„Įvyko esminis pokytis“, – JT tyrimų institucijai, vadinamai Tarptautiniu nešališku ir nepriklausomu mechanizmu (IIIM) Sirijos klausimais, sakė kanadiečių prokuroras ir teisės mokslininkas Robert'as Petit (Roberas Peti).
„Sirijoje pagaliau tampa prieinami įrodymai“, – duodamas interviu naujienų agentūrai AFP sakė jis, praėjus dienai po to, kai islamistų vadovaujamiems sukilėliams įsiveržus į sostinę iš Sirijos pabėgo B. al Assadas. Taip atverstas naujas Sirijos istorijos puslapis po penkis dešimtmečius trukusio jo klano valdymo.
„Jau dabar visiškai aišku, kad yra daugybė įrodymų“, – nurodė jis, atkreipdamas dėmesį į vaizdo įrašus iš tuštėjančių Sirijos kalėjimų, kuriuose matyti „kambariai, pilni dokumentų krūvų“.
„Informacijos bus labai daug“, – pažymėjo jis.
B. al Assadas prižiūrėjo 2011 metais prasidėjusį demokratinio judėjimo slopinimą, sukėlusį karą, per kurį žuvo daugiau kaip 500 tūkst. žmonių ir pusė iki karo šalyje gyvenusių žmonių buvo priversti palikti savo namus.
Į karą įsitraukė daug tarptautinių veikėjų: Rusija ir Iranas rėmė B. al Assadą prieš sukilėlius, kuriuos savo ruožtu palaikė įvairios sąjungininkės, įskaitant Turkiją ar Jungtines Valstijas, kurios taip pat vadovavo tarptautinei koalicijai, kovojančiai su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS).
Nusikaltėliai neliks nenubausti
2016 metų pabaigoje JT įsteigė IIIM, kuriam buvo pavesta vykdyti už pačius sunkiausius nusikaltimus Sirijoje atsakingų asmenų baudžiamąjį persekiojimą
Tačiau grupė iki šiol negalėjo patekti į pačią Siriją, nors ne kartą su tokiu prašymu kreipėsi į B. al Assado vyriausybę.
Po dramatiško valdžios pasikeitimo gali atsiverti durys grupei nuvykti į Siriją, pasikalbėti su aukomis ir tiesiogiai susipažinti su įrodymais.
„Tai nusikaltimo vieta, todėl tai, kad dabar galime į ją patekti, keičia situaciją“, – sakė R. Petit, anksčiau šiemet perėmęs vadovavimą grupei.
iki šiol jo 82 narių komanda surinko didžiulį kiekį įrodymų apie sunkiausius nusikaltimus, įvykdytus per karą, ir sukaupė 283 terabaitus duomenų.
„Tai didžiulė saugykla“, – pabrėžė R. Petit.
Paklaustas, ar bylose yra įrodymų prieš patį B. Assadą, jis atsakė, kad negali atskleisti tokių detalių.
Tačiau jis sakė, kad IIIM „struktūriniais tyrimais“ taip pat buvo buvo siekiama „nustatyti asmenų vadovavimo atsakomybę, (...) (žvelgiant) aukščiausiu lygiu ir iki pat faktinio fizinio nusikaltėlio“.
Tyrėjai savo pareiškime pabrėžė, kad atėjo laikas „pradėti kovoti su plačiai paplitusiu nebaudžiamumu už beveik visus įmanomus žiaurumus“.
„Tai apima visą spektrą nuo masinių žudynių iki cheminių ginklų naudojimo, nuo pavergimo iki genocido“, – aiškino R. Petit.
Nusikaltimų pobūdis priklauso „tik nuo kaltininkų vaizduotės, kuri, deja, gerėja kartu su jų turimomis priemonėmis“, pridūrė jis.
„Išsaugoti įrodymus“
Grupės surinktais įrodymais jau pasinaudota atliekant daugiau kaip 200 tyrimų dėl Sirijoje įvykdytų nusikaltimų, kurie buvo vykdomi 16 jurisdikcijų, įskaitant Belgiją, Prancūziją, Švediją ir Slovakiją, teigė R. Petit.
„Šios naujos aplinkybės atneš daug daugiau“, – sakė jis, pabrėždamas, kad jo komandai reikės papildomų išteklių.
Anot jo, dabar svarbiausia „išsaugoti įrodymus“.
Jo teigimu, Sirijos pilietinė visuomenė jau turi geros patirties ir žinių, kaip geriausiai tvarkyti įrodymus ir užtikrinti, kad juos būtų galima panaudoti baudžiamajame procese.
Tiems, kurie galbūt turi mažiau patirties, jis sakė, kad IIIM savo interneto svetainėje parengė „pagrindines gaires“, įskaitant įrodymų apsaugos svarbą ir aiškios saugojimo grandinės, susijusios su kiekviena sąveika su įrodymais, užtikrinimą.
Tikimasi, kad dabar Sirijoje bus pradėtas nacionalinis atsakomybės procesas ir bus imtasi veiksmų, kad Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) pagaliau įgytų jurisdikciją teisti asmenis, įtariamus karo nusikaltimais šioje šalyje.
Abiem atvejais IIIM yra pasirengusi padėti, sakė R. Petit ir pabrėžė, kad teisingumo siekis turi būti pagrindinė Sirijos ateities kelio dalis.
„Jei atskaitomybė nėra jos dalis, – perspėjo jis, – nieko tvirto nesukursite.“
Naujausi komentarai