Pereiti į pagrindinį turinį

Pergalę skelbia premjeras

2010-12-14 23:59
Nesėkmė: pirmieji rinkimai po to, kai buvo atgauta nepriklausomybė, į etniškai susiskaldžiusį Kosovą ramybės neatnešė.
Nesėkmė: pirmieji rinkimai po to, kai buvo atgauta nepriklausomybė, į etniškai susiskaldžiusį Kosovą ramybės neatnešė. / "Reuters" nuotr.

Kosovo premjeras Hašimas Tačis sekmadienį vėlai vakare paskelbė, kad jo Kosovo demokratų partija (PDK) iškovojo pergalę pirmuosiuose visuotiniuose rinkimuose po to, kai beveik prieš trejus metus buvo paskelbta nepriklausomybė.

Vinių prikimšta bomba

Automobilių mechanikas Draganas Stojkovičius apžiūrinėjo sugadintą garažą, sujungtą su savo namais. Ant sienų ir lubų liko daugybė mažų skylių.

"Tai tikriausiai buvo vinių prikimšta bomba, – tarė jis nuo rankų valydamasis tinką. – Baisiausia, kad mano vienuolikmetis sūnus tuo metu buvo namie, čia pat už garažo."

D.Stojkovičius ne tik keičia padangas ir remontuoja automobilius, bet ir turi politinių ambicijų. Pernai jis įsteigė partiją ir pavadino ją gimtojo miesto Zvečano, esančio Kosovo šiaurėje, vardu.

Šiame regione gyvenanti serbų dauguma įnirtingai priešinosi Kosovo albanų vienašališkam nepriklausomybės nuo Serbijos paskelbimui 2008 m.

Kandidatuoti – pavojinga

Tokių žmonių, kaip D.Stojkovičius, Kosovo šiaurėje yra labai mažai. Jis norėjo kandidatuoti sekmadienį vykusiuose parlamento rinkimuose. Tačiau jo ketinimai nepatiko daugumai vietos žmonių, nes tai prieštarauja jų tvirtam įsitikinimui, kad Kosovas tebėra Serbijos provincija.

Praėjusį mėnesį kažkas sviedė sprogmenį į D.Stojkovičiaus namus ir susprogdino automobilį. Tai buvo jau trečias išpuolis prieš vyrą per pastaruosius metus. Tuomet jis suprato, kad dalyvauti rinkimuose pavojinga.

"Tai buvo siaubinga. Aš noriu dalyvauti politikoje, nes gyvenu čia. Kosovo nepriklausomybės paskelbimas yra valstybės reikalas, o aš noriu dirbti vietiniame lygmenyje", – tvirtino D.Stojkovičius.

Kosovo šiaurėje gyvenančių serbų pasipriešinimas krašto atskyrimui nuo Serbijos yra toks didelis, kad niekas net nesitikėjo, kad jie dalyvaus sekmadienio rinkimuose – pirmuosiuose parlamento rinkimuose po to, kai buvo paskelbta nepriklausomybė.

Praėjusį trečiadienį Kosovo šiaurėje buvo nužudytas už rinkimus agitavęs aktyvistas. Viešai iškabintuose plakatuose galima buvo pamatyti tik raginimus boikotuoti balsavimą.

Balsas turi būti išgirstas

Praėjo beveik treji metai nuo atsiskyrimo, o Kosovo sostinė Priština vis dar nekontroliuoja šiaurinių regionų. Serbija atkakliai laikosi savo pozicijos. Pernai gegužę Belgradas ten organizavo rinkimus į "paralelines institucijas". Politinis vakuumas leido suklestėti nusikalstamumui.

Bet toliau į pietus esančiuose vadinamuosiuose serbų anklavuose padėtis kiek kitokia. Gračanicoje, serbų dominuojamame mieste netoli Prištinos, pilna plakatų, raginančių balsuoti už serbų partijas, dalyvaujančias rinkimuose. Pernai miestas vietos rinkimuose išsirinko merą serbą.

Gračanicos serbai, esantys toliau nuo Serbijos sienos ir atskirti nuo Belgrado, vis aktyviau įsitraukia į Kosovo institucijų veiklą. Gydytoja Rada Trajkovič dalyvavo rinkimuose serbų partijų koalicijos sąraše ir tikėjosi sulaukti gausios paramos.

"Aš tikrai nenoriu dirbti albanų institucijose, bet čia serbų balsas turi būti išgirstas, – savo politines ambicijas paaiškino moteris. – Čia mes suprantame realybę remdamiesi tuo, ką matome. Aš tikiuosi, kad mes turėsime normalų petninį dialogą parlamente, nes man nepatinka etninis atskyrimas tarp šiaurės ir pietų."

Problemų – begalybė

2 mln. gyventojų turinčiame krašte serbų tėra 120 tūkst., bet jų pozicija ir noras bendradarbiauti turi lemiamą reikšmę Kosovo siekiui sukurti daugiatautę valstybę, kaip numatyta konstitucijoje. Šiuo metu dauguma Kosovo serbų palaiko Serbijos vyriausybės poziciją.

Belgradas tiesiogiai neragino serbų boikotuoti rinkimų, bet tvirtino, kad dalyvauti juose dabar nėra tinkamų sąlygų.

Galbūt daugiau serbų eitų balsuoti, jeigu gyvenimo Kosove perspektyvos būtų stipresnės. Bet kol kas ši ginčijama teritorija smarkiai šlubuoja, slegiama didelių problemų.

Įsišaknijusi korupcija graužia Kosovo visuomenę, nedarbas siekia 45 proc., o tarp jaunimo – dar didesnis. Krašto ekonomika yra viena silpniausių visoje Europoje. Infrastruktūros, sunaikintos per praėjusio dešimtmečio serbų ir albanų karą, taip ir nepavyko atstatyti. Užsienio investicijos menkos, eksportui trukdo Serbijos taikoma Kosovo prekių blokada.

Be to, Kosovo respubliką iki šiol pripažino tik 72 pasaulio valstybės.

Verslas kenčia

Su visomis minėtomis problemomis teko susidurti Baškimui Osmaniui, vadovaujančiam vaisių sulčių bendrovei "Laberion". Jos gamybos skyriuje konvejeriu juda apelsinų sulčių pakuotės, kurios vėliau keliauja tiek į Kosovo parduotuves, tiek į užsienį.

Pernai B.Osmanis buvo tituluojamas geriausiu Kosovo verslininku, bet ir jam nepavyko išvengti nuostolių. Draudimas gabenti prekes per Serbiją jo išlaidas padidino maždaug 40 proc.

"Vyriausybė nepakankamai stengiasi padėti tokiems gamintojams, kaip mes, – tvirtino jis. – Jie privalo sumažinti mokesčius būtiniausioms prekėms ir stimuliuoti ekonomiką mažinant pridėtinės vertės mokestį. Čia taip sunku pelningai dirbti. Todėl ekonomika yra svarbiausias klausimas šiuose rinkimuose."

Derybos žadina viltis

Bet išskirti svarbiausią problemą, kamuojančią Kosovo gyventojus, yra gana sunku, nes jų yra visa begalybė.

Vilties žybsnis galėtų atsirasti kitų metų pradžioje, kaip Priština ir Belgradas pradės pirmą tiesioginį dialogą, kurį koordinuos ES. Tikimasi, kad jis padės išspręsti praktinius klausimus, pvz., telekomunikacijų. Kosovas iki šiol negali gauti tarptautinio telefono kodo ir priverstas mobiliojo ryšio kodus skolintis iš Monako ir Slovėnijos.

Derybos turėtų sumažinti ilgai tvyrančią etninę įtampą, bet tai bus ilgas procesas. Ekspertai teigia, kad serbų ir albanų susitaikymas bus lėtas ir skausmingas.

"Pergalė mūsų!" – sakė H.Tačis savo šalininkams praėjus kelioms valandoms po to, kai buvo uždarytos balsavimo apylinkės.

Balsavusių rinkėjų apklausos parodė, kad PDK pirmauja, surinkusi 31 proc. balsų.

Premjero H.Tačio šalininkai išėjo švęsti į sostinės Prištinos gatves, kur garsiai skandavo partijos pavadinimą, mojavo vėliavomis ir spaudė automobilių garso signalus. H.Tačis sveikino balsavimą, kurį vadino "mūsų piliečių referendumu dėl gero PDK vadovavimo".

"Balsavome už Kosovą, už jo europinę ir atlantinę ateitį. Dabar mes teisėtai tikimės tapti NATO ir ES nariais, nes Kosovo piliečiai ką tik už tai balsavo, – sakė vyriausybės vadovas. –Dabar Europa turi priimti Kosovą."

Pagrindinė PDK varžovė – Kosovo demokratinė lyga (LDK) – atmetė balsavusių rinkėjų apklausų rezultatus, kuriais remiantis ji atsiliko nuo premjero partijos ir liko antra. Pasak LDK, jos turimi duomenys, gauti suskaičiavus apie 60 proc. balsalapių, rodė, kad ji pirmauja.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų