Pereiti į pagrindinį turinį

Rusija – "mafijos valstybė"

2010-12-03 23:59
Bosas: "WikiLeaks" paviešintuose dokumentuose taip pat sakoma, jog buvęs Rusijos prezidentas V.Putinas pasirinko silpną įpėdinį, kad išsaugotų nusikalstamu būdu įgytus milijardus dolerių.
Bosas: "WikiLeaks" paviešintuose dokumentuose taip pat sakoma, jog buvęs Rusijos prezidentas V.Putinas pasirinko silpną įpėdinį, kad išsaugotų nusikalstamu būdu įgytus milijardus dolerių. / "Reuters" nuotr.

Ketvirtos "WikiLeaks" dokumentų nutekinimo dienos žvaigždė tapo Rusija ir Kremliaus tariami ryšiai su mafija.

Valdžia saugo nusikaltėlius

Rusija yra tikra "mafijos valstybė", kurios politinės partijos veikia "ranka rankon" su organizuoto nusikalstamumo pasauliu, kaip teigiama vasario mėnesio JAV diplomatiniame pranešime, kurį paviešino tinklalapis "WikiLeaks", o ketvirtadienį citavo britų dienraštis "The Guardian".

Ispanijos prokuroras José Gonzálezas sakė JAV pareigūnams, kad "jis laiko Rusiją tikra "mafijos valstybe", kurioje "neįmanoma atskirti vyriausybės ir organizuotų nusikalstamų grupuočių veiklos".

"Jis argumentavo, kad Rusijos liberalų demokratų partija buvo sukurta KGB ir jos įpėdinės Užsienio žvalgybos valdybos, o jai priklauso daugelis rimtų nusikaltėlių", – teigiama JAV diplomatiniame dokumente.

JAV ambasadoriaus Rusijoje Johno Beyrle'io ataskaitoje taip pat teigiama: "Žemesnis už Kremlių yra platus aukštų valdininkų, merų ir gubernatorių, "sluoksnis". Jie gauna pinigus galiojant kyšiais pagrįstai sistemai. Tai kažkas panašaus į jų sukurtą apmokestinimo sistemą. Kitas lygis – specialiosios tarnybos ir milicija, gaunančios pinigų iš legalaus ir nelegalaus verslo."

J.Gonzálezas, kuris visą dešimtmetį tyrė rusų nusikalstamų grupuočių veiklą Ispanijoje, taip pat sutiko su nunuodyto Kremliaus kritiko Aleksandro Litvinenkos anksčiau išsakytu teiginiu, jog Rusijos žvalgybos ir saugumo žinybos "yra organizuoto nusikalstamumo šeimininkės".

V.Putinas žinojo

Kitame "WikiLeaks" paviešintame dokumente, kuris buvo išsiųstas tuojau po paties A.Litvinenkos mirties Londone 2006 m., JAV valstybės sekretorės padėjėjas Danielis Friedas iškėlė prielaidą, kad Rusijos premjeras Vladimiras Putinas žinojo apie sąmokslą nužudyti šį disidentą.

Kalbėdamasis Paryžiuje su vienu aukšto rango Prancūzijos diplomatiniu patarėju, D.Friedas išreiškė abejonių, "ar nevaldomi saugumo tarnybų elementai galėjo veikti be Putino žinios", turint omenyje šio skiriamą "dėmesį detalėms".

Tai netiesiogiai patvirtino ir prokuroras J.Gonzálezas – jis pareiškė, kad bet kurie nusikalstamo pasaulio lyderiai, praradę Rusijos federalinės saugumo tarnybos pasitikėjimą, galėjo būti "eliminuoti", t. y. nužudyti arba "uždaryti už grotų".

Banditų dujotiekiai

Pasak prokuroro, ši problema iš tiesų yra didesnio masto – jis mano, kad mafija iš tiesų valdo Baltarusiją ir Čečėniją, turi "didžiulę kontrolę" kai kuriose gyvybiškai svarbiose ekonomikos srityse, tokiose kaip aliuminio gamyba.

Paviešintame pranešime taip pat keliama prielaida, kad Rusijos pramonė naudojasi mafija, vykdydama operacijas, kurių negali "priimtinai atlikti vyriausybės vardu". Pranešime teigiama, jog Rusijos žvalgybos pareigūnai susiję su pernai kilusiu skandalu, kai komercinis laivas "Arctic Sea" buvo įtartas gabenantis ginklų siuntą Iranui.

Kitame "The Guardian" straipsnyje, kuris taip pat remiasi "WikiLeaks" nutekinta informacija, teigiama, kad JAV diplomatai gavo informacijos, pagal kurią dujų tiekimas iš Rusijos į ES ir į Ukrainą iš dalies priklauso nuo Rusijos mafijos. Esą rusų mafijos vadeiva Semionas Mogilevičius slaptai gavo dalį Šveicarijoje registruotoje bendrovėje "RosUkrEnergo".

"JAV mano, kad S.Mogilevičius – vienas galingiausių mafijos vadeivų pasaulyje. Vašingtonas įsitikinęs, kad dešimtajame dešimtmetyje jis sukūrė stipriausią Rytų Europos nusikalstamą grupuotę. Jis yra Federalinio tyrimų biuro sudarytame 10 ieškomiausių bėglių sąraše: manoma, kad Mogilevičius susijęs su daug milijonų pajamų atnešusia Pensilvanijoje įsikūrusios bendrovės sukčiavimo operacija", – pabrėžia "The Guardian".

2008 m. Rusija suėmė S.Mogilevičių dėl mokesčių vengimo viename kosmetikos prekybos tinkle. Tačiau pernai jis buvo mįslingai paleistas.


Naujas arešto orderis

Švedijos policija vakar pranešė išduosianti naują tarptautinį arešto orderį Julianui Assange'ui. Naujasis dokumentas pakeis ankstesnį arešto orderį, kurio Didžiojoje Britanijoje negalima panaudoti dėl procedūrinės klaidos.

Pasaulinė policijos organizacija Interpolas trečiadienį paskelbė nurodęs savo narėms suimti tinklalapio "WikiLeaks" įkūrėją, kuris Švedijoje įtariamas išžaginimu. O Švedijos aukščiausiasis teismas vakar pranešė nesutikęs leisti tinklalapio "WikiLeaks" įkūrėjui J.Assange'ui apskųsti arešto orderį, kuris jam buvo išduotas dėl įtariamų seksualinių nusikaltimų.

"WikiLeaks" vadovas neigia kaltinimus ir šiuo metu slapstosi, kaip spėjama, Pietryčių Anglijoje. Jo advokatas Markas Stephensas nurodė, kad britų policija ir kelių šalių saugumo tarnybos žino, kur yra J.Assange'as.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų