Ji pirmą kartą buvo apklausta teisme, galinčiame sužlugdyti jos ambicijas tapti Prancūzijos prezidente.
M. Le Pen ir dar dvi dešimtys Nacionalinio sambūrio vadovų kaltinami kūrę netikras darbo vietas ir taip pasisavinę Europos Parlamento pinigus. Jie gali būti nubausti kalėti arba jiems gali būti dešimtmetį uždrausta eiti valstybės pareigas, o tai gali sužlugdyti M. Le Pen viltis pakeisti prezidentą Emmanuelį Macroną per rinkimus 2027 metais.
M. Le Pen teismo procesas prasidėjo rugsėjo 30 d., ji jau kreipėsi į teismą, bet anksčiau nebuvo tiesiogiai apklausta.
Pirmadienį teisme 56 metų M. Le Pen sakė „visiškai neturinti jausmo, kad padarė bent menkiausią pažeidimą ar menkiausią neteisėtą veiksmą“. Tačiau paklausta, kaip tiksliai pasirinko savo tariamus padėjėjus ir kokios buvo jų užduotys, kraštutinių dešiniųjų lyderė pateikė tik bendro pobūdžio atsakymus arba sakė neprisimenanti. „Tai buvo prieš 20 metų“, – sakė ji.
Teismui pirmininkaujanti teisėja, kurią M. Le Pen praėjusią savaitę apkaltino „šališku tonu“, sakė nesanti patenkinta M. Le Pen atsakymais. „Į mūsų klausimus neatsakyta, bet bus atsakyta, esu tikra“, – sakė teisėja.
Šiais metais Nacionalinis sambūris pasiekė dar nematytų laimėjimų per Europos Parlamento rinkimus, puikiai pasirodė per Prancūzijos įstatymų leidėjų rinkimus ir gali nulemti ministro pirmininko Michelio Barnier naujosios mažumos vyriausybės likimą.
Kaltinamųjų suole – Nacionalinis sambūris, devyni buvę europarlamentarai, įskaitant M. Le Pen ir partijos viceprezidentą Louis'ą Aliot, atstovas Julienas Odoulas – vienas iš devynių buvusių padėjėjų parlamente, ir keturi partijos darbuotojai.
Tariama netikrų darbo vietų sistema, atskleista 2015 m., apima Europos Parlamento narių padėjėjų sutartis nuo 2004 iki 2016 metų. Prokurorai teigia, kad padėjėjai dirbo tik partijai, o ne parlamente. Daugelis negalėjo apibūdinti savo kasdieninio darbo, kai kurie niekada nė nebuvo susitikę su savo tariamais viršininkais Europos Parlamente ar net neįkėlė kojos į parlamento pastatą. Asmens sargybinis, sekretorė, M. Le Pen personalo vadovas ir grafikos dizaineris, kaip įtariama, buvo pasamdyti melagingai.
Dėl piktnaudžiavimo viešosiomis lėšomis gali būti baudžiama milijono eurų bauda, 10 metų kalėjimo ir 10 metų draudimu eiti valstybines pareigas.
Jei M. Le Pen būtų pripažinta kalta, ji galėtų pateikti apeliacinį skundą, o tai galėtų atidėti galutinio nuosprendžio paskelbimą jau po 2027 m. rinkimų. Tokiu atveju ji galėtų dalyvauti prezidento rinkimuose ir tai būtų ketvirtasis jos bandymas tapti valstybės vadove.
Europos Parlamento institucijos pranešė, kad įstatymų leidybos institucija dėl darbo vietų schemos prarado tris milijonus eurų. Nacionalinis sambūris grąžino vieną milijoną eurų, tačiau tvirtino, jog tai nėra kaltės pripažinimas.
Prokurorai teigia, kad M. Le Pen ir jos tėvas, buvęs partijos lyderis Jeanas Marie Le Penas, abu pasirašė po „centralizuota sistema“, įsibėgėjusia 2014 metais. Dabar 96 metų vyresnysis Le Penas yra tarp kaltinamųjų, tačiau nesitikima, kad jis pasirodytų teisme – dėl prastos sveikatos.
Naujausi komentarai