Kinų komentarai nuskambėjo po to, kai Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) užsiminė, kad Pekinas sutiko paremti birželį vyksiantį susitikimą.
„Mūsų supratimu, atitinkamam susitikimui vis dar rengiamasi ir dar reikia daug nuveikti“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Lin Jianas (Lin Dzianas).
Praėjusią savaitę Šveicarijos vyriausybė paskelbė, kad birželio viduryje surengs aukšto lygio taikos konferenciją dėl Ukrainos, į kurią Rusija nepakviesta.
Vokietijos kancleris po derybų su kinų prezidentu Xi Jinpingu (Si Dzinpingu) Pekine antradienį nurodė, kad jie sutarė „intensyviai ir pozityviai koordinuoti veiksmus skatinant aukšto lygio konferencijos organizavimą“.
Kinijos žodis turi vertę Rusijoje.
Tačiau Kinija trečiadienį pareiškė, kad Xi Jinpingas „remia tarptautinės taikos konferencijos, kurią pripažintų Rusija ir Ukraina ir kurioje lygiomis teisėmis dalyvautų visos šalys, sušaukimą tinkamu laiku“.
„Kinija mano, kad bet koks konfliktas galiausiai turi būti išspręstas diplomatiniais kanalais ir politinėmis derybomis“, – pridūrė Lin Jianas.
„Vienintelis būdas užbaigti krizę Ukrainoje yra prie derybų stalo“, – teigė jis.
Kinija tvirtina esanti neutrali karo Ukrainoje klausimu, tačiau ji sulaukė kritikos, kad tiesiai nepasmerkė Maskvos invazijos.
Be to, Kinija ir Rusija pastaraisiais metais sustiprino ekonominį bendradarbiavimą ir diplomatinius ryšius, o jų strateginė partnerystė nuo invazijos į Ukrainą prieš daugiau kaip dvejus metus tik auga.
O. Scholzas antradienį sakė paprašęs kinų prezidento Xi Jinpingo spausti sąjungininkę Rusiją, kad ši nutrauktų savo beprasmį karą Ukrainoje.
„Kinijos žodis turi vertę Rusijoje, – pabrėžė jis.
Valstybinis transliuotojas CCTV antradienį taip pat pranešė, kad Xi Jinpingas išdėstė keturis principus, kurie, jo žodžiais tariant, „neleistų Ukrainos krizei tapti nekontroliuojama ir padėtų atkurti taiką“.
Pasak kinų prezidento, valstybės turi sutelkti dėmesį į „taikos ir stabilumo palaikymą ir susilaikyti nuo savanaudiškos naudos siekimo“, taip pat „atvėsinti padėtį ir nešliūkštelėti alyvos į ugnį“.
„Turime sudaryti sąlygas atkurti taiką ir susilaikyti nuo tolesnio įtampos didinimo“, kartu siekiant „sumažinti neigiamą poveikį pasaulio ekonomikai“, kalbėjo Xi Jinpingas.
„Keturi principai“ atkartoja praėjusių metų Pekino paskelbtą dokumentą, kuriame raginama „politiškai sureguliuoti“ konfliktą, bet kuris, pasak Vakarų šalių, gali sudaryti sąlygas Rusijai išlaikyti didelę dalį užgrobtos teritorijos Ukrainoje.