Prezidento rinkimai – tik pradžia? Pereiti į pagrindinį turinį

Prezidento rinkimai – tik pradžia?

2012-06-26 23:59
Prezidento rinkimai – tik pradžia?
Prezidento rinkimai – tik pradžia? / AFP nuotr.

"Jie mums galių nesuteikė. Mohamedas Mursi – tik prezidento vardas. Jis neturės valdžios, viskas kariškių rankose", – sakė egiptietis Salehas. Ar žmonės teisūs? O gal M.Mursi ir Musulmonų brolija vis dėlto galės įvykdyti savo pažadus?

Svarbiausia – vienybė

Buksuojanti ekonomika, politinis susiskaldymas, užsienio politika, galiausiai – santykiai su kariškiais, dominuojančiais valdžioje, – visi šie klausimai dabar yra M.Mursi reikalas.

Jis – naujasis daugiausia gyventojų turinčios arabų valstybės vadovas, laimėjęs įtemptus prezidento rinkimus.

M.Mursi, pirmasis išrinktas šalies lyderis po to, kai pernai per sukilimą buvo nušalintas prezidentas Hosni Mubarakas, birželio viduryje įvykusiame antrajame rinkimų rate gavo 51,73 proc. balsų ir įveikė buvusį H.Mubarako premjerą Ahmedą Shafiqą.

Paskelbus rezultatus 60 metų inžinierius M.Mursi pareiškė: "Būsiu prezidentas visiems egiptiečiams. Raginu jus, didieji Egipto žmonės, stiprinti mūsų nacionalinę vienybę." Taip pat jis už pergalę padėkojo visiems, kurie paaukojo savo gyvybę per revoliuciją.

Vidaus padėtis

Koks bus Egiptas valdant M.Mursi? Kai kurie spėlioja, kad gali būti pokyčių, ypač vidaus gyvenime. Kai kurie mano, kad įtaką po rinkimų išlaikiusi šalies kariuomenė neleis Musulmonų brolijai įsismarkauti.

Vidaus politika – didelis klaustukas, nes čia brolijai teks ieškoti jėgų balanso su kariuomene, kuri kol kas kontroliuoja padėtį Egipte ir jos rankose – konstitucijos rengimas.

Iki šiol Musulmonų brolijos ir kariškių ginčas, kuris kilo paleidus brolijos dominuojamą parlamentą, neišspręstas. Brolija yra atmetusi kariškių konstitucinę deklaraciją, kuria paleidžiamas islamiškų jėgų dominuojamas parlamentas, o armijai suteikiama svari įtaka vyriausybės politikai ir naujos konstitucijos kontrolė. Deklaracija buvo priimta vos kelios dienos po to, kai Teisingumo ministerija suteikė armijai įgaliojimus vykdyti areštus.

Nors visuomenėje kariškių veiksmai nebuvo sutikti aplodismentais, dalis žmonių nuogąstauja ir dėl brolijos, esą ši suvaržys asmens laisves.

Tačiau per rinkimų kampaniją M.Mursi stengėsi išsklaidyti pasaulietiškų grupių ir nemažos krikščionių koptų bendruomenės nuogąstavimus žadėdamas įvairialypę ir visus įtraukiančią politinę sistemą.

Sieks taikos regione

Reikšmingų permainų užsienio politikoje brolija kol kas nežada. M.Mursi pareiškė, kad gerbs tarptautines sutartis, nors pridūrė, kad nori persvarstyti taikos sutartį su Izraeliu.

"Persvarstysime Kamp Deivido susitarimą", – žadėjo M.Mursi, paminėjęs 1979 m. Egipto ir Izraelio taikos sutartį, nors nesakė, ką konkrečiai ketina koreguoti.

Taip pat jis pridūrė, kad palestiniečių pabėgėlių grįžimo į namus, paliktus per 1948-ųjų arabų ir Izraelio karą ir per 1967-ųjų Šešių dienų karą, klausimas "yra labai svarbus". Tiesa, čia pat jis ramino, kad jis asmeniškai dėl to neketina priimti kokių nors sprendimų.

"Visi šie klausimai bus užbaigti per ministrų kabineto ir vyriausybines institucijas, nes aš pats vienas jokių sprendimų nepriimsiu", – pabrėžė M.Mursi.

Kitas pokytis užsienio politikoje – Egipto santykiai su Iranu. M.Mursi tvirtino, kad yra pasirengęs gerinti santykius su Iranu. Abi šalys nutraukė diplomatinius santykius 1980 m. praėjus metams po to, kai Egiptas ir Izraelis pasirašė taikos susitarimą.

"Mano darbotvarkės dalis yra plėtoti Irano ir Egipto ryšius, kurie sukurs strateginę pusiausvyrą regione", – nurodė M.Mursi.

Izraelis nuogąstauja

Iranas pasveikino M.Mursi pergalės proga, tačiau iš Izraelio jau pasigirdo kalbų, kad brolijos kandidato laimėjimas – sunki nauja realybė.

"Tamsa Egipte", – skelbė populiariausio laikraščio "Yediot Aharonot" antraštė, o dienraščio komentatorė Smadar Peri pabrėžė, kad "M.Mursi pergalė yra pavojinga Izraeliui".

"Mūsų požiūriu, diena, kai prezidentūros rūmai Kaire pirmą kartą dažomi islamo spalvomis, yra juoda ir tamsi", – tvirtino žurnalistė.

Analitikas Alexas Fishmanas tame pačiame laikraštyje teigia, jog M.Mursi pergalė reiškia, kad "viskas įmanoma, o ateitis yra neaiški".

"Naujieji Artimieji Rytai. Baimė tapo realybe, Musulmonų brolija – valdžioje Egipte", – apgailestauja dienraštis "Maariv".

Tuo metu kairiosios pakraipos "Haaretz" M.Mursi pergalei skyrė didelę savo pirmojo puslapio dalį ir pabrėžė, jog Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu vakare paskelbė pareiškimą, kuriame pabrėžė, kad žydų valstybė "gerbia šiuos rezultatus".

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų