Skleisti tiesą apie karą
Iki šiol A. Navalno bendražygiai sulaukdavo priekaištų, kad, kovodami su Vladimiro Putino režimu, pernelyg mažai akcentuoja jo vykdomą ekspansinę politiką. Prasidėjus plataus masto invazijai į Ukrainą – kad per mažai dėmesio skiria Kyjivo palaikymui. Tad naująją iniciatyvą galima laikyti reikšminga veiklos strategijos permaina.
Kita vertus, kalbėdami apie antikariniu vadinamą projektą jo sumanytojai toliau telkia dėmesį į Rusijos vidaus politiką. A. Navalno teigimu, projektas turi būti kampanijos prieš 2024 m. vyksiančius Rusijos prezidento rinkimus dalis ir turėtų daryti įtaką rinkėjų pasirinkimui ir visuomenės nuomonei.
Pirmasis projekto tikslas – pasiekti bent 10 mln. rusų rinkėjų. Kampanija galėtų vykti internetu, per socialinius tinklus, slaptus skambučių centrus. A. Navalnas ragina prie projekto prisijungti IT specialistus, rinkodaros ekspertus, sociologus.
„Mūsų veikla neabejotinai bus paskelbta neteisėta ir ardomąja. Į kovą su ja bus mestos visos valstybės aparato pajėgos. Gerai, ir mes visas jėgas mesime į kovą su karo, korupcijos ir kvailumo aparatu“, – rašoma A. Navalno interneto svetainėje.
Nori suburti šimtus tūkstančių
„Putinas pasirodė esąs kvailys karinėje srityje, netalentingas karo vadas, tačiau politikoje jis nėra kvailys. Jis žino, kad bet kokio politinio veiksmo pagrindas yra idėja ir žodis. Kampanija ir įtikinėjimas“, – teigiama socialiniuose tinkluose paskelbtame A. Navalno pareiškime.
„Jei, pafantazuokime, iš 1,5 mln. išvykusių nuo karo ir mobilizacijos pradžios, 1,5 mln. išvykusių po 2014 m. ir 1 mln. likusių Rusijoje, bet nebijančių, kas dešimtas prisijungs prie kampanijos prieš karo kandidatą, ši 400 tūkst. agitatorių armija per mėnesį galėtų pasiekti 12 mln. piliečių“, – anot A. Navalno, tokia galinga agitacinė mašina per tris keturis mėnesius gali iš esmės pakeisti visuomenės nuotaikas Rusijoje.
Gresia nauja bausmė
Apie naują bandymą suburti savo šalininkus ir karo Ukrainoje priešininkus A. Navalnas pranešė tuo pat metu, kai prieš jį inicijuotas naujas teismo procesas.
Dėl nepadarytų nusikaltimų devynerių metų laisvės atėmimo bausme atliekant ją griežto režimo pataisos darbų kolonijoje nuteistam politikui birželio 19 d. pareikšti kaltinimai pagal septynis Baudžiamojo kodekso straipsnius. Sunkiausias iš jų yra straipsnis dėl ekstremistinės bendruomenės steigimo. Kiti straipsniai – tai raginimai propaguoti ekstremizmą, piliečių teises pažeidžiančios nevyriausybinės organizacijos steigimas, ekstremizmo finansavimas, nepilnamečių įtraukimas į pavojingas veikas ir nacizmo reabilitavimas.
Anot A. Navalno, tokia galinga agitacinė mašina per tris keturis mėnesius gali iš esmės pakeisti visuomenės nuotaikas Rusijoje.
Uždaras teismo procesas vyksta griežto režimo kalėjime Melechove, esančiame už 250 km į rytus nuo Maskvos, kur kalinamas A. Navalnas. Dėl naujausių jam pateiktų kaltinimų politikui gresia iki 30 metų kalėjimo.
A. Navalno tėvas pasmerkė Rusijos teismo sprendimą už uždarų durų nagrinėti sūnaus bylą dėl kaltinimų ekstremizmu. „Begėdiška – nei sąžinės, nei garbės“, – sakė Anatolijus Navalnas naujienų agentūros AFP žurnalistams, turėdamas omenyje teismo sprendimą.
Asmeninė drąsa
Pats politikas kiekvieną naują teismo procesą, kiekvieną posėdį, kuriame nagrinėjamas vienas iš daugybės jo skundų prieš kolonijos vadovybę išnaudoja tam, kad parodytų savo šalininkams ir pasauliui, jog nėra palūžęs. Galimybe kalbėti teismo salėje jis dažnai išnaudoja V. Putino kritikai. Jo iniciatyvos, socialiniuose tinkluose skelbiami tekstai perduodami per politiką lankančius advokatus.
A. Navalno kova su jį įkalinusiu režimu tęsiasi ir šiapus kalėjimo sienų, tarptautinėse žmogaus teises ginančiose institucijose.
Birželio pradžioje Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė priėjęs prie išvados, kad Rusijos vyriausybė turi sumokėti įkalintam politikui 40 tūkst. eurų kompensaciją už tai, kad atsisakė tirti jo apnuodijimą 2020-ųjų rugpjūtį. EŽTT teigimu, Rusija pažeidė politiko teises, konkrečiai Žmogaus teisių konvencijos 2 straipsnį, kuriuo ginama teisė į gyvybę.
Anksčiau EŽTT kaltinimus A. Navalnui, už kuriuos jis buvo nuteistas kalėti devynerius metus, yra pavadinęs nepagrįstais, paremtais klastotais duomenimis apie neįvykdytą nusikaltimą.
Naujausi komentarai