Pereiti į pagrindinį turinį

Kai kurie Ukrainos verslininkai ragina atidėti Laisvos prekybos sutarties pasirašymą

2013-11-16 19:25
LRT
Kai kurie Ukrainos verslininkai ragina atidėti Laisvos prekybos sutarties pasirašymą
Kai kurie Ukrainos verslininkai ragina atidėti Laisvos prekybos sutarties pasirašymą / Scanpix nuotr.

Ukrainos ekonomikos analitikai sako, kad Rusijai vis labiau spaudžiant Ukrainą – neįsileidžiant saldainių, mėsos, atšaukiant užsakymus, Ukrainos verslas bus priverstas suktis į Vakarus. Tačiau kai kurie stambūs Ukrainos pramoninkai dėl galimų nuostolių nutrūkus prekybiniams ryšiams su Rusija ragina Ukrainos prezidentą metams atidėti Laisvos prekybos su Europos Sąjunga sutarties pasirašymą.

Dar rugsėjį Europos šalys sutarė, kad jeigu Ukraina su ES  pasirašys Laisvos prekybos sutartį, ji bus taikoma iškart, nelaukiant ratifikacijos.

Ukrainos ekonomika itin glaudžiai susijusi su Rusija, todėl ši šalis nuolat Ukrainą kviečianti prisijungti prie Muitų Sąjungos. O artėjant Europos Sąjungos Rytų parnerystės susitikimui Vilniuje, Ukrainos verslui taiko vis daugiau sankcijų – ilgėja į Rusiją neleidžiamų įvežti prekių sąrašas, pasienyje stringa kroviniai.

„Rusija tik dėl politinių motyvų Ukrainos verslui taiko dirbtines kliūtis. Jeigu toks spaudimas išliks, Ukrainos kompanijos bus priverstos ieškoti naujų rinkų. Ukrainai svarbiau ne laisvas prekių judėjimas, bet investcijos iš užsienio ir injekcijos į sulėtėjusią ekonomiką. Nes dabar į pusiau laukinį verslą mūsų šalyje užsienis investuoti bijo“, – aiškina politologas Andrejus Novakas.

„Mums reikalinga sutartis. Įmonės regionuose negauna atlyginimų, darbo nėra, užsidaro gamyklos. Politiniai reikalavimai, Ukrainai pasirašant asociacijos sutartį, neturi tapti pagrindiniu kliuviniu. Juk svarbiau žmonės ir ekonomika, o dėl Julijos Tymošenko likimo galima rasti kompromisą“, – mano Ukrainos nepriklausomų profsąjungų konfederacijos pirmininkas Miroslavas Jakubčikas.

Tačiau kai kurie Ukrainos pramoninkai prezidento prašo metams atidėti Laisvosios prekybos su ES sutarties pasirašymą.

„Kai kurie verslininkai iš Rytų Ukrainos regiono turi tokių nuogąstavimų, kad jų nuostoliai galbūt bus ženklūs, ir jie norėtų atidėti, bet aš manau, kad tas ūkio modernizacijos atidėjimas ir jo pritaikymo prie modernių reikalavimų, kuriuos kelia pasaulis ir ES, vyksta jau 23 metus“, – sako Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas.

„Laisvos prekybos sutartis su ES kardinaliai pakeis verslo sąlygas. Iš vienos pusės, atsiras konkurentų, antra vertus, atsivėrus sienoms prekės judės laisvai. Aš nemanau, kad tai stpriai paveiks mūsų apyvartą. Nors į rinką ateis daug naujų žaidėjų, bet rizikuoti verta“, – teigia įmonės „Ibis“ komercijos direktorius Romas Grunskis.

„Manom, kad laisvos prekybos sutartis su ES – pozityvu. Atsiveria naujos galimybės iš ES importuoti aukštos gamybos gaminius. Mums tai bus stimulas investuoti į pažangias ir efektyvias technologijas ir gamybą“, – teigia Ukrainos pramonės statybos grupės „Kovalska“ generalinis direktorius Sergejus Pylipenko.

Balansavimas tarp Rytų ir Vakarų užkoduotas Ukrainos geografinėje padėtyje. Tačiau teks pasirinkti. Skaičiuojama, kad atvėrus ES sienas, ir atšaukus muitų sistemą, Ukrainos verslas sutaupytų apie pusę milijardų eurų, kuriuos galėtų skirti gamybos modernizavimui. ES iš fondų per pirmuosius metus žada beveik tiek pat paramos infrastruktūrai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų