Pereiti į pagrindinį turinį

Pasaulio galiūnės pasirengusios apginkluoti Libijos vienybės vyriausybę

2016-05-16 16:13
BNS inf.

Pasaulio galiūnės pirmadienį pareiškė, kad jos pritarė ginklų embargo Libijai atšaukimui ir yra pasirengusios tiekti ginklus šios šalies vienybės vyriausybei ir tuo padėti jai kovoti su džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) keliama grėsme.

Pasaulio galiūnės pasirengusios apginkluoti Libijos vienybės vyriausybę
Pasaulio galiūnės pasirengusios apginkluoti Libijos vienybės vyriausybę

„Nacionalinės santarvės vyriausybė (NSV) pranešė apie savo ketinimą pateikti JT Libijos sankcijų komitetui prašymą dėl ginklų embargo atšaukimo, kad būtų galima įsigyti letalių ginklų ir medžiagų, reikalingų kovai su JT apibūdintomis teroristų grupuotėmis visoje šalyje“, – sakoma JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry (Džono Kerio) ir 24 aukšto rango diplomatų pareiškime, paskelbtame po derybų Vienoje.

„Mes visiškai remiame šias pastangas“, – pabrėžiama pareiškime.

„Mes norime kaip partneriai bendradarbiauti su NSV (Libijos nacionalinės santarvės vyriausybe) ir kaimyninėmis šalimis, imdamiesi pažaboti nusikalstamų organizacijų, dalyvaujančių įvairių formų kontrabandoje ir nelegalioje prekyboje, įskaitant prekybą žmonėmis, keliamą grėsmę Viduržemio jūroje ir jos pakrančių sausumoje“, – sakoma pasaulio galingųjų, tarp jų Rusijos ir Saudo Arabijos, pareiškime.

„Mes esame pasiruošę patenkinti Libijos vyriausybė prašymą dėl prezidentinės gvardijos ir iš visos Libijos atrinktų pajėgų apmokymo ir aprūpinimo“, – sakoma jame.

Didžiosios galios, tarp jų Jungtinės Valstijos, pirmadienį Vienoje aptarė augančią „Islamo valstybės“ grupuotės grėsmę konflikto nualintoje Libijoje, kurią nuo Europos skiria tik Viduržemio jūra.

IS pasinaudojo chaosu, kuris kilo po ilgamečio šalies diktatoriaus Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) nuvertimo ir mirties 2011 metais, kai konkuruojančios kovotojų grupuotės pradėjo kovoti tarpusavyje dėl naftos turtingos šalies kontrolės.

Neseniai suformuota tarptautinės bendruomenės palaikoma vienybės vyriausybė iš lėto įtvirtina savo valdžią Tripolyje, tačiau ji priversta varžytis su konkuruojančia administracija šalies rytuose.

Siekdama stabilizuoti padėtį šalyje jauna Libijos premjero Fayezo al Sarrajo (Fajezo Saradžo) vyriausybė sudarė pageidavimų sąrašą savo Vakarų partnerėms, kuriame prašo pagalbos ginkluotės, pajėgų apmokymo ir žvalgybos srityse.

Vienos konferencijai, kuri prasidėjo pirmadienį 12 val. 15 min. Grinvičo laiku, pirmininkavo Jungtinės Valstijos ir Italija, sulaukianti didžiulio migrantų iš šios Šiaurės Afrikos valstybės srauto.

Iš viso konferencijoje dalyvavo 25 aukščiausio rango diplomatai, tarp jų JT specialusis pasiuntinys Martinas Kobleris ir ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini (Federika Mogerini).

„Pagrindinis klausimas – ar Libija išliks vieta, kur toliau klesti terorizmas, žmonių kontrabanda ir nestabilumas, ar mes galime atgauti valstybingumą su nauja vienybės vyriausybe“, – sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas Valteris Šteinmejeris) prieš derybas.

„Mes turime daug padaryti“, – JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) sakė žurnalistams po trumpo susitikimo su F.Sarraju prabangiame viešbutyje „Bristol Hotel“ Vienoje.

Libijos lyderis pakartojo, kad jo šaliai reikia pagalbos, o ne intervencijos.

„Mes neprašome užsienio karių batų savo žemėje, bet mes prašome pagalbos apmokant (karius) ir panaikinant ginklų embargą Libijai“, – rašė F.Sarrajas straipsnyje, kurį pirmadienį išspausdino britų laikraštis „The Telegraph“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų