JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) penktadienio vakarą atskris į Keniją, iš kurios kilęs jo tėvas, o Nairobis ėmėsi didelio masto saugumo operacijos, kad apsaugotų svečią nuo Somalio kovotojų, susijusių su tarptautiniu teroristų tinklu „al Qaeda“.
B.Obama, į Keniją atvyksiantis pirmąkart per savo kadenciją, pasakys kalbą vienoje verslumo konferencijoje ir dalyvaus derybose dėl prekybos ir investicijų, saugumo ir kovos su terorizmu, demokratijos bei žmogaus teisių.
Oro erdvė virš Nairobio ir kai kurios sostinės teritorijos bus uždarytos prieš prezidentui atvykstant penktadienio vakarą iki jo išvykimo vėlai sekmadienį, kai B.Obama išskris į kaimyninę Etiopiją ir aplankys Afrikos Sąjungos būstinę.
Sostinėje buvo sutelkta bent 10 tūkst. policininkų – apie ketvirtadalis visų Kenijos teisėsaugos pajėgų.
Didžiausią grėsmę saugumui kelia Somalyje veikiančio islamistų judėjimo „al Shebab“ kovotojai, įvykdę Kenijoje nemažai išpuolių, žudynių ir sprogdinimų, įskaitant kruviną ataką prekybos centre „Westgate“ sostinės širdyje prieš beveik dvejus metus, per kurią žuvo bent 67 žmonės.
Kelias savaites prieš B.Obamos atvykimą Kenijoje didėjo jaudulys, nes šis vizitas turėtų reikšmingai padidinti šalies, laikančios save viena iš Afrikos vedlių, reputaciją, pastaraisiais metais pašlijusią dėl „al Shebab“ atakų ir politinio smurto, dėl kurio Kenijos lyderiams buvo iškelti Tarptautinio baudžiamojo teismo kaltinimai.
„Nepasakosiu jums, kaip nekantriai laukėme šios dienos arba kaip visi esame nusiteikę padaryti tai įsimintiniausiu sugrįžimu namo“, – Kenijos prezidentas Uhuru Kenyatta (Uhurus Kenjata) sakė žurnalistams.
„Tai pasitikėjimo balsas už mūsų miestą ir mūsų šalį“, – naujienų agentūrai AFP sakė Nairobio gubernatorius Evansas Kidero (Evansas Kideras).
„Karibu Obama“
Du pagrindiniai laikraščiai savo pirmuosiuose puslapiuose paskelbė „Karibu Obama“ – „Sveikas, Obama“ suahilių kalba. Dienraštis „The Standard“ pažadėjo „įspūdingą sutikimą šio krašto sūnui“.
U.Kenyatta savo straipsnyje, paskelbtame dienraštyje „Daily Nation“, rašo, kad B.Obamą su Kenija sieja „daug ryšių – ne vien draugystės, bet ir šeimos“.
Šioje šalyje B.Obama šlovinamas kaip didvyris, nors daugelis Kenijos žmonių jaučiasi šiek tiek nusivylę, kad Amerikos lyderis susiruošė aplankyti jų šalį tik baigiantis jo antrajai kadencijai.
Anksčiau planuotas B.Obamos vizitas Kenijoje buvo įšaldytas, kai U.Kenyattai buvo iškelti TBT kaltinimai dėl nusikaltimų žmoniškumui dėl jo vaidmens po rinkimų įsiplieskusio smurto bangoje 2007–2008 metais. Vėliau TBT nutraukė tą bylą, sakydamas, kad stinga įrodymų, taip pat kaltindamas Keniją liudininkų papirkinėjimu bei bauginimu.
Kita vertus, U.Kenyatta pasiuntė žinią, kad prieštaringai vertinamas jo viceprezidentas Williamas Ruto (Viljamas Rutas), kuriam TBT kaltinimai nėra atšaukti ir kuris yra atvirai homofobiškų pažiūrų, dalyvaus per vyriausybės pareigūnų susitikimą su B.Obama.
Paklaustas, ar bus aptartas gėjų teisių klausimas, U.Kenyatta atsakė, kad „tokios problemos nėra“.
Tačiau B.Obama, duodamas interviu Britanijos nacionaliniam transliuotojui BBC, sakė „nesantis diskriminacijos ir priekabiavimo dėl rasės, tikėjimo, lytinės orientacijos arba lyties gerbėjas“, pridūręs, kad šį jo pozicija bus „darbotvarkės dalis“.
Viena iš svarbiausių diskusijų temų bus kova su terorizmu, juolab kad „al Qaeda“ 1998 metais surengė Nairobyje vieną iš dviejų JAV ambasadų sprogdinimų.
Šeštadienį B.Obama pasakys kalbą tarptautiniame verslo forume Nairobyje, o JAV ambasada perspėjo, kad prezidentas ten gali tapti „taikiniu teroristams“.
Pastarosiomis savaitėmis Keniją užplūdo šimtai Amerikos saugumo pareigūnų.
Pats B.Obama anksčiau šį mėnesį skundėsi dėl griežtų saugumo suvaržymų.
„Pasakysiu jums atvirai: man aplankyti Keniją kaip privačiam piliečiui, ko gera, būtų daug prasmingiau negu apsilankyti ten kaip prezidentui, nes tuomet iš tiesų galėčiau išeiti iš viešbučio kambario arba konferencijų salės“, – sakė JAV lyderis.
Naujausi komentarai