Pereiti į pagrindinį turinį

Jungtinės Tautos: Mongolija – galimas raktas santykiuose su Šiaurės Korėja

Reuters nuotr.

Uždaroje Šiaurės Korėjoje vieši Mongolijos prezidentas Tsakhiagiinas Elbegdorjas siekdamas stiprinti bendradarbiavimą tarp šalių. Apžvalgininkai tikisi, kad Mongolija galėtų virsti tarpininke tarp Jungtinių Tautų ir Šiaurės Korėjos bei paraginti atsiverti bene žiauriausią pasaulio šalį, apie kurios nusikaltimus prieš savo gyventojus nuolat liudija pabėgėliai.

Šiaurės Korėjoje viešintį T. Elbegdorją šalies pareigūnai tikriausiai vedžioja tik fasadiniais keliais – vargu ar girsis koncentracijos stovyklų tinklu, kuriame žiauriausia apžvalgininkų laikoma valstybė kankina šimtus tūkstančių žmonių.

Šiemet apie naujausius žmogaus teisių pažeidimus gali paliudyti per tūkstantį į Pietų Korėją ištrūkusių pabėgėlių. Įrodymus nuolat kaupia specialus Jungtinių Tautų komitetas.

„Per 35 metus girdėjau daugybę graudinančių liudijimų. Tik turintys akmeninę širdį nepravirksta išgirdę komiteto renkamas istorijas“, – sako Jungtinių Tautų pareigūnas Michael Kirby.

Jungtinės Tautos kovą griebėsi naujausių sankcijų – neleidžia į Šiaurės Korėją įvežti ginklų, prabangos prekių, draudžia iš jos pirkti daugybę produktų, įšaldė šalies fondus užsienyje.

„Reikia spausti Šiaurės Korėją. Ar galima atleisti niekšų valstybei, kuri negausius išteklius naudoja žudyti skirtoms raketoms, o ne savo piliečiams?“, – teigia JAV valstybės sekretorius Jonas Kerry.

Bet Šiaurės Korėjai į Vakarus ar Jungtines Tautas nusispjaut. Pastaruoju metu ji neklauso net sąjungininkės Kinijos – branduolinį ginklą išbandė be jos leidimo.

Tačiau Mongolija šansą turi, įsitikinę apžvalgininkai. Juk ji tarpininkavo tarp Šiaurės Korėjos ir Japonijos dėl sulaikytų japonų grąžinimo. Mongolija anksčiau tiekė Šiaurės Korėjai pagalbą maistu, šalies verslininkai dirbti atsivežę tūkstančius Šiaurės Korėjos darbininkų, o T. Elbegdorjas yra pirmasis lyderis, spaudžiantis ranką prieš dvejus metus valdžią iš tėvo perėmusiam Kim Jong-unui.

Mongolija sako pristatysianti savo reformas ir paraginsianti nusiginkluoti bei atsiverti. Ji – vienintelė liberali demokratija tarp posovietinių šalių Azijoje, o Mongolijos rinkos ekonomika, užsieniečiams atvėrusi gamtinių išteklių kasyklas, auga greičiausiai pasaulyje – pastaraisiais metais po 17 proc.

Tik vargu, ar Šiaurės Korėja susigundys eiti tokiu keliu: juk Mongolija juo pasuko vietos komunistams į politinę areną įsileidus konkurentus. Šiaurės Korėjoje tokia mintis – tabu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų