Prieš kelias dienas jų tautietė Jamala (Džamala), atstovaudama Ukrainai, laimėjo Eurovizijos dainų konkursą; jos daina buvo pašvęsta būtent šiai 1944 metais buvusiai Krymo gyventojų musulmonų deportacijai.
Totoriai trečiadienį nepaisė draudimo rinktis Simferopolyje ir kituose Krymo miestuose minėti savo tremtyje žuvusių giminaičių ir pasimelsti už juos.
„Mano šeima neteko mano tėvo jaunesniojo broliuko, kuris tuo metu buvo vos penkerių, taip pat mano senelės“, – sakė Ulviye Shevkiyeva (Ulvijė Ševkijeva) naujienų agentūrai AFP.
Kartu su šimtais kitų, U.Shevkiyeva atsistojo veidu į paminklinį akmenį netoli Simferopolio stoties, iš kur šios etninės mažumos žmonės galvijų vagonais buvo išvežti 1944 metais iš tėvynės.
„Mano senelė mirė vagone, jos kūnas buvo tiesiog iškeltas kažkurioje stotyje Kazachstane. Mes negalime kartu apverkti šių dienų, tad aš atėjau čia“, – sakė ji.
Emine Avamaliyeva (Eminė Avamalijeva), Rusijos uždraustos totorių asamblėjos Medžliso narė, sakė, kad po aneksijos jos tautiečiai gali pagerbti savuosius tik baimindamiesi arešto.
„Štai prie ko priėjome. Ateiname prie memorialo po vieną, bijodami kratos ar arešto“, – sakė ji AFP.
„Jaučiamės kaip įkaitai, kurie negali net verkti. Net mūsų ašaros ir skausmas gali būti panaudoti prieš mus“, – pridūrė ji.
Istorinėje Krymo totorių sostinėje Bachčisarajuje keli šimtai žmonių atėjo prie geležinkelio stoties, kai kurie nešini vėliavomis, paminėti žuvusiųjų tylos minute, stebint riaušių policijai.
Ukrainoje Krymo totorius palaikantieji taip pat pagerbė aukas tylos minute.