Pereiti į pagrindinį turinį

Po Q. Soleimani žūties – šalių reakcija: pasaulis tapo pavojingesnis

2020-01-03 09:49

Maskva penktadienį perspėjo, kad JAV ataka Irake, per kurią žuvo svarbus Irano sukarintų pajėgų vadas Qasemas Soleimani (Kasemas Soleimanis), padidins įtampą visuose Vidurio Rytuose.

Qasemas Soleimani
Qasemas Soleimani / Scanpix nuotr.

„Q. Soleimani nužudymas... buvo avantiūristinis žingsnis, kuris padidins įtampą visame regione“, – nurodė Rusijos užsienio reikalų ministerija, kurią citavo naujienų agentūros „RIA Novosti“ ir TASS.

„Q. Soleimani atsidavęs tarnavo Irano nacionalinių interesų gynimo reikalui. Reiškiame savo nuoširdžiausią užuojautą Irano liaudžiai“, – sakoma pareiškime.

Rusija ir Iranas yra svarbūs sąjungininkai Vidurio Rytuose, abiejų šalių pajėgos Sirijoje remia prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) režimą.

Maskva taip pat yra tarp valstybių, sudariusių su Iranu svarbų susitarimą dėl jo branduolinės programos, iš kurio Vašingtonas pasitraukė 2018 metais, šiuo sprendimu smarkiai padidindamas įtampą.

Tuo tarpu Rusijos parlamento aukštųjų rūmų Tarptautinių reikalų komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačiovas sakė, kad Q. Soleimani nužudymas buvo klaida, kuri pakenks pačiam Vašingtonui.

Tai yra šou, o ne politikos logika.

„Neabejotinai bus surengta atsakomųjų smūgių; nesinori pranašauti, bet gali žūti amerikiečių. Neatsitiktinai JAV Kongresas susirūpinęs ir (Atstovų Rūmų pirmininkės) Nancy Pelosi (Nensi Pelouzi) lūpomis jau reikalauja (prezidento Donaldo) Trumpo (Donaldo Trampo) paaiškinimų, kodėl smūgis nebuvo suderintas su Kongreso nariais ir ar Baltieji rūmai supranta pasekmes“, – pažymėjo K. Kosačiovas.

Be to, jo nuomone, tai reiškia, kad D. Trumpas nesprendžia vidaus uždavinių, o jei padėtis paaštrės ir bus aukų, jo populiarumas ims mažėti.

Dėl naujausių įvykių susirūpino ir JAV sąjungininkai Artimuosiuose Rytuose – Izraelis taip pat skubiai svarsto galimas minimos atakos pasekmes, sakė K. Kosačiovas.

„Todėl manau, kad tai net daugiau nei svarbios figūros nužudymas – tai klaida, nulemta tipiško amerikiečių įpročio suasmeninti bet kokią problemą: „Reikia pašalinti Saddamą (Husseiną) (Sadamą Huseiną) (Slobodaną) Miloševičių, (Viktorą) Janukovyčių, (Muamarą) Kadhafi (Muamarą Kadhafį), (Osamą) bin Ladeną ir t. t.) – ir viskas išsispręs“, – nurodė K. Kosačiovas.

„Tačiau tai yra šou, o ne politikos logika. Ir ji neveikia ilgam, bet gali skaudžiai bumerangu smogti šou organizatoriams“, – kalbėjo senatorius.

K. Kosačiovas pridūrė, kad Jungtinės Valstijos sugriovė viltis sureguliuoti šiitiškos respublikos branduolinės programos keliamas problemas ir gali paskatinti Teheraną spartinti branduolinių ginklų kūrimą.

Mūsų vaidmuo – ne palaikyti kurią nors šalį, o kalbėtis su visais.

„Subombarduotos“ paskutinės viltys sureguliuoti Irano branduolinės programos problemas. Iranas gali forsuoti branduolinių ginklų gamybą, net jeigu [anksčiau] nesiruošė to daryti“, – per „Facebook“ rašė jis.

Prancūzija: JAV nukovus Irano generolą pasaulis „tapo pavojingesnis“

Jungtinėms Valstijoms nukovus svarbų Q. Soleimani, pasaulis tapo pavojingesnis, penktadienį pareiškė Prancūzijos Europos reikalų ministrė Amelie de Montchalin (Ameli de Monšalen), taip pat paraginusi stengtis deeskaluoti augantį konfliktą Artimuosiuose Rytuose.

„Pabudome pavojingesniame pasaulyje“, – radijui RTL sakė A. de Montchalin. Ji nurodė, kad prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) netrukus konsultuosis su „to regiono veikėjais“.

„Per tokias operacijas galime matyti eskalaciją, bet labiausiai norime stabilumo ir deeskalavimo“, – sakė A. de Montchalin.

„Visomis Prancūzijos pastangomis, visose pasaulio dalyse siekiama užtikrinti, kad mes kurtume sąlygas taikai ar bent jau stabilumui“, – pažymėjo ji.

„Mūsų vaidmuo – ne palaikyti kurią nors šalį, o kalbėtis su visais“, – pridūrė prancūzų ministrė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų