Pereiti į pagrindinį turinį

Kremlius ruošiasi Ukrainos rinkimams

2009-08-12 23:59

Ukrainos rinkimuose nauja dalyvė – Rusija. Šios šalies prezidentas Dmitrijus Medvedevas užsipuolė dar vienai kadencijai kandidatuoti besiruošiantį Ukrainos vadovą.

Ambasadoriaus nesiųs

"Noriu informuoti jus, kad dėl Ukrainos vadovybės antirusiško kurso aš priėmiau sprendimą atidėti mūsų naujo ambasadoriaus siuntimą į Kijevą", – teigiama atvirame D.Medvedevo laiške Ukrainos prezidentui Viktorui Juščenkai.

Rusijos prezidentas Ukrainos lyderiui išsakė didelį susirūpinimą dėl dabartinės, neperdedant, krizinės Rusijos ir Ukrainos santykių būklės.

Laiške pabrėžiama, kad dvišalio bendradarbiavimo keblumų buvo ir anksčiau.

"Tai natūrali padėtis po to, kai subyrėjo Sovietų Sąjunga, kai teko sureguliuoti dviejų suverenių valstybių santykius. Tačiau to, ką matome jūsų prezidentavimo metais, negalima suprasti kitaip, kaip Ukrainos atsitraukimą nuo draugystės ir partnerystės principų su Rusija, įtvirtintų 1997 m. sutartyje, – rašė D.Medvedevas.

Priminė ir Gruziją, ir badą

Konkrečiai, kaip pabrėžė Rusijos prezidentas, neigiamų atgarsių visuomenėje sukėlė antirusiška Ukrainos pozicija, kai Michailo Saakašvilio režimas barbariškai užpuolė Pietų Osetiją. Jis pabrėžė, kad tiems Kijeve, kurie tiekė ginkluotę Gruzijos armijai bei neketina liautis daryti tai ir dabar, tenka visa atsakomybė su Tbilisiu už padarytus nusikaltimus.

Be to, D.Medvedevas tvirtino, kad Ukrainos politinė vadovybė, nepaisydama savo šalies piliečių nuomonės, atkakliai tęsia kursą įstoti į NATO.

D.Medvedevas taip pat apkaltino Ukrainą, kad ji siekia nutraukti ekonominius ryšius su Rusija ir kelia pavojų dujų tiekimo į Europą saugumui.

"Susidaro įspūdis, kad Kijeve nuosekliai siekiama išardyti susiklosčiusius ekonominius santykius su Rusija, pirmiausia energetikos srityje", – rašė Rusijos prezidentas ir pridūrė, kad Ukrainoje nuolat pažeidžiamos rusų investuotojų teisės.

Galiausiai D.Medvedevas pabrėžė, kad Rusijos ir Ukrainos santykiai patiria išbandymus dėl V.Juščenkos administracijos pasirinktos linijos peržiūrėti bendrą istoriją, didvyriais laikyti nacių pakalikus, primesti tarptautinei bendrijai nacionalistiškai nuspalvintus traktatus apie masinį badą Sovietų Sąjungoje 1932–1933 m. kaip ukrainiečių tautos genocidą.

"Rusija tikisi, kad nauja Ukrainos politinė vadovybė bus pasirengusi plėtoti tokius mūsų šalių santykius, kokie iš tikrųjų atitiktų tikruosius mūsų tautų lūkesčius, Europos saugumo stiprinimo interesus", – baigė laišką D.Medvedevas.

Kampanijos pradžia

Kijevas vakar pranešė, kad Ukrainos prezidentas V.Juščenka artimiausiu laiku oficialiai pakomentuos kolegos iš Rusijos laišką. Kartu laikinai einantis Ukrainos užsienio reikalų ministro pareigas Volodymyras Chandogijus pabrėžė, kad Kijevas nenaudos principo akis už akį bendraudamas su Maskva.

"Akis už akį – tai ne mūsų pozicija", – sakė V.Chandogijus.

Politologai ir V.Juščenkos rėmėjai D.Medvedevo laišką įvardijo kaip bandymą kištis į Ukrainos rinkimų kampaniją.

"Neabejoju, kad šiuo pareiškimu Rusijos Federacija pradėjo savo kampaniją dėl prezidento rinkimų Ukrainoje", – pareiškė parlamentaras iš susivienijimo "Mūsų Ukraina-Liaudies savigyna" Andrijus Parubijus.

Pasak jo, Rusija darė ir darys viską, kas tik įmanoma, kad Ukrainoje į valdžią atvestų parankų Kremliui kandidatą.

A.Parubijui iš dalies pritarė ir Nepriklausomų valstybių sandraugos šalių instituto direktorius Vladimiras Žarichinas.

"Visiems rinkimų kampanijos dalyviams teks susiorientuoti, kokį politikos kursą jie vykdys. Rusijai priešiškai nusiteikę vakarinės Ukrainos dalies ir iš dalies jos centro rinkėjai galbūt susitelks aplink V.Juščenką. Tačiau negalima pamiršti tokių politikų kaip Julija Tymošenko ir Viktoras Janukovyčius", – kalbėjo jis.

Premjerės J.Tymošenko bloko atstovas Valerijus Pysarenka netruko pareikšti, kad naujas Ukrainos prezidentas turi vykdyti politiką, nukreiptą gerinti santykius su Rusija.

"Mano nuomone, kitas Ukrainos prezidentas turi kardinaliai pakeisti mūsų santykius ir vėl juos sugrąžinti į draugišką vagą. Nors žingsnis, kurį D.Medvedevas žengė, kad apibrėžtų įtampos tarp mūsų lygį, manau, yra neadekvatus. Neatsiųsti ambasadoriaus į Ukrainą, norint pabrėžti problemas, tikriausiai ne išeitis, kad būtų išspręstos esamos problemos", – sakė deputatas.


Diplomatinis konfliktas

Pastarosiomis savaitėmis tarp Rusijos ir Ukrainos įsiplieskė diplomatinis skandalas. Kijevas rekomendavo Maskvai nutraukti Rusijos ambasados Ukrainoje patarėjo Vladimiro Lysenkos, kuris jau išvyko iš Ukrainos, ir Rusijos generalinio konsulo Odesoje Aleksandro Gračiovo įgaliojimus.

Rusija dėl to pareiškė pasipiktinimą, o liepos 29 d. Ukrainos ambasadoriui Maskvoje Konstantynui Hryščenkai buvo padarytas "teikimas dėl nedraugiškų Ukrainos valdžios veiksmų prieš du Rusijos diplomatinius atstovus Ukrainoje." Ukrainos ambasadoriui taip pat pranešta, kad Rusija siūlo pirma laiko užbaigti Ukrainos generalinio konsulo Sankt Peterburge ir vienos Ukrainos ambasados patarėjų Maskvoje misiją.

Kijevas "veidrodinius" Maskvos veiksmus pavadino neadekvačiu atsaku. Tačiau vėliau Ukraina atšaukė rekomendaciją Rusijai pirma laiko nutraukti generalinio konsulo Odesoje A.Gračiovo įgaliojimus. Atsakant į tai buvo sustabdyta ir Ukrainos generalinės konsulės Sankt Peterburge Natalijos Prokopovyč įgaliojimų nutraukimo procedūra.

Rugpjūčio 10 d. Ukrainos ambasados Maskvoje patarėjas pasiuntinys Ihoris Beriozkinas išvyko iš Rusijos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų