Šitaip Baltarusijos tvarką apibūdino demonstrantai, šią savaitę surengę akcijas suimtam fotografui ir tinklaraštininkui Antonui Suriapinui palaikyti.
Apie kaltinimus nepraneša
20-metis vaikinas, suimtasis vadinamojoje pliušinio desanto byloje, jau daugiau nei dvi savaites laikomas tardymo izoliatoriuje. Kokie kaltinimai jam buvo ar gali būti pateikti, nepranešama.
A.Suriapinas suimtas po to, kai internete paskelbė nuotraukas, kuriose – pliušiniai meškiukai, liepos 4 d. išmesti virš Baltarusijos iš Švedijos lėktuvo.
Jaunuolio tėvas Andrejus Suriapinas areštą vadina absurdišku: "Kol to nenutiko mano sūnui, net nepagalvojau, kad mūsų šalyje gali dėtis tokie dalykai. Būna tokių atvejų, kad sumuša žurnalistus, bet aš apie tai sužinojau tik po sūnaus arešto. Manau, tai yra absurdiška."
Neoficialiais duomenimis, A.Suriapinas įtariamas prisidėjęs prie neteisėto Baltarusijos sienos kirtimo. Už tokį nusižengimą gresia kalėjimo bausmė iki septynerių metų.
Aplaidumas kainavo postus
Baltarusijos valdžia iš pradžių neigė pranešimus apie pliušinį desantą ir vadino juos provokacija. Kai informacija pasitvirtino, prezidentas Aliaksandras Lukašenka pagrasino atsakingiems pareigūnams bausmėmis ir nesulaužė duoto žodžio. Liepos 31 d. už netinkamą pareigų vykdymą iš postų pašalinti sienos apsaugos vadovas Igoris Račkovskis ir oro pajėgų bei oro gynybos vadas Dmitrijus Pachmelkinas.
Švedijos lengvasis lėktuvas per Lietuvos teritoriją liepos pradžioje nekliudomas įskrido į Baltarusijos oro erdvę iki pat sostinės Minsko ir numetė 876 pliušinius meškiukus su žodžio laisvę ginančiais lankstinukais. Vėliau paaiškėjo, kad šią akciją surengė Švedijos viešųjų ryšių bendrovė "Studio Total".
Už bendrininkavimą pažeidžiant valstybės sieną buvo sulaikytas ne tik A.Suriapinas, bet ir nekilnojamojo turto agentas Sergejus Bašarimovas, iš kurio švedai norėjo išsinuomoti butą, bet vėliau SMS žinute panaikino užsakymą. Šiam irgi gresia septyneri metai kalėjimo. Už grotų buvo atsidūrusi ir S.Bašarimovo mergina Irina, bet pareigūnai kitą dieną ją paleido.
Oro gynyba – bevertė?
Akcijos organizatoriai prisipažino, kad nesitikėjo tokių padarinių. Lėktuvą pilotavęs Tomas Mazetti prieš televizijas kameras pareiškė: "Diktatorius gali kelti baimę, jo gali nekęsti, bet kai tik iš jo imama juoktis, jo dienos suskaičiuotos. Tai ir buvo mūsų tikslas. Mes greitai įsitikinome, kad nė vienas profesionalus pilotas nedrįstų įgyvendinti mūsų idėjos. Į mūsų pasiūlymus visi atsakinėjo, kad tai yra visiškai beprotiškas, pavojingas ir neįgyvendinamas planas. Todėl nusprendėme viską atlikti patys. Užsirašėme į pilotavimo pamokas, gavome licenciją."
"Studio Total" vadovas Peras Cromwellas tikino, kad niekas iš vietinių baltarusių jiems netalkino ir kad patekti į Baltarusijos teritoriją buvo labai lengva, nes internete akcijos organizatoriai rado visą reikalingą informaciją apie Baltarusijos oro gynybą.
"Aprašymas visur buvo vienodas: šiurkštus, bet labai nefunkcionalus mechanizmas, geriausiu atveju tinkantis nebent paradams rengti arba taikiems žmonėms gąsdinti", – laiške, adresuotame A.Lukašenkai, rašė P.Cromwellas.
Švedas nepraleido progos pasišaipyti iš to, kad Baltarusijos režimas išleido dešimtis milijardų eurų oro gynybos sistemai, o ši net nesugebėjo pastebėti nedidelio lėktuvėlio su pliušinių meškiukų kroviniu.
Naujausi komentarai