir Velso decentralizuotų regioninių parlamentų rinkimuose.
Tarp kitų planuojamų pakeitimų – automatinė rinkėjų registracija, kuri jau naudojama Australijoje ir Kanadoje, ir JK išduotų banko kortelių pripažinimas priimtinu asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu rinkimų apylinkėse.
Po ankstesnės konservatorių vyriausybės įvestų rinkimų įstatymo pakeitimų, pagal kuriuos rinkėjai privalėjo pateikti asmens tapatybės dokumentą su nuotrauka, Rinkimų komisija nustatė, kad dėl to per praėjusių metų rinkimus nebalsavo apie 750 tūkst. žmonių.
Viešosios politikos tyrimų instituto vykdomasis direktorius Harry Quilteris-Pinneris (Haris Kvilteris-Pineris) teigė, kad šie pakeitimai yra „didžiausia mūsų rinkimų sistemos reforma nuo 1969-ųjų“, kai buvo leista balsuoti 18-mečiams.
Jis pažymėjo, kad sumažinus balsavimo amžių ir įdiegus automatinę rinkėjų registraciją į rinkėjų sąrašus būtų galima įtraukti dar 9,5 mln. žmonių.
„Mūsų demokratija išgyvena krizę ir rizikuojame pasiekti lūžio tašką, kai politika praras savo teisėtumą“, – pridūrė jis, pritardamas pakeitimams.
Naujausi komentarai