Pereiti į pagrindinį turinį

Iš „mažų žmonių“ – į didžiąją politiką

2025-01-10 12:08

Austrijos politiniame gyvenime vyksta reikšmingų pokyčių – Laisvės partijos (FPÖ) lyderis Herbertas Kicklis gavo prezidento Alexanderio Van der Belleno mandatą formuoti Vyriausybę. Kraštutinės dešinės partijos lyderis turi daug galimybių tapti šalies kancleriu posto. Tai gali reikšti esminį politinės krypties pokytį vienoje iš ES narių

Žlugus bandymui sudaryti koaliciją be rugsėjį daugiausiai balsų surinkusios FPÖ, A. Van der Bellenas buvo priverstas kanclerio postą pasiūlyti H. Kickliui (dešinėje).
Žlugus bandymui sudaryti koaliciją be rugsėjį daugiausiai balsų surinkusios FPÖ, A. Van der Bellenas buvo priverstas kanclerio postą pasiūlyti H. Kickliui (dešinėje). / G. Schneider / „Xinhua“/ „ZUMA Press“ / „Scanpix“ nuotr.

Neapsisprendęs studentas

Kas gi tas H. Kicklis? Politikos apžvalgininkai ir ekspertai piešia nevienareikšmį jo portretą.

Iš Karintijos kilęs politikas užaugo kuklioje kalnakasybos įmonės „Magnesit“ darbininkų šeimoje. Jo gyvenimo kelias nebuvo tiesus – bandė siekti karjeros kariuomenėje, studijavo žurnalistiką ir politikos mokslus, vėliau – filosofiją ir istoriją, tačiau nė vienų studijų nebaigė.

Jo politinė karjera prasidėjo nuo plakatų klijavimo ir kalbų rašymo 2008 m. žuvusiam dešiniųjų politikui Jörgui Haideriui, kol 2021 m. tapo partijos vadovu.

H. Kicklio kaip paprastų žmonių valios reiškėjo naratyvo šalininkai teigia, kad jo sėkmė yra tiesioginis atsakas į nepavykusią migracijos ir ekonomikos politiką, kurią vykdė per daug į kairę pakrypusi partijų ir žiniasklaidos sistema.

Esą dėl šiuos priežasties rinkėjams ir patiko H. Kicklis, per kampaniją skelbęs „Tebūnie jūsų valia“ (su aliuzija į „Tėve mūsų“ maldą).

H. Kicklio socialinė retorika pasiteisina – per pastaruosius rinkimus už FPÖ balsavo net 50 proc. darbininkų klasės rinkėjų. Apklausos rodo, kad partijos populiarumas gali dar labiau išaugti – iki 35 proc. Ekspertai tai aiškina tuo, kad H. Kicklis sėkmingai identifikuojasi su „mažo žmogaus“ įvaizdžiu ir kalba apie socialinės atskirties problemas.

Pavojingos aliuzijos

Rėmėjai lygina jį su Italijos ministre pirmininke Giorgia Meloni, kuri jau daugiau nei dvejus metus sėkmingai ir nuosaikiai valdo šalį. Jie pabrėžia, kad H. Kicklis, nors ir dešinysis, yra darbininkų vaikas ir įsitikinęs demokratas.

Vis dėlto H. Kicklio politinės pažiūros kelia nemažai kontroversijų. Jo rinkiminis šūkis – „Daham statt Islam“ („Namai vietoj islamo“), jo kalbose dažnai minima „Austrijos šeima“, „Austrijos tvirtovė“, save jis pozicionuoja kaip „liaudies kanclerį“. H. Kicklio kalba dažnai primena tarpukario retoriką – jis kalba apie „sistemos partijas“, „tautos išdavystę“, žada „sulaužyti grandines“.

Ypač kontroversiškai nuskambėjo H. Kicklio naujametė kalba, kurioje jis paminėjo „ieškomiausių asmenų sąrašą“, į kurį įtraukė politinius oponentus. Toks pareiškimas daugeliui priminė nacių praktiką po 1938 m. įvykusio Austrijos prijungimo prie Vokietijos.

Kitokios vertybės

Užsienio politikos srityje FPÖ lyderis išsiskiria prorusiškomis pozicijomis. 2016 m. jo partija pasirašė „draugystės sutartį“ su Kremliaus partija „Vieninga Rusija“. 2022 m. gegužę jis pasisakė prieš Rusijos naftos embargą ir sunkiosios ginkluotės tiekimą Ukrainai. Austrijos federaliniam prezidentui A. Van der Bellenui per solidarumo vizitą Kyjive 2023 m. konfliktą pavadinus Rusijos „kolonijiniu karu“, H. Kicklis apkaltino Austrijos vadovą keliant grėsmę Austrijos neutralumui.

Vidaus politikoje jo programa koncentruojasi į griežtą imigracijos politiką ir tai, ką jis vadina „tradicinių vertybių“ gynimu. Kita vertus, nors H. Kicklis ir žavisi Vengrijos premjeru Viktoru Orbanu, Austrijos politinė sistema turi stipresnius demokratinius saugiklius nei Vengrija. „FPÖ neturėtų net su potencialiu koalicijos partneriu ÖVP dviejų trečdalių daugumos parlamente“, – pabrėžia „Tagesschau“.

H. Kicklio ankstesnė patirtis Vyriausybėje kelia nemažai klausimų. Būdamas vidaus reikalų ministru, jis inicijavo kontroversišką kratą Austrijos konstitucijos apsaugos tarnyboje, kuri sukėlė politinę krizę. Po šio įvykio Vakarų žvalgybos tarnybos pradėjo su nepasitikėjimu žiūrėti į Austrijos saugumo institucijas ir kai kurią informaciją pradėjo perduoti ne žvalgybai, o kariuomenei.

Demokratijos išbandymas

Suteikdamas mandatą formuoti Vyriausybę, Austrijos prezidentas pabrėžė demokratijos principų svarbą. „Welt“ cituoja jo žodžius apie būtinybę gerbti „teisinę valstybę, valdžių padalijimą, žmogaus ir mažumų teises, laisvą, nepriklausomą žiniasklaidą ir narystę ES“.

Kultūros srityje H. Kicklio pažiūros taip pat kelia nerimą. Jis kritikuoja dabartinę kultūros politiką dėl „kairiosios meno scenos protegavimo“ ir „privalomo antifašizmo“. Kultūros bendruomenė baiminasi, kad, jam tapus kancleriu, valstybės parama menui gali tapti politiškai motyvuota.

Politologė Kathrin Stainer-Hämmerle tagesschau.de teigia, kad didžiausi nesutarimai tarp potencialių koalicijos partnerių FPÖ ir ÖVP gali kilti dėl ES, užsienio ir saugumo politikos, nors ekonomikos, prieglobsčio ir švietimo srityse pozicijos sutampa. Tai rodo, kad, net ir suformavus koaliciją, Austrijos politikoje gali kilti nemažai įtampų.

Nepaisant kontroversijų, H. Kicklio galimybės tapti kancleriui šiuo metu vertinamos kaip realios. ES tai būtų dar vienas išbandymas stengiantis išlaikyti bendrą poziciją tokiais klausimais kaip parama Ukrainai ar santykiai su Rusija.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų