Jeigu žiema bus šalta, gręžiniai didžiuliame Groningeno telkinyje Nyderlandų šiaurėje bus eksploatuojami dar metus, bet po to bus uždaryti visiems laikams, pranešė vyriausybė.
Gyventojai, gyvenantys netoli milžiniško telkinio, kuris buvo atidarytas 1965 metais, jau daugiau kaip du dešimtmečius skundžiasi, kad juos gąsdina žemės drebėjimai, tiesiogiai siejami su gręžimo darbais.
„Mes tikrai užsukame čiaupą“, – pareiškė Nyderlandų gavybos pramonės ministras Hansas Vijlbriefas (Hansas Veilbrifas). Jis pridūrė, kad šis sprendimas yra svarbus momentas po dešimtmečius trukusios dujų gavybos.
„Groningeno gyventojų problemos dar neišspręstos ir, deja, žemės drebėjimai tęsis dar ne vienus metus, tačiau visų nelaimių šaltinis nuo spalio mėnesio bus uždarytas.“
Nyderlandai prieš penkerius metus pirmą kartą pareiškė, kad dėl vis stiprėjančių žemės drebėjimų, kurie apgadina namus ir traumuoja vietos gyventojus, iki 2030 metų uždarys šį telkinį.
Nors dujų gavyba telkinyje per pastaruosius kelerius metus buvo sumažinta beveik iki nulio, Nyderlandų vyriausybė delsė jį uždaryti, atsižvelgdama į pasaulinį neapibrėžtumą energetikos srityje, kurį daugiausia lėmė Rusijos invazija į Ukrainą 2022 metų vasarį.
Tačiau ministro pirmininko Marko Rutte (Marko Riutės) ministrų kabinetas penktadienį surengtame posėdyje nusprendė iki spalio 1 dienos visiškai nutraukti gavybą.
„Neaiški tarptautinė padėtis“
Vyriausybė nurodė, kad atsižvelgiant į, anot jos, neaiškią tarptautinę padėtį, dujas Groningeno telkinyje bus galima išgauti dar vienus metus, bet tik „labai išskirtiniais atvejais“.
Prie tokių atvejų vyriausybė priskyrė, be kita ko, „labai didelius šalčius“ arba dujų deficitą.
Tačiau po to paskutiniai 11 gręžinių iki 2024 metų spalio 1-osios bus „galutinai uždaryti“, pranešė ministrų kabinetas.
Naftos milžinės „Shell Netherlands“ ir „ExxonMobil“ valdo vienodus NAM – bendrovės, kuri nuo praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio pradžios yra atsakinga už dujų gavybą Groningeno telkinyje, – akcijų paketus.
Šių metų kovą vienas „Shell“ aukšto rango vadovas sakė, kad dujų telkinys „privalo būti uždarytas“.
Nyderlandai, kurių maždaug trečdalis teritorijos yra žemiau jūros lygio, yra ypač pažeidžiami klimato kaitos. Be to, šaliai daromas spaudimas mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro.
Viena aplinkosaugos grupė 2019 metais Nyderlandų teismuose laimėjo svarbią bylą, kurioje vyriausybė buvo įpareigota iki 2020 metų pabaigos bent 25 proc. sumažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį.