Pereiti į pagrindinį turinį

JT palaimino tarptautinius antskrydžius prieš Libijos lyderį

2011-03-18 12:55
JT palaimino tarptautinius antskrydžius prieš Libijos lyderį
JT palaimino tarptautinius antskrydžius prieš Libijos lyderį / Scanpix nuotr.

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba, skubiai reaguodama į arabų valstybių prašymą, ketvirtadienį atvėrė kelią rengti tarptautinius antskrydžius prieš Muamaro Kadhafi pajėgas - per balsavimą ji sankcionavo karinius veiksmus civiliams gyventojams apsaugoti ir paskelbė oro erdvę virš Libijos teritorijos neskraidymo zona.

Saugumo Taryba šį svarbų balsavimą surengė praėjus penkioms dienoms po to, kai Arabų Valstybių Lyga paragino įtakingiausią JT instituciją imtis priemonių sustabdyti M.Kadhafi karinį puolimą ir pakeisti situaciją Libijoje, kur sukilėliams ir jų civiliams rėmėjams iškilo pavojus būti sutriuškintiems režimo pajėgų, kurios prieš juos pasitelkė tankus, karo lėktuvus, artileriją ir raketas.

Per balsavimą rezoliucijai pritarė dešimt Saugumo Tarybos narių, prieš nebalsavo nė viena, o penkios šalys - veto teisę turinčios Rusija ir Kinija, taip pat Indija, Vokietija ir Brazilija - susilaikė.

Rusija ir Kinija išreiškė būgštavimų dėl JT ir kitų išorės galių jėgos naudojimo prieš M.Kadhafi. Vokietija savo ruožtu pareiškė nuogąstaujanti, kad kariniai veiksmai pareikalaus daugiau aukų.

JAV, prisijungusios prie pradinių rezoliucijos rėmėjų Didžiosios Britanijos, Prancūzijos bei Libano, ne tik padėjo pasiekti, kad būtų greičiau surengtas balsavimas, bet taip pat spaudė imtis griežtesnių priemonių už neskraidymo zonos paskelbimą, kad civiliai gyventojai nuo M.Kadhafi kovotojų atakų būtų saugomi iš oro, sausumos ir jūros.

"Taryba nepaprastai sparčiai žengė šį žingsnį reaguodama į vietoje susiklosčiusios situacijos skubumą", - sakė JAV ambasadorė prie JT Susan Rice.

"Ši rezoliucija turi pasiųsti aiškią žinią pulkininkui M.Kadhafi ir jo režimui, kad smurtas privalo liautis, žudynės privalo liautis, Libijos žmonės turi būti apsaugoti ir turėti galimybę nevaržomai pareikšti savo valią", - sakė ji.

Rezoliucija draudžia visus skrydžius Libijos oro erdvėje, kad būtų lengviau apsaugoti civilius gyventojus.

Ji taip pat įgalioja JT nares imtis "visų būtinų priemonių... apsaugoti civilius žmones ir civilių žmonių gyvenamus rajonus Libijos Arabų Džamahirijoje, kuriems gresia atakos, įskaitant Bengazio miestą".

Tačiau rezoliucija draudžia bet kokią Libijos teritorijos ar jos dalies okupaciją.
Amerikiečių pareigūnai sakė, kad rezoliucija suteikia tvirtą teisinį pagrindą užtikrinti neskraidymo zoną virš Libijos ir rengti prieš M.Kadhafi pajėgas atakas iš oro ir jūros.

JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton ketvirtadienį Tunise žurnalistams sakė, kad Jungtinėms Tautoms paskelbus neskraidymo zoną virš Libijos, reikės imtis veiksmų apsaugoti lėktuvus ir pilotus, įskaitant "tokių taikinių, kaip Libijos gynybos sistemos, bombardavimą".

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as sakė, kad bendriems veiksmams reikalingi trys svarbūs kriterijai: akivaizdi būtinybė, aiškus teisinis pagrindas ir plati regioninė parama. Šiuo atveju, pasak jo, esama visų trijų kriterijų.

Libijos ambasadoriaus prie JT pavaduotojas Ibrahimas Dabbashi, kurio parama opozicijai paskatino daugelį Libijos diplomatų užsienyje imti reikalauti M.Kadhafi atsistatydinimo, paragino pasaulį imtis veiksmų "tučtuojau".

Britų ambasadorius prie JT Markas Lyallas Grantas sakė, kad esant "tvirtam teisiniam pamatui" Didžioji Britanija ir virtinė kitų NATO valstybių ir AVL šalių "bus pasirengusios įgyvendinti tas priemones".

Diplomatai sakė, kad tarp arabų valstybių, kurios veikiausiai prisijungs prie galimų antskrydžių, gali būti Saudo Arabija, Kataras, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Jordanija.

Prancūzijos vyriausybės vadovas Francois Fillonas televizijai "France-2" sakė, kad priėmus rezoliuciją jo šalis iš karto parems karinius veiksmus prieš M.Kadhafi.

JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas pareiškė, kad Saugumo Taryba priėmė "istorinį sprendimą" apsaugoti civilius gyventojus nuo jų pačių vyriausybės vykdomo smurto.

"Turint galvoje ten susiklosčiusią kritišką situaciją tikiuosi, kad bus nedelsiant imtasi veiksmų įgyvendinti rezoliucijos nuostatas", - pabrėžė jis.

Interviu, kuris buvo parodytas prieš pat Saugumo Tarybos balsavimą, M.Kadhafi sakė, kad "JT Saugumo Taryba neturi mandato".

"Mes nepripažįstame jų rezoliucijų", - pabrėžė jis.

M.Kadhafi pažadėjo, jog bus duotas griežtas atkirtis JT remiamoms atakoms.
"Jei pasaulis pamišo, mes taip pat elgsimės kaip pamišėliai", - sakė jis interviu Portugalijos visuomeniniam radijui ir televizijai.

Rusija ir Kinija išreiškė abejonių dėl užsienio jėgos panaudojimo prieš M.Kadhafi, jas palaikė ir Indija, Brazilija bei Vokietija, kurios per balsavimą dėl rezoliucijos susilaikė.

Vokietijos ambasadorius prie JT Peter Wittigas pareiškė būgštaujantis, kad dėl karinės jėgos panaudojimo gali smarkiai išaugti aukų skaičius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų