Kanada ir Ukraina per G-7 finansų ministrų susitikimą siekia pasiųsti tvirtą žinią Pereiti į pagrindinį turinį

Kanada ir Ukraina per G-7 finansų ministrų susitikimą siekia pasiųsti tvirtą žinią

2025-05-21 11:01
BNS inf.

Didžiojo septyneto (G-7) šalių finansų ministrų susitikimą surengusi Kanada siekia pasiųsti tvirtą žinią – čia dalyvauja ir ukrainiečių atstovas, o diskusijose dominuoja karas Ukrainoje ir ekonominė sumaištis dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo paskelbtų muitų.

Kanada ir Ukraina per G-7 finansų ministrų susitikimą siekia pasiųsti tvirtą žinią
Kanada ir Ukraina per G-7 finansų ministrų susitikimą siekia pasiųsti tvirtą žinią / Scanpix nuotr.

Iki ketvirtadienio vyksiančiuose susitikimuose lyderiai aptars pasaulio ekonomikos sąlygas ir sieks bendros pozicijos dėl Ukrainos.

Ukrainos finansų ministro Serhijaus Marčenkos dalyvavimas siunčia stiprią žinią pasauliui, kad nariai įsipareigoja remti šalį Rusijos invazijos akivaizdoje, antradienį žurnalistams sakė Kanados finansų ministras Francois-Philippe'as Champagne'as.

„Taip pat kalbėsime apie tai, ką ketiname daryti atstatymo srityje“, – sakė jis bendroje spaudos konferencijoje su S. Marčenka.

Derybos Kanados vakarinėje Albertos provincijoje vyksta tvyrant neaiškiam G-7 demokratinių valstybių požiūriui į Ukrainą po D. Trumpo sugrįžimo į valdžią.

Kadaise buvęs plačiai vieningas G-7 – Jungtinė Karalystė (JK), Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija ir Jungtinės Valstijos – buvo sukrėstas D. Trumpo, kuris suartėjo su Rusija ir nustatė muitus tiek sąjungininkams, tiek konkurentams.

Tačiau F.-P. Champagne'as interviu naujienų agentūrai AFP sakė, kad, nepaisant prekybos neramumų, prieš susitikimus jis yra atsargiai optimistiškas.

Jis pabrėžė, kad visi laimi, kai prekybos taisyklės yra sąžiningos ir nuspėjamos, ir pridūrė, kad Kanada gali būti tiltu tarp narių neramiais laikais.

S. Marčenka sakė, kad susitikimų metu sieks pakartoti Ukrainos poziciją dėl būtinybės daryti didesnį spaudimą Rusijai.

„Konstruktyvi dvasia“

Nors D. Trumpo muitai oficialiai neįtraukti į darbotvarkę, vienas Kanados pareigūnas žurnalistams sakė, kad „prekyba ir muitai bus įtraukti į diskusiją apie pasaulio ekonomiką“.

Ekonomistai įspėja, kad muitai gali paskatinti infliaciją ir apsunkinti ekonomikos augimą, o JAV prekybos politikos poveikis taps itin aktualus per iždo sekretoriaus Scotto Bessento susitikimus.

Paklaustas apie derybas su S. Bessentu, F.-P. Champagne'as antradienį sakė, kad, nepaisant įtampos dėl muitų, abi šalys siekia koordinuoti veiksmus ir spręsti problemas, įskaitant pramonės pajėgumų perteklių, ne rinkos praktiką ir finansinius nusikaltimus.

„Prie stalo vyrauja konstruktyvi dvasia“, – sakė jis.

Šaltinis, informuotas apie JAV dalyvavimą, tikisi, kad bus aptarti pertekliniai Kinijos pramonės pajėgumai, o nariai dalysis susirūpinimą keliančiais klausimais.

Vienas Japonijos pareigūnas AFP sakė, kad jos finansų ministras planuoja susitikti su S. Bessentu.

Nors grupė aptaria politiką ir sprendimus tokiais klausimais kaip prekyba, saugumas ir klimato kaita, analitikai įspėjo, kad šį kartą, esant vidaus įtampai, susitikimas gali būti nenuspėjamas.

„Išbandymas“

Antradienį vienas Prancūzijos finansų ministerijos pareigūnas žurnalistams sakė, kad susitikimas vaizdingame Banfo mieste bus išbandymas arba signalas, ar G-7 sugebės susitarti dėl galutinio pareiškimo.

Nors pirmininkaujanti Kanada tikisi paskelbti pranešimą, šis rezultatas turi atspindėti „bendrą pasaulio ekonominės padėties supratimą ir bendrus tikslus sprendžiant problemas“, sakė pareigūnas.

„Negalėsime sutikti su visiškai sušvelninta retorika“, – teigė jis.

Apie JAV dalyvavimą informuotas šaltinis sakė, kad Vašingtonas nėra linkęs „rengti pranešimą vien dėl pranešimo“, pažymėdamas, kad susitarimas turėtų atitikti ir D. Trumpo administracijos prioritetus.

Vokietijos finansų ministras Larsas Klingbeilis antradienį įspėjo, kad prekybos ginčai su Jungtinėmis Valstijomis turėtų būti išspręsti kuo greičiau.

Komentaruose prieš susitikimą su kolegomis L. Klingbeilis sakė, kad muitai ir neaiškumai yra našta ekonomikai ir darbo vietų saugumui.

D. Trumpas daugumai JAV prekybos partnerių nustatė bendrą 10 proc. tarifą, grasindamas didesniais muitais ekonomikoms, įskaitant Europos Sąjungą (ES), ir sukeldamas nerimą pasaulio rinkose.

Pareigūnai AFP teigė, kad šią savaitę nesitiki prekybos susitarimų, tačiau tvirtino, kad susitikimas yra dar viena galimybė rasti bendrą kalbą.

Tačiau sankcijų Rusijai klausimas išlieka neaiškus.

D. Trumpas po pirmadienio pokalbio su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu pareiškė, kad Maskva ir Kyjivas pradės taikos derybas, o ES antradienį oficialiai patvirtino naują sankcijų Rusijai etapą.

Apie JAV dalyvavimą informuotas šaltinis tvirtino, kad lieka visos galimybės dėl sankcijų, tačiau jomis turėtų būti siekiama tokių rezultatų kaip taikos procesas.

Daugiau naujienų