Pereiti į pagrindinį turinį

Kijeve įtampa auga: šturmuotas opozicijos štabas, atliekamos kratos

2013-12-09 23:06

Boksininkas Vladimiras Klyčko sustabdė traktorių

Ukrainos boksininkas Vladimiras Klyčko sustabdė traktorių, kurio pagalba teisėsaugos organai rengėsi nušluoti piketuotojų barikadą Kijevo centre, rašo portalas lenta.ru, remdamasis partijos UDAR spaudos tarnybos pranešimu.

Prieš traktorių, važiuojantį link barikadų, išėjo partijos UDAR, kuriai vadovauja Vladimiro Klyčko brolis Vitalijus, nariai. Vladimiras Klyčko sustabdė traktorių ir nukreipė jį atgal.

Boksininkas vairuotojo paklausė, kodėl jis važiuoja ant žmonių ir slepia veidą. "Mes iš čia neišeisime", - pridūrė V. Kličko.

Piketuotojai kol kas lieka, juos supa kariškiai ir "Berkut" būrys. 

V. Janukovyčių ragina atsistatydinti

Žmogaus teisių gynimo organizacija „Freedom House“ ragina Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovyčių atsistatydinti. Ši organizacija teigia, kad Vašingtonas ir Europos Sąjunga turėtų imtis sankcijų, jeigu Ukrainos valdžia prieš protestuotojus panaudotų jėgą.

„V.Janukovyčius prarado Ukrainos žmonių pasitikėjimą. V.Janukovyčius šalį įstūmė į krizę, kai atsisakė kelio į ES ir ignoravo protestuotojų reikalavimus, kad valdžia dirbtų žmonėms", – kalbėjo „Freedom House“ vadovas Davidas J. Krameris. Pasak jo, protestus  nutraukti galima tik tada, jei V.Janukovyčius atsistatydintų.

 Ukrainos žiniasklaida skelbia, kad iš Kijevo milicijos izoliatorių į regionus išvežti sulaikytieji. Taip norima parengti vietą, jei tektų sulaikyti nemažai žmonių. 

Partijos „Batkivščyna“ būstinėje teisėsaugininkai nuniokojo serverinę, tvirtina A.Jaceniukas

Ukrainos parlamento frakcijos „Batkivščyna“ lyderis Arsenijus Jaceniukas pareiškė, kad teisėsaugos organai atlieka kratą ir laužia duris partijos būstinėje Turovo gatvėje Kijeve.

„Nusiaubė visą serverinę... Daromos kratos ir laužiamos durys partijos „Batkivščyna“ ofise“, – sakė jis per spaudos konferenciją pirmadienį Nacionalinio pasipriešinimo štabo spaudos centre Kijeve ir dar pridūrė, kad „kol kas nieko iš liaudies deputatų į ofisą neleidžia“.

Pasak A.Jaceniuko, specialiojo būrio „Berkut“ atstovai sudaužė visą įrangą kabinetuose, kur yra laikraščių „Večernije vesti“ ir „Cenzor.net“ redakcijos. „Sudaužyta visa įranga“, – sakė frakcijos lyderis.

Jo nuomone, su šiuo pogromu susijęs asmeniškai pats prezidentas Viktoras Janukovyčius.

A.Jaceniukas pabrėžė, kad opozicija nereaguos į jokias provokacijas, ir nurodė, kad kol kas „nėra nė vienos provokacijos, nė vieno mušimo“.

"Berkut" šturmuoja J.Tymošenkos partijos štabą

Ukrainoje įkalintos opozicijos lyderės Julijos Tymošenko partija „Batkivščyna“ (Tėvynės) pranešė, kad gerai ginkluotos kovos su riaušininkais pajėgos šturmavo jos būstinę Kijevo centre, sostinę kaustant masiniams antivyriausybiniams protestams.

Ginkluotos pajėgos į partijos būstinę įsiveržė pirmadienio vakarą, sakė Ostapas Semerakas. Pasak jo, dalis karių vaikščiojo pastato koridoriais, o kiti lipo pro būstinės langus. Padėtį jis pavadino „nenormalia“.

Anksčiau šios partijos atstovė Marina Soroka pranešė, kad Ukrainos milicijos kovos su riaušininkais būrys „Berkut“ šturmuoja „Batkivščyna“ štabą. Ta pati žinia buvo ir išplatintame partijos pranešime.

„Partijos „Batkivščyna“ raštinę šturmuoja milicija kartu su specialiuoju daliniu „Berkut“. „Berkut“ ginkluoti automatais“, – sakoma jame.

Milicija paneigė informaciją apie šturmą

Kijevo milicija nedelsdama paneigė partijos štabo puolimą.

„Nei Kijevo milicija, nei „Berkut“ kariai nevykdo jokių priemonių Turovo gatvėje partijos „Batkivščyna“ ofise“, – pareiškė milicijos atstovė Olha Bilyk.

Naujienų agentūra „Interfax“ sužinojo, kad Turovo gatvėje yra Ukrainos saugumo tarnybos (UST) pareigūnai.

Tačiau oficialiai UST spaudos tarnyba pareiškė nekomentuosianti šios informacijos.

Kijeve Nepriklausomybės aikštėje ir gatvėse prie administracijos pastatų ardomos protestuojančiųjų barikados, šalinami blokuojantys postai

Ukrainos sostinėje Nepriklausomybės aikštėje komunalinės tarnybos pradėjo ardyti barikadas, kurias surentė protestuojantieji; susirėmimų kol kas nėra, pranešė vienas teisėtvarkos pareigūnas, pažymėdamas, kad tvarką palaiko milicininkai.

Tuo tarpu kitose vietose milicija apsupo protestuojančiųjų postus gatvėse.

Vidaus reikalų ministerijos kariai apsupo tokį postą prie Ministrų kabineto pastato Hruševskio gatvėje.

Pasak „Interfax“ reporterio, šią gatvę dviem eilėmis perkirto apie 120 vidaus kariuomenės karių.

Dar apie 150 karių susitelkė ant šaligatvio, kur už vyriausybės pastato gatvė užtverta milicijos autobusais.

Protestavusiųjų postuose nuimamos palapinės; apie susirėmimus nepranešama.

„Teismo vykdytojai perskaitė teismo sprendimą, kad draudžiama blokuoti administracijos pastatus, o mitinguojantys patys nuima palapines“, – sakė vienas teisėtvarkos pareigūnų.

Pareigūnai pradėjo stumti mitinguojančius iš važiuojamosios gatvių dalies Hruševskio gatvėje ir kitur, kur buvo blokuotas judėjimas.

V. Janukovyčius tarėsi su jėgos struktūros vadovais

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius savo rezidencijoje „Mežyhirja“ sušaukė pasitarimą, kuriame dalyvavo jėgos ministerijų ir struktūrų vadovai.

Pasak Ukrainos žiniasklaidos, kuri remiasi informuotais šaltiniais, buvo aptariami „padėties nukreipimo į konstitucinę vagą“ planai, pagal kuriuos būtų „išvalytas“ Euromaidanas, išlaisvinti mitinguojančiųjų užimti administraciniai pastatai Kijevo centre.

Pasitarime tarp dalyvavusiųjų buvo ir Vidaus reikalų ministerijos (VRM), Valstybės apsaugos valdybos, Generalinės prokuratūros vadovai, taip pat ministras pirmininkas Mykola Azarovas, Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Andrijus Kliujevas.

Dėl šio pasitarimo buvo atšauktas savaitinis ministrų posėdis N.Azarovo būstinėje.

Pasak VRM šaltinio, „ryžtingų veiksmų parengimas padėčiai nukreipti į konstitucinę vagą, tikriausiai, bus atidėtas iki apskritojo stalo“ pasitarimo.

V. Klyčko kviečia ukrainiečius skubiai rinktis į Nepriklausomybės aikštę 

Ukrainos opozicinės partijos UDAR lyderis Vitalijus Klyčko kviečia visuomenę skubiai susirinkti nepriklausomybės aikštėje Kijeve, praneša partijos spaudos tarnyba.

Kaip pažymėjo V.Klyčko, vidaus tarnybos karių vykdoma aikštės apsiaustis yra psichologinis spaudimas mitinguotojams.

Jis priminė, kad sekmadienį protesto akcijos dalyviai blokavo rajono, kuriame yra daug vyriausybinių įstaigų, gatves, o pirmadienį kariai apsupo Nepriklausomybės aikštę. Uždarytos trys metropoliteno stotys: "Kreščiatiko", "Nepriklausomybės aikštės" ir "Teatro".

"Valdžia mėgina psichologiškai mus spausti ir išgąsdinti, bet žmonės nesirengia niekur eiti ir liks stovėti. Mes raginame visus skubiai atvykti į nepriklausomybės aikštę. Kuo daugiau mūsų čia bus, tuo greičiau sužlugdysime valdžios planus. Raginu visus nedelsiant ateiti į Nepriklausomybės aikštę", - sakė V.Klyčko.

Ukrainos opozicija ragina nesibaiminti telkiamų saugumo pajėgų

Ukrainos saugumo pajėgų stiprinimas sostinės centre, įskaitant kelių metropoliteno stočių uždarymą ir riaušių milicijos užtvaras pagrindiniame Kijevo prospekte, yra veikiau jėgos demonstravimas, o ne ruošimasis šturmuoti protestuotojų užimtą sostinės administracijos pastatą, pirmadienį pareiškė vienas opozicijos deputatas.

Aukščiausiosios Rados narys Oleksandras Bryhynecis sakė naujienų agentūrai „Interfax“: „Prie mūsų prieina žmonės ir sako, kad reikia kažką dalyti. Mes jiems atsakome, kad mūsų užduotis – taikiai stovėti. Tas pats vyksta ten (vyriausybėje) – jiems irgi reikia kažką daryti. Dėl to jie pradeda rodyti, ką gali padaryti, siekdami įbauginti žmones.“

„Šiuo atveju esu optimistas – netikiu, kad Ukrainos armija, (milicijos specialiosios pajėgos) „Berkut“ ir prezidentas po įvykių Maidane (Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje) išdrįs panaudoti jėgą prieš Ukrainos liaudį“, – pridūrė opozicinės partijos „Batkivščyna“ („Tėvynė“) deputatas, esantis prie Kijevo merijos.

Jis taip pat sakė esantis įsitikinęs, kad Europos ir tarptautinės institucijos primins prezidentui Viktorui Janukovyčiui jos viešą pažadą nenaudoti jėgos prieš taikius piliečius.

Vienas „Interfax“ korespondentas nurodė, kad šiuo metu iš Kijevo miesto administracijos pastato išvesti beveik visi protestuotojai. Merijoje liko daugiausiai nacionalinio pasipriešinimo štabo apsaugos nariai ir žurnalistai.

Daugelis opozicijos savigynos būrių narių dėvi šalmus, kelių ir rankų apsaugas, veidus prisidengę raiščiais. Kai kurie iš jų ginkluoti medinėmis lazdomis, pasidarytomis iš sulaižytų kėdžių kojų.

Prašo protestuotojų laikytis rimties ir tvarkos

Ukrainos opozicinės partijos „Batkivščina“ („Tėvynė“) parlamentinės frakcijos lyderis Arsenijus Jaceniukas paragino protesto akcijos Nepriklausomybės aikštėje dalyvius laikytis tvarkos ir rimties.
"Jos (specialiosios pajėgos) neatėjo užimti Maidano. Jų užduotis - apsupti Maidaną ir neleisti mums atsivežti vandens, malkų", - kalbėjo A.Jaceniukas mitinge.

Jis pabrėžė, kad dabar Euromaidano laukianti užduotis - "praleisti siaurą mūsų automobilių grandinę ir rankomis nešti visus būtiniausius reikmenis".

Opozicijos lyderis paragino visus "maidaniečius" neprarasti pasitikėjimo, laikytis tvarkos ir rimties, o taip pat pakvietė kitų šalies sričių gyventojus važiuoti į Kijevą.

Kijeve prie protestų vietų telkiama riaušių milicija

Dešimtys riaušių milicininkų pirmadienį buvo pasiųsti į Ukrainos sostinės centrą, kur opozicijos aktyvistai laiko užėmę miesto administracijos pastatą ir centrinę aikštę.

Opozicijos šalininkai Kijeve jau kelias savaites protestuoja prieš prezidento Viktoro Janukovyčiaus sprendimą nepasirašyti svarbios sutarties su Europos Sąjunga (ES) ir vėl sutelkti dėmesį į ryšių su Maskva stiprinimą.

Vyriausybė reikalavo, kad protestuotojai išsiskirstytų, grasindama priešingu atveju imtis griežtų priemonių.

Šimtai protestuotojų anksti ryta nepabūgo šalčio, tęsdami nuolatinę akciją Nepriklausomybės aikštėje, o kiti budėjo prie barikadų, suręstų ankstesnę dieną aplink svarbius vyriausybinius pastatus.

„Dabar žengti atgal nebeįmanoma“, – sakė protestuotojas Volodymyras Kiblykas, atvykęs iš Znamenkos miestelio šalies vidurio regione ir dalyvaujantis protestuose Kijeve jau dvi savaites.

Sekmadienį šimtai tūkstančių žmonių užplūdo Nepriklausomybės aikštę, smerkdami V.Janukovyčiaus atsisakymą pasirašyti asociacijos sutartį su ES – esą dėl Kremliaus daromo spaudimo. Šie protestai buvo didžiausi šalyje nuo 2004 metų Oranžinės revoliucijos.

Itin simboliniu demonstrantų žingsniu tapo incidentas, kai dešimtys kaukėtų protestuotojų, tarp kurių buvo laikančių ultranacionalistinės partijos „Svoboda“ („Laisvė“) vėliavas, kitoje sostinės aikštėje nuvertė 3,4 metro aukščio Lenino statulą, užmovę jai kilpą ant kaklo.

Opozicija ragina surengti kitą didelį mitingą pirmadienį, siekiant išsaugoti protestų judėjimo įkarštį ir priversti V.Janukovyčių padaryti nuolaidų.

Opozicija taip pat grasino blokuoti prabangią V.Janukovyčiaus Mežyhirjės rezidenciją ant Dnepro upės kranto netoli Kijevo, jeigu jis nepaleis vyriausybės per ateinančias dvi paras.

V.Janukovyčius praeitą penktadienį dar labiau pakurstė protestuotojų įtūžį, aptaręs strateginės partnerystės sutartį per susitikimą su Rusijos prezidentu V. Putinu, kuris nori, kad Ukraina prisidėtų prie Maskvos vadovaujamos Muitų sąjungos.

Pasak analitikų, Rusija tikriausiai pasiūlė Ukrainai pigesnių dujų ir milijardų JAV dolerių vertės finansinę pagalbą mainais į Kijevo prisijungimą prie Muitų sąjungos per penktadienį už uždarų durų vykusį V.Putino ir V.Janukovyčiaus susitikimą Sočyje.

Apie 11 valandą vietos laiku specialiąja linija 102 sostinės milicijos budėtojams paskambino vyras ir pranešė, kad užminuotos „Kreščatikas“, „Nepriklausomybės aikštė“ ir „Teatro“ metro stotys, skelbia Delfi.lt.

Į sostinę pirmadienį atvyko ir specialus būrys VV, prie protestuojančiųjų aikštės artėja dešimtys policijos autobusų, skelbia NewsRu.com. 

Europos Komisija: C. Ashton vizitas Ukrainoje nėra pamaina P. Coxo ir A. Kwasniewskio misijai

Europos Sąjungos (ES) išorės politikos vadovės Catherine Ashton (Ketrin Ašton) vizitas Kijeve netaps pamaina Europos Parlamento delegatų Pato Coxo (Pato Kokso) ir Aleksandro Kwasniewskio (Aleksandro Kvasnevskio) misijai, nurodė Europos Komisija.

„Tai Europos Parlamento misija, kurią mes palaikėme. Tuo tarpu Ashton vizitas surengtas siekiant palaikyti (Ukrainos) krizės politinį sprendimą, ir aš šių dviejų misijų nesiečiau“, – C.Ashton atstovė Maja Kocijančič sakė pirmadienį per spaudos konferenciją Briuselyje.

Pasak jos, ES diplomatijos vadovė į Ukrainą vyksta „viena, su nedidele delegacija, be Europos Sąjungos plėtros komisaro Stefano Fuele (Štefano Fiūlės)“.

V. Janukovyčius išeities iš politinės krizės ieškos per derybas su trimis eksprezidentais

Ukrainos lyderis Viktoras Janukovyčius palaikė buvusio pirmojo šalies prezidento Leonido Kravčiuko pasiūlymą surengti nacionalines derybas prieš apskritojo stalo, ieškant kompromiso, turinčio padėti užbaigti politinę krizę, kilusią dėl vyriausybės atsisakymo įšaldyti eurointegracijos procesą.

Prezidentūros spaudos tarnyba pirmadienį pranešė, kad L.Kravčiukas pasiūlė V.Janukovyčiui surengti derybas prie apskritojo stalo, į kurias būtų pakviesti valdžios ir opozicijos atstovai.

Antradienį planuojama surengti susitikimą, kuriame šaliai svarbiausius klausimus turėtų aptarti trys buvę Ukrainos prezidentai (L.Kravčiukas, Leonidas Kučma, Viktoras Juščenka) bei dabartinis šalies vadovas V.Janukovyčius.

Kaip pranešama, antradienį į Kijevą taip pat atvyks ES išorės politikos vadovė Catherine Ashton (Ketrin Ašton).

L.Kravčiukas, L.Kučma ir V.Juščenka gruodžio 4-ąją paskelbtame bendrame pareiškime išreiškė palaikymą Ukrainos opozicijos šalininkų protestams dėl V.Janukovyčiaus atsisakymo pasirašyti asociacijos ir laisvosios prekybos sutartį su ES, sakydami, kad toks žingsnis gali būti pavojingas šaliai. Buvę lyderiai taip pasmerkė per didelės jėgos naudojimą prieš taikius demonstrantus.

Jie paragino vyriausybę susilaikyti nuo jėgos naudojimo prieš taikiu piliečius ir adekvačiai vertinti šalyje besiklostančius įvykius.

Pranešime pabrėžiama, kad šios krizės sprendinio turi būti ieškoma atvirame dialoge su pilietine visuomene.

ES užsienio politikos vadovė antradienį atvyks į Ukrainą dviejų dienų vizito

Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovė Catherine Ashton (Ketrin Ešton) antradienį atvyks į Ukrainą dviejų dienų vizito – po to, kai šimtai tūkstančių demonstrantų šioje šalyje protestavo prieš sutarties su ES atmetimą, pranešė Europos Komisija.

„Ji turėtų susitikti su visais pagrindiniais tarpininkais abiejose stovyklose, ... taip pat pilietinėje visuomenėje“, - pirmadienį per eilinę trumpą spaudos konferenciją sakė Europos Komisijos atstovė.

„Ji ten vyksta paremti kelio iš politinės krizės Ukrainoje“, - sakė atstovė ir pabrėžė, kad ES ir „toliau reikalauja tyrimo dėl smurto, kurį matėme prieš taikius protestuotojus, ir viso, kad vyko paskui“.

Pirmadienį tūkstančiai žmonių nepaisydami minusinės temperatūros tęsė demonstraciją Kijevo Nepriklausomybės aikštėje ir taip didino spaudimą prezidentui Viktorui Janukovyčiui.

Anksčiau pirmadienį Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso (Žozė Manuelis Barozu), regis, taip pat parėmė protestuotojus, savo kalboje pareikšdamas: „Jei kartais Europoje kai kurie iš mūsų abejojame dėl to, kokios svarbios yra šios Europos vertybės, tik pažvelkite į Ukrainą“.

„Šis jaunimas Ukrainos gatvėse, per šaltį, rašo naują naratyvą Europai“, - sakė J.M.Barroso.

Kijevo policija pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl Lenino paminklo nugriovimo

Kijevo policija iškėlė baudžiamąjį tyrimą dėl Lenino paminklo sunaikinimo Besarabijos aikštėje per masinius protestus.

Policija užregistravo tyrimą dėl „masinių neramumų“, Kijevo milicijos departamento atstovas sekmadienį sakė naujienų agentūrai „Interfax“.

Pasak jo, kol kas nesulaikyti jokie įtariamieji.

Sekmadienio vakarą grupė nežinomo asmenų nuvertė Lenino paminklą Besarabijos aikštėje, esančioje šalia centrinio Kreščiatiko prospekto.

Maskva: jokių preliminarių susitarimų dėl Ukrainos prisijungimo prie Muitų sąjungos nėra

Rusijos ekonominės plėtros ministerijos vadovas paneigė pasirodžiusius pranešimus, kad su Ukraina pasiekti preliminarūs susitarimai dėl šios šalies prisijungimo prie Muitų sąjungos.

"Jokių preliminarių susitarimų nėra. Tikimybė (kad Ukraina anksčiau ar vėliau prisijungs prie Muitų sąjungos - "Interfax"), žinoma, yra, tačiau tai yra ilgas ir sunkus kelias, kuriam reikia didžiulio darbo ir aiškiai išreikšto šalies - galimos kandidatės - noro.

Tokio aiškaus noro mes negirdėjome", - sakė ministerijos vadovas Aleksejus Uliukajevas.

Pasaulio bokso čempionas Klyčko sėkmingai laviruoja drumzlinuose Ukrainos politikos vandenyse

Kijevas, gruodžio 9 d. (AP-BNS). Pasaulio profesionalų bokso sunkaus svorio čempiono titulą vis dar turintis Vitalijus Klyčko, visa galva aukštesnis už kitus Ukrainą krečiančių protestų lyderius, šiuo metu yra populiariausias opozicijos veikėjas, neslepiantis ambicijų tapti būsimuoju šalies prezidentu.

Dviejų metrų ūgio V.Klyčko laikomas provakarietišku politiku, kuris nesusijęs su šalies politinį gyvenimą dažnai krečiančiais korupcijos skandalais. Nesusitepusio politiko reputacija ir sporto didvyrio statusas padėjo jam viešosios nuomonės apklausose aplenkti kalinamą buvusią premjerę Juliją Tymošenko.

Šalyje toliau nerimstant didžiulio masto antivyriausybiniams protestams, į politiką įsitraukęs 42 metų boksininkas ragina savo tautiečius tęsti kovą, kad Ukraina iš buvusios sovietinės respublikos taptų tikra Vakarų demokratija.

„Tai ne revoliucija. Tai taikus protestas reikalaujant teisingumo, – sakė V.Klyčko praėjusį trečiadienį interviu AP. – Žmonės gina ne politinius interesus. Jie gina savo idėją gyventi civilizuotoje šalyje“.

„Daktaras geležinis kumštis“

Dėl meistriškumo bokso ringe „daktaru Geležiniu kumščiu“ pramintas V.Klyčko per 47 kovas laimėjo 45 pergales, 41 iš jų iškovojo nokautu. Jis net 11 kartų apgynė savo titulą, pastarąjį kartą – 2012 metų rugsėjį, ir planuoja dar kartą tai padaryti prieš pasitraukdamas iš didžiojo sporto. Jis vis dar kasdien po kelias valandas intensyviai treniruojasi.

Dabar V.Klyčko turi įrodyti, jog ir politikos ringe jam nestigs ištvermės.

Nors V.Klyčko yra apsigynęs sporto mokslų daktaro laipsnį, jam tenka grumtis su stereotipu, kad sportininkas dėl savo intelekto netinkamas vadovauti 46 mln. gyventojų turinčiai šaliai, kuri prislėgta rimtų ekonominių sunkumų.

V.Klyčko, kaip nemažai ukrainiečių, augo rusakalbių šeimoje ir ne taip seniai išmoko ukrainiečių kalbą, todėl kartais kalbėdamas vis dar užsikerta, ieškodamas tinkamo žodžio. Vis dėlto daugeliui ukrainiečių patinka jo nuoširdumas ir patrauklaus kieto vyruko, pasirengusio ginti savo tėvynainius, įvaizdis.

„Jis yra nacionalinis didvyris ir sudaro padoraus žmogaus įspūdį“, – sakė Kijevo Mohylos akademijos Europos studijų dėstytojas Andreas Umlandas (Andrėjas Umlandas).

V.Klyčko buvo vienas iš vos kelių opozicijos politikų, mėginusių sutrukdyti radikaliai nusiteikusiems protestuotojams įsiveržti į prezidento Viktoro Janukovyčiaus administracijos pastatą gruodžio 1 dieną per didžiulę demonstraciją, kai į Kijevo gatves protestuoti išėjo keli šimtai tūkstančių žmonių.

Tuo metu, kai boksininkas ragino veikti taikiai, džiūgaujanti minia garsiai skandavo jo vardą.

„Jie pavogė mūsų viltį“

Piktus visuomenės protestus išprovokavo netikėtas prezidento sprendimas praėjusį mėnesį nepasirašyti strategiškai svarbios politinės ir ekonominės sutarties su Europos Sąjunga (ES) mainais į glaudesnius ekonominius santykius su Rusija, kuri grasino Ukrainai ekonominėmis sankcijomis, jei šalis sudarys susitarimą su Bendrija.

Trečiadienį, kai šalyje buvo paskelbtas visuotinis streikas, V.Klyčko partija prisijungė prie kitų dviejų opozicinių partijų ir drauge blokavo Ukrainos parlamentą.

Protestai Kijeve sustiprėjo, kai V.Janukovyčiaus vyriausybė nakties metu pasiuntė guminėmis lazdomis ginkluotą riaušių miliciją išvaikyti nedidelį būrį taikių demonstrantų. Tuomet buvo sužeista dešimtys žmonių.

„Jie atėmė iš žmonių viltį, kad bus įgyvendintos reformos ir situacija šalyje pasikeis, – sakė V.Klyčko interviu AP. – Jie pavogė mūsų viltį“.

Pirmą kartą šalies politinėje arenoje V.Klyčko pasirodė per 2004-ųjų Oranžinę revoliuciją, privertusią anuliuoti V.Janukovyčiaus suklastotą pergalę prezidento rinkimuose ir iškėlusią į valdžią provakarietišką vyriausybę. Įkvėptas pergalės bokso ringe Jungtinėse Valstijose, V.Klyčko atskrido į Kijevą ir ryšėdamas revoliucijos simboliu tapusį oranžinės spalvos šaliką įsiliejo į protestuotojų gretas.

Petys į petį su Vitalijumi stovėjo jo brolis Volodymyras, kuriam dabar 37-eri. Volodymyras taip pat yra pasaulio bokso sunkaus svorio čempionas; jis susižadėjęs su amerikiečių aktore Hayden Panettiere (Heiden Penitier), televizijos serialo „Našvilis“ (Nashville) žvaigžde.

Vitalijus su žmona Natalija, buvusia manekene, kuri neseniai pradėjo dainininkės karjerą, augina tris vaikus.

UDAR

Du kartus nesėkmingai kandidatavęs į Kijevo mero postą, pernai V.Klyčko ėmėsi aktyvios veiklos nacionalinės politikos arenoje, kai jo provakarietiškos pakraipos partija UDAR (Ukrainos demokratinis aljansas už reformas, „Smūgis“), užėmė trečią vietą parlamento rinkimuose.

V.Klyčko, kurio partija rinkimų kampanijos metu žadėjo reformas ir kovą su korupcija, pavyko sėkmingai pasinaudoti visuomenės nepasitenkinimu V.Janukovyčiumi, kuris vos atėjęs į valdžią panaikino daug demokratinių Oranžinės revoliucijos laimėjimu, taip pat rinkėjų nusivylimu dabar opozicijoje esančiais Oranžinės revoliucijos lyderiais, įskaitant kalinama J.Tymošenko.

Likus metams iki 2012-ųjų rinkimų J.Tymošenko buvo pasiųsta už grotų dėl piktnaudžiavimo valdžia.

Tarptautinė bendruomenė jos nuteisimą laiko politiškai motyvuotu. V.Klyčko kartu su kitais opozicijos lyderiais reikalauja, kad valdžia paleistų į laisvę J.Tymošenko, kuri yra sena V.Janukovyčiaus politinė varžovė.

Švarūs milijonai

V.Klyčko gimė 1971 metais tuometinės Sovietų Sąjungos respublikoje Kirgizijoje mokytojos ir armijos piloto šeimoje. Dėl tėvo tarnybos šeima daug laiko praleido nuošaliose karinėse bazėse įvairiose Sovietų Sąjungos ir Rytų Europos vietose.

Pasak V.Klyčko, treniruodamasis Vokietijoje ir Jungtinėse Valstijose jis perėmė vakarietiškas vertybes ir nori, kad jos taptų neatsiejama Ukrainos visuomenės sąmonės dalimi.
„Tie žmonės, kurie šiuo metu yra politikoje, nekelia sau tikslo pakeisti šalį, – sakė V.Klyčko. – Jie paprasčiausiai plėšia valstybę“.

Priešingai nei daug ukrainiečių politikų, įskaitant J.Tymošenko, kurie kaltinami susikrovę turtus iš neaiškių verslo sandorių posovietinės suirutės laikais, V.Klyčko sąžiningai uždirbo milijonus – liedamas prakaitą bokso ringe.

Rugsėjį atlikta viešosios nuomonės apklausa parodė, kad pirmajame prezidento rinkimų ture V.Klyčko surinktų 15,5 proc. balsų ir aplenktų J.Tymošenko, už kurią balsuotų 13,2 proc. respondentų.

Remiantis šios apklausos, kurią atliko Oleksandro Razumkovo ekonominių ir politinių tyrimų centras, duomenimis, V.Janukovyčius gautų 19 proc. balsų, tačiau antrajame rinkimų ture pralaimėtų V.Klyčko.

Tyrimo metu buvo apklausti 2 010 respondentų, apklausos statistinė paklaida – 2 procentiniai punktai.

Ukrainos politika – „nešvarus reikalas“

Per kelis pastaruosius mėnesius V.Klyčko žvaigždė ėmė spindėti dar ryškiau.

Spalį jis paskelbė, jog kandidatuos 2015 metų pradžioje vyksiančiuose valstybės vadovo rinkimuose, nors parlamentas, dominuojamas V.Janukovyčiaus sąjungininkų, priėmė įstatymą, kuriuo siekiama uždrausti V.Klyčko siekti prezidento posto dėl to, kad jis kelerius metus praleido Vokietijoje ir ten mokėjo mokesčius.

V.Klyčko neslėpė pasipiktinimo tokiais veiksmais, pareiškęs, jog politika Ukrainoje yra nešvarus reikalas, ir bokso ringe jis nėra matęs nieko panašaus.

„Neįmanoma to palyginti, nes bokse yra taisyklės. Ukrainos politikoje taisyklės neegzistuoja“, – sakė V.Klyčko.

V.Klyčko nepainioja bokso ir politikos – jis niekada nedalyvauja ukrainiečių įstatymų leidėjų susistumdymuose, kurie dažnai sutrikdo parlamento darbą.

„Fizinė jėga nesvarbi politikoje. Minties galia yra daug stipresnė“, – sakė V.Klyčko.

Paklaustas, ar visgi gerai kumščiuojasi ukrainiečių parlamentarai, V.Klyčko atsakė: „Vertinant mano profesiniu požiūriu, jie yra visiškai netalentingi“.

Kijeve „Euromaidano“ mitingas naktį vyko ramiai

Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje tęsiantis eurointegracijos šalininkų mitingui, naktį iš sekmadienio į pirmadienį didesnių incidentų neįvyko, pranešė žiniasklaida.

Vienas naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas pirmadienio rytą nurodė, kad aikštėje įrengtoje scenoje visą naktį vyko ukrainiečių atlikėjų koncertas.

Pirmadienį ryte prie scenos būriavosi kelios dešimtys žmonių.

Daugelis „Euromaidano“ protestuotojų naktį praleido palapinėse, Profsąjungų rūmuose, demonstrantų užimtame Kijevo miesto administracijos pastate ir Spalio rūmuose. Jie taip pat budėjo prie barikadų pastatytų keliose gatvėse aplink vyriausybinius pastatus.

Didžiausi opozicijos šalininkų postai buvo įkurti prie Aukščiausiosios Rados pastato, kur gatvė buvo užtverta savivarčiu sunkvežimiu ir keliais lengvaisiais automobiliais. Liuteronų gatvėje netoli prezidentūros administracijos pastato buvo įrengtos spygliuotos vielos užtvaros.

Be sekmadienį pastatytų barikadų, dar viena pirmadienio rytą atsirado centriniame Kreščiatiko prospekte netoli vieno didelio prekybos centro.

Pirmadienio rytą Ukrainos sostinėje smarkiai snigo.

JT vadovas ragina V. Janukovyčių pradėti dialogą su politiniais priešininkais

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas) sekmadienį paskambino Ukrainos prezidentui Viktorui Janukovyčiui ir paragino pradėti dialogą su savo politiniais priešininkais tokiu metu, kai Kijeve nerimsta didžiulio masto protestai.

JT išplatintame pranešime nurodoma, kad Ban Ki-moonas per pokalbį telefonu „išreiškė rimtą susirūpinimą dėl situacijos Ukrainoje, pasisakė prieš bet kokį jėgos panaudojimą ir paragino visas šalis pradėti taikų dialogą“.

Pasak pranešimo, JT vadovas „sveikino (V.Janukovyčiaus) patikinimus, kad bus inicijuotos konsultacijos siekiant sušvelninti padėtį“.

Ukrainos vyriausybės sprendimas nepasirašyti strategiškai svarbios sutarties su Europos Sąjunga (ES), kuris buvo priimtas aktyviai spaudžiant Rusijai, išprovokavo didžiausią politinę krizę Ukrainoje nuo 2004-ųjų Oranžinės revoliucijos.

Maždaug 200 tūkst. demonstrantų, reikalaujančių šalies integracijos į ES, anksčiau išėjo į Kijevo gatves protestuoti prieš prezidentą, kurį kaltina „pardavus“ Ukrainą Rusijai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų