„Mes primename, taip pat ir šiuo atveju, kad yra ir kitų šalių, kurios siekia narystės. Ir, tiesą sakant, minime Gruziją, kurios kariai gausiai dalyvauja įvairiose NATO misijose kaip Aljanso nariai, iš tikrųjų“, - BNS telefonu iš Briuselio ketvirtadienio vakarą sakė ministras.
Jis teigė, kad Lietuva norėtų greitesnio sąjungininkų sprendimo dėl Gruzijos kvietimo į Aljansą, tačiau pabrėžė, jog Gruzija pati turi tęsti integraciją į NATO, nelaukdama formalių kvietimų.
Gruzijos narystei NATO priešinasi Maskva. Dešimtajame paskutinio amžiaus dešimtmetyje apie atsiskyrimą paskelbusią Abchaziją ir kitą atskilusį regioną Pietų Osetiją po 2008 metų karo Rusija pripažino nepriklausomomis valstybėmis. Rusija nuolat laiko tūkstančius savo karių šio regiono karinėse bazėse. Tarptautinė bendruomenė regionus laiko okupuotomis Gruzijos teritorijomis.
Pasak L.Linkevičiaus, Lietuva, kaip NATO atvirų durų politikos šalininkė, palaiko kvietimą Juodkalnijai prisijungti prie Aljanso.
„Tai didžiulė reikšmė, nes po ilgos pertraukos vyksta procesai, kurie rodo, kad NATO atvirų durų politika yra reali, nepaisant kai kurio propagandinio fono. Ji vyksta ir tai yra svarbiausia“, - sakė ministras.
Ketvirtadienį NATO užsienio reikalų ministrai pasirašė protokolą dėl Juodkalnijos pakvietimo į NATO.
Protokolą dar turės ratifikuoti visų NATO šalių bei Juodkalnijos parlamentai ir tik tada ši nedidelė Balkanų šalis taps 29-ąja Aljanso nare.
L.Linkevičius teigė, kad Lietuva neturėtų užtrukti ratifikuodama tą dokumentą, nes „niekada nebuvome kažkoks biurokratinis kliuvinys“.
NATO užsienio reikalų ministrai ketvirtadienį taip pat diskutavo apie Aljanso santykius su Rusija.
„NATO ir Rusijos dialogas turi vykti, viena vertus, spaudžiant Rusiją, kitą vertus, kalbantis, siunčiant žinią ir perteikiant nuomonę tikintis, kad situacija keisis“, - kalbėjo Lietuvos ministras.
Pasak jo, artimiausiu metu vėl turėtų įvykti NATO - Rusijos taryba. Šis politinių konsultacijų formatas buvo atnaujintas prieš mėnesį, kai pirmas toks posėdis buvo surengtas pirmą kartą nuo 2014 metų.
„Kai kas mato pridėtinę vertę tuose susitikimuose. Kiti ministrai, ir aš tarp jų, sakėme, kad tie susitikimai neturėtų tapti dūmų uždanga tam, kas vyksta neteisėto, ir neturi tapti iliuzija, kad situacija gerėja vien dėl to, kad vyksta susitikimai“, - sakė L.Linkevičius.
NATO užsienio reikalų ministrų susitikimas yra paskutinis prieš liepą Varšuvoje vyksiantį Aljanso viršūnių susitikimą.
Naujausi komentarai