Pereiti į pagrindinį turinį

Milijardieriaus iš Loch Neso gyvenime – skaudi tragedija, dideli turtai ir gamtosaugos planai

2021-03-20 03:00
DMN inf.

Danijos mados karalius Andersas Holchas Povlsenas Škotijoje dabar turi daugiau žemės nei karalienė Elžbieta II. Loch Neso milijardieriumi vadinamas verslininkas škotus stebina (ir erzina) savais vizionieriškais gamtosaugos planais, kurių jis neatsisakė net ir patyręs didžiulę asmeninę tragediją.

Dvi širdys

Atrodytų, A.H.Povlsenas gyvena du gyvenimus. Viena vertus, jis – sėkmės lydimas ir labai įžvalgus verslininkas, prekiaujantis pigiais marškinėliais ir batais, anksčiau nei kiti įžvelgęs prekybos internetu galimybes ir dėl savo 9 mlrd. eurų vertinamo turto – turtingiausias žmogus Danijoje. Kartu A.H.Povlsenas labiau panėši ne į klasikinius iš prekybos uždirbančius Europos milijardierius, visą dėmesį skiriančius savo verslui ir romiam elito gyvenimui atostogaujant savose jachtose, mecenuojant kultūrą ar švietimą, bet į turtingiausią šių dienų nutrūktgalvį Eloną Muską, materializuojantį ir monetizuojantį savo vizijas. Save A.H.Povlsenas dalija dviem šalims. Kaip pasakytų poetai, šaknimis likęs Danijoje, rankomis apglėbė Škotiją.

Dar vaikystėje per žvejybos atostogas pažinęs Škotijos laukinės gamtos grožį, A.H.Povlsenas liko jam ištikimas visą gyvenimą. Bekraštėse viržiais apžėlusiose aukštumose 48 metų mados milijardierius nusipirko tiek žemės, kad galėtų save vadinti didžiausiu Jungtinės Karalystės žemvaldžiu. Jam priklauso daugiau žemės nei Anglijos karalienei ir Bažnyčiai kartu sudėjus, jis aplenkė ir dar neseniai didžiausiu Škotijos dvarininku laikytą Bekliu hercogą.

Šiandien čia A.H.Povlsenui priklauso trylika nekilnojamojo turto objektų, kurių bendras plotas perkopė 90 tūkst. ha – beveik tiek, kiek užima Širvintų rajonas arba dešimt Neringos savivaldybių. Vietos žiniasklaida skaičiuoja, kad skandinavai Didžiojoje Britanijoje tiek žemės neturėjo nuo pat vikingų laikų. Ne be pagrindo ir "Sunday Times" jį vadina Škotijos karaliumi. Tačiau A.H.Povlseno karališkoji vizija – ne patogiai gyventi senuosiuose rūmuose, medžioti ar generuoti naujas verslo idėjas kokiame nors po atšiauriu Škotijos dangumi pastatytame modernios architektūros šedevre. Jo tikslas – atsukti laikrodžius, sugrąžinti tai, kas prarasta.

Nekilnojamojo turto Škotijoje Povlsenai pirko tam, kad įgyvendintų ambicingą idėją, – atkurtų Škotijos gamtą, natūralius durpynus, pelkes ir miškus, sugrąžintų ties išnykimo riba atsidūrusias raudonąsias voveres, laukines kates, vilkus ir auksinius erelius. Danai vadina save žemės, besidriekiančios per Saderlandą ir Grampiano kalnus, saugotojais, pasižadančiais ištaisyti žalą, kurią gamtai padarė žmogus, atšiaurią žemę pavertęs avių ir elnių ganyklomis. Apie tai, koks ambicingas šis tikslas, byloja ne tik erdvės, kuriose jis turi būti įgyvendintas, bet ir trukmė – mažiausiai 200 metų. Pradžia jau padaryta: per pastaruosius septynerius metus jo komanda Karn Gormo regione pasodino daugiau kaip 4 mln. pušų sodinukų.

Per koronaviruso pandemiją A. H. Povlseno turtas ne tik nesumažėjo – atvirkščiai.

Beje, panašaus tikslo danų milijardierius siekia ir Rumunijoje. Čia jis yra įsigijęs didelį žemės sklypą Karpatuose, kuriame gyvena saugomos lūšys, lokiai ir vilkai. Pasirodė pranešimų, kad danas žvalgosi ir į gamtos draustinius Afrikoje.

Pradžia – viena parduotuvė

Farerų salose gimusio, Danijoje užaugusio A.H.Povlseno verslo šaltinis ištryško 1975-aisiais, kai nedideliame Jutlandijos mieste, Ringkiobinge, gyventojų skaičiumi lygintinu su Jurbarku, jo tėvai atidarė pirmąją parduotuvę. Iš pradžių buvo parduodama tik moteriška apranga, vėliau – ir vyriška bei vaikiška. Verslo sėkmė paskatino atidaryti daugiau parduotuvių, kurios galiausiai virto tinklu "Bestseller".

A.H.Povlsenas studijavo Berlyno verslo ir teisės mokykloje, Anglijos Ruskino universitete įgijo daktaro laipsnį – specializavosi elektroninės komercijos srityje ir internetinės prekybos potencialą įžvegė dar paskutiniajame XX a. dešimtmetyje, kai tai atrodė mažiau realu nei šiandien turistinės kelionės į Marsą. Ne be pagrindo gimtinėje jis lyginamas su "Amazon" įkūrėju ir vadinamas Danijos Jeffu Bezosu. Tūkstantmečio sandūroje, būdamas 28-erių, A.H.Povlsenas perėmė šeimos verslą ir jį išplėtė.

Dabar A.H.Povlseno kompanija valdo septyniolika prekių ženklų (tarp jų – ir Lietuvoje puikiai žinomi "Jack & Jones", "Only", "Vero Moda") ir parduotuvių 45 šalyse visoje Europoje, įskaitant Indiją, Artimuosius Rytus, Kanadą ir Urugvajų. Britų internetinis aprangos prekių milžinas AZOS ir antroji pagal dydį Vokietijos interneto drabužių parduotuvė "Zalando", daugiau kaip 5 tūkst. "Bestseller Fashion Group China" parduotuvių Kinijoje, – visa tai taip pat dano valdos. Mažame provincijos miestelyje savo verslą pradėję Povlsenai su savo kompanija, kurios apyvarta viršija 3 mlrd. eurų, yra vieni didžiausių mados industrijos magnatų Europoje. Be to, A.H.Povlsenas yra investavęs į Švedijos mokėjimo paslaugų kompaniją "Klarna", Danijos plataus vartojimo prekių interneto parduotuvę "Nemlig" ir kitas įmones.

Per koronaviruso pandemiją A.H.Povlseno turtas ne tik nesumažėjo – atvirkščiai. Prieš metus vertintas maždaug 8 mlrd. eurų, dabar, anot žurnalo "Forbes", viršija 11 mlrd. dolerių.

Skandinaviška filosofija

Dėl turto Povlsenų šeima ne sykį tapo nusikaltėlių taikiniu. Kartą, 1990-ųjų pabaigoje, šantažuotojas daugiau nei dešimt mėnesių reketavo, kad verslininkas sumokėtų 1 mln. dolerių. Jis grasino nužudyti šeimą, siuntė grasinančius laiškus, net buvo įsilaužęs į šeimos namus ir ant verslininko automobilių išraižęs savo inicialus. Kad nusikaltėlio ketinimų būta rimtų, vėliau parodė krata jo namuose: sučiupus šantažuotoją, policija rado ir slėptuvę su ginklais, antrankiais, nuodais ir perukais. Po šio įvykio Povlsenams buvo skirta policijos apsauga. Nepaisant to, šeima stengėsi gyventi įprastą gyvenimą, vaikai lankė valstybines mokyklas.

2003 m. Indijoje buvo pagrobtas danas, kurį nusikaltėliai palaikė A.H.Povlsenu. Penkias dienas pralaikę savo auką ir išsiaiškinę  tapatybę, nusikaltėliai vyrą paleido. Šis įvykis labai paveikė verslininką ir jo šeimą: tapo aišku, kas jiems galėjo nutikti.

Net ir būdamas vienas turtingiausių pasaulio žmonių, A.H.Povlsenas liko danu, kaip ir visi skandinavai, nemėgstančiu puikuotis savo turtais. Jis daug metų vairavo "VW Golf", kol pagaliau sėdo prie "Teslos" vairo. Po Škotijos kalvas važinėja "Range Rover". Jo kompanijų darbuotojai yra sakę, kad gatvėje sutikto A.H.Povlseno niekas nepalaikytų milijardieriumi. Anot "The Herald Scotland", verslininkas yra sakęs vienam savo darbuotojų, kad jis turi viską, ko reikia, ir dar gražų laikrodį, tai kodėl gi turįs dar ko nors norėti? Kai darbuotojas pažvelgė į A.H.Povlseno riešą, pamatė, kad milijardieriaus laiką skaičiuoja ne koks prabangus, bet viso labo "Citizen" laikrodis. Taip, privatų lėktuvą danas taip pat turi, tačiau linkęs būti keleiviu.

Povlsenų aplinkos žmonės jų sprendimus iš dalies aiškina remdamiesi kultūros etosu, vadinamuoju Jantės įstatymu, kuris yra gyvenimo Danijoje ir kitose Skandinavijos dalyse pagrindas. Iš esmės tai reiškia, kad iš žmogaus tikimasi, jog jis gyvens apgalvotai, kukliai ir nemanys, kad yra kažkuo ypatingas.

Verslo sūkuryje sukasi ne vien A.H.Povlsenas, bet ir jo žmona Anne, dalyvaujanti tiek "Bestseller" direktorių tarybos, tiek Škotijos projekto veikloje.

Didžioji tragedija

Į projektą Škotijoje Povlsenai buvo įtraukę ir savo vaikus. A.Povlsen, laisvalaikiu mėgstanti kurti interjerus, Škotijos aukštikalnėje atnaujino keletą sodybų, o dukrų įkvėpta, "Killiehuntley" sodybą pavertė išskirtiniu atostogų viešbučiu. Deja, apie viską, kas susiję su trimis iš šešių Povlsenų vaikų, turi būti kalbama būtuoju laiku.

Per 2019-ųjų Velykas Šri Lankoje atostogavę Povlsenai išgyveno turbūt didžiausią tragediją, kokia tik gali ištikti šeimą: per savižudžio ataką, nusinešusią 270 žmonių gyvybes, žuvo trys iš keturių tuomečių jų vaikų – penkerių Alfredas, dvylikos Agnes ir penkiolikametė Alma. Išgyveno tik viena dukra. Nuo to laiko tėvai kaip atminimą ant riešų nešioja tris raudonas apyrankes. Siaubingos netekties skausmą bent kiek prasklaido dvynukės, kurių šeima susilaukė pernai pavasarį.

Pagrindinė šeimos rezidencija, kurioje gyvena Povlsenų šeima, –  senasis "Constantinsborg Estate" dvaras, esantis į vakarus nuo Orhuso. Sodyba, kurios istorija siekia XV a., – erdvūs rūmai, dideli dirbamos žemės plotai ir miškai. Kitaip nei asmeniniai draugai Danijos princai Frederikas ir Joachimas, pašalaičiai čia nelaukiami: Povlsenai stengiasi apsaugoti savo asmeninį gyvenimą. Nors abu su žmona galima sutikti viešuose renginiuose, viešojoje erdvėje nėra visos šeimos nuotraukų. Bene vienintelė viešumą pasiekusi vaikų fotografija padaryta tragiškų atostogų metu – ją savo instagramo paskyroje buvo paskelbusi vyresnioji dukra Alma.

Priešiškumas „vikingams“

Pirmąją sodybą Škotijoje verslininkas įsigijo 2006 m. – tai "Glenfeshie Lodge" kompleksas, kuriame, be kita ko, buvo filmuojamas ir garsusis "Netflix" serialas apie Elžbietą II – "Karūna". Vėliau iš Saderlando grafo danas įsigijo "Kinloch Lodge", Škotijos kalnų karaliene laikomą Ben Loyalio kalną, namų ir žemių mažesnėse Škotijos gyvenvietėse, senojo prekybos centro "Jenners" pastatą Edinburge, iš garsiosios prancūzų mados dinastijos atstovo Xaviero Louiso Vuittono – Gaicko sodybą, įsigijo garsaus konservatorių politiko Alano Clarko sodybą, net pirko garsiąją Aldourie pilį Loch Neso ežero krante. Dalis senųjų pastatų šiandien atnaujinti – galima išsinuomoti ir pilį, ir senąsias vilas, viliojančias ir tradiciniu, labai saikingai modernizuotu interjeru, o labiausiai – galimybėmis panirti į nuostabią laukinę Škotijos gamtą.

Tai, kad Danijos milijardieriaus rankose atsidūrė daugiau nei 1 proc. Škotijos žemės, patinka toli gražu ne visiems vietos gyventojams. Škotijoje, kur dar prieš 300 metų pradėję stambėti ūkiai privertė migruoti smulkiuosius ūkininkus, dabar kalbama apie "vikingų invaziją". Tiesa, tai skelbiantis bulvarinis laikraštis "Daily Mail" omenyje turi ne vien A.H.Povlseną, bet ir pagrindinį "H&M" akcininką Stefaną Perssoną, danų kompanijos "Lego" įpėdinį Kieldą Kirką Kristianseną, "Tetra Pak" įkūrėjų anūkes Sigrid ir Lisbet Rausing. Prie šios skandinaviškos kompanijos nedera, tačiau paminėti vertas ir Dubajaus šeichas Mohammedas bin Rashidas al Maktoumas – jam čia taip pat priklauso kelios dešimtys tūkstančių hektarų.

Ne visiems patinka, kad, skirtingai nei kiti, A.H.Povlsenas Škotijoje nesirengia medžioti. Jo noras sugrąžinti į Škotijos laukymes plėšriuosius vilkus ir lūšis vietos kaimų gyventojų visai nežavi. Tad kol kas danas džiaugiasi vis didėjančia bent jau kiaunių ir erelių populiacija. Neseniai milijardierius paskelbė atokioje Škotijos aukštumų dalyje, Ben Loyalio papėdėje esančiame Tungo kaime, norįs sukurti turistinį kaimą su savo restoranu, kepykla, parduotuve, viešbučiu ir alaus darykla. Jo planais nepatenkinti konkuruojančių viešbučių savininkai, teigdami, kad tai paveiks jų verslą ir atims iš jų prekybą.

Škotija, regis, taip pat jaučia dėkingumą svetimšaliui, apdovanodama jį savo gelmių dovanomis. Metų pradžioje Eribolyje, vienoje jam priklausančių valdų, pastatą tvarkę darbininkai aptiko 2500 metų senumo žmogaus kaukolę ir kaulus. Tiesa, geležies amžių siekiantys palaikai, gulėję ant kalvos, po didžiuliu akmeniu, nėra kokia nors sensacija: archeologijos objektų apylinkėse randama dažnai.

Tik dvasingi siekiai

Povlsenas pripažįsta, kad turint daugiau atsakomybės atsiranda daugiau atskaitomybės. "Tikriausiai galėjome geriau išdėstyti savo ketinimus čia, Škotijoje. Kalbant atvirai, neplanavome pirkti tiek žemės. Tai nutiko organiškai", – vietos žiniasklaidai yra sakęs danas. Jis mano, kad svarbiausia priežastis, kodėl jo, kaip didžiausio Karalystės žemvaldžio, statusas kelia nepasitenkinimą, yra tai, kad žmonės įtaria esant klastą. "Jie mano, kad perku visą šią žemę dėl priežasčių, kurios ne visai altruistiškos. Galbūt tai būdinga žmogaus prigimčiai – kai mato tokio masto projektą ar viziją, ima abejoti, nepasitikėti", – mintimis dalijosi A.H.Povlsenas.

Povlsenų aplinkos žmonės jų sprendimus iš dalies aiškina remdamiesi kultūros etosu, vadinamuoju Jantės įstatymu, kuris yra gyvenimo Danijoje ir kitose Skandinavijos šalyse pagrindas. Iš esmės tai reiškia, kad iš žmogaus tikimasi, kad jis gyvens apgalvotai, kukliai ir nemanys esąs yra kažkuo ypatingas.

Patikėti svetimšalio altruizmu iš tiesų nelengva. Pvz., milijardierius investavo beveik 1,5 mln. svarų į kosmodromo šiauriausioje Šetlando saloje, Unste, projektą kaip alternatyvą "Space Hub Sutherland" – kosmodromui, kuris baigiamas įrengti Škotijos aukštikalnėse, netoli Tungo. Pastarąjį projektą Povlsenų įmonė "Wildland Ltd" bando sustabdyti teisiniais veiksmais. Unste yra 1940–1947 m. veikusios karinių oro pajėgų radarų stoties likučiai, o Saderlande – laukinis neužstatytas durpynas. Vietos verslininko, buvusio karinių oro pajėgų karininko inicijuotas projektas Unste sulaukė Jungtinės Karalystės investicijų, o JAV kosmoso milžinė "Lockheed Martin" 2020-ųjų rudenį paskelbė pasitraukianti iš "Space Hub Sutherland" ir savo lėšas skirianti alternatyviam projektui.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų