Pereiti į pagrindinį turinį

M.Romney laimėjo pirminius rinkimus dar trijose valstijose

2012-04-04 12:24
M.Romney laimėjo pirminius rinkimus dar trijose valstijose
M.Romney laimėjo pirminius rinkimus dar trijose valstijose / Scanpix nuotr.

JAV respublikonas Mittas Romney antradienį laimėjo prezidento rinkimų kampanijos pirminius balsavimus dar trijose valstijose, įtvirtindamas savo įtikinamą pranešimą kovoje dėl teisės lapkritį mesti iššūkį prezidentui Barackui Obamai.

M.Romney sutriuškino savo pagrindinį varžovą Ricką Santorumą Merilande ir sostinėje Vašingtone, taip pat mažesne persvara laimėjo svarbesnes lenktynes Viskonsine, JAV žiniasklaida prognozavo antradienio vakarą, kuris gali būti lemiamas partijos favorito kampanijoje.

„Ačiū jums, Vikonsinai, Merilandai ir Vašingtone. Mes visus juos laimėjome! Išties nepaprastas vakaras, - M.Romney sakė susižavėjusiems savo šalininkams Viskonsino mieste Milvokyje. - Šį vakarą iškovojome didžią pergalę mūsų kampanijoje siekiant atkurti Amerikos pažadą.“

Nors M.Romney pergalės buvo įspūdingos, R.Santorumas tvirtino, kad respublikonų pretendentų lenktynės dėl teisės susigrumti su B.Obama lapkritį dar tik pasiekė „vidurį“ ir kad jis nesitrauks bent iki gegužės, kai pirminiai rinkimai vyks jam palankesnėse valstijose.

„Laikrodis pradeda eiti šį vakarą“, - R.Santorumas sakė savo šalininkams savo valstijoje Pensilvanijoje, kurioje bus balsuojama vėliau šį mėnesį.

Tačiau buvusiam Pensilvanijos senatoriui pralaimėjimas Viskonsine tikriausiai tapo skaudžiu smūgiu, nes šioje valstijoje jis aktyviai agitavo praeitą savaitę.

Rezultatus paskelbus beveik 90 proc. balsavimo apylinkių Viskonsine, M.Romney buvo surinkęs 42 proc., o R.Santorumas - 38 proc. balsų.

R.Santorumas praktiškai ignoravo Merilandą ir Vašingtoną, tikėdamasis pergalės Vidurio Vakarų regione, kur konservatyvesnių pažiūrų kandidatams sekasi daug geriau negu nuosaikesnėse šiaurės rytų valstijose.

Merilande M.Romney palaikė 48 proc., o R.Santorumą - 29 proc. respublikonų rinkėjų. Tuo tarpu buvęs Atstovų Rūmų pirmininkas Newtas Gingrichas ir Kongreso narys iš Teksaso Ronas Paulas nuo jų smarkiai atsiliko, rodo negalutiniai rezultatai.

Po šios trigubos pergalės M.Romney yra užsitikrinęs daugiau nei pusės iš 1 144 delegatų, kurie rugpjūtį rinks bendrą partijos kandidatą per respublikonų nacionalinį suvažiavimą Floridos mieste Tampoje, palaikymą.

Panašu, kad šis antradienis žymi naują etapą M.Romney kampanijoje, kai jis visą dėmesį sutelks pastangoms įveikti B.Obamą lapkritį.

Jis elgiasi, tarsi jau būtų išrinktas partijos kandidatu, kritikuodamas B.Obamos „į vyriausybę orientuotą visuomenę“ ir nebeminėdamas savo varžovų respublikonų per rinkimų kampanijos renginius.

Demokratas B.Obama antradienį taip pat faktiškai padėjo pereiti respublikonų kampanijai į naują etapą, konkrečiai kritikuodamas M.Romney ir reikalaudamas jo atsakomybės už tai, kad palaikė „radikalų“ biudžetą, priimtą Kongreso konservatorių praeitą savaitę.

B.Obama kaltino M.Romney propaguojant negailestingą „socialinį darvinizmą“, nesirūpinant vidurine klase ir žarstant privilegijas turtingiesiems. Šalies vadovas pareiškė, kad respublikonų kandidatas siekia suformuoti tokį biudžetą nuo „pirmosios savo prezidentavimo dienos“.

M.Romney pateikė ugningą atsaką, demonstruodamas, kad yra pasiryžęs varžyti su B.Obama.

„Nekyla klausimų, kad vadovaujant šiam prezidentui, šis atsigavimas buvo geibiausias, silpniausias ir skausmingiausias nuo mūsų įamžintos ekonomikos istorijos pradžios“, - M.Romney sakė Sean Hannity radijo laidoje.

Tačiau M.Romney susidūrė su atkakliai skeptiška konservatyviųjų respublikonų nuomone apie jį. Pastarieji baiminasi, kad buvęs liberalaus Masačusetso gubernatorius patrauks į kairę, kai bus išrinktas partijos kandidatu, siekdamas įtikti nepriklausomiems rinkėjams.

Šį scenarijų stengiasi išnaudoti R.Santorumas, įnirtingas abortų ir gėjų teisių priešininkas, kurstydamas ultrakonservatyviųjų rinkėjų nepalankumą respublikonų kampanijos lyderiui.

Tačiau Merilande balsavusių rinkėjų apklausos rezultatai rodo, kad M.Romney galimai pradeda atrodyti patrauklus mažesnes pajamas gaunantiems amerikiečiams ir ultrakonservatyviems rinkėjams, kurių palaikymo R.Santorumas tikėjosi per visą savo kampaniją.

Dartmuto koledžo valstybės valdymo profesorė Linda Fowler prognozuoja, kad lenktynės tęsis bet kokiu atveju.

„Jos išties tampa gerai nuspėjamos, ir nemanau, kad tai ką nors keičia, - L.Fowler sakė naujienų agentūrai AFP. - Likus porai savaičių iki (pirminių rinkimų) Pensilvanijoje, negaliu įsivaizduoti, kad Santorumas neišsilaikytų lenktynėse savo valstijoje.“

Antradienį apgailėtinai pasirodęs N.Gingrichas taip pat sako esantis „pasiryžęs nešti ryškių konservatoriškų spalvų vėliavą iki pat Tampos“.

M.Romney laimėjo 24 iš 37 jau įvykusių balsavimų, o nacionaliniame suvažiavime jį palaikytų 625 delegatų iš 1 144, reikalingų, kad jis būtų išrinktas partijos kandidatu, nurodo tinklalapis „RealClearPolitics“.

R.Santorumas yra iškovojęs 11 pergalių, tačiau jį galinčių palaikyti delegatų skaičius nesiekia nė pusės to, kurį užsitikrino M.Romney.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų