Viename brangiausių pasaulio miestų, Rusijos „klestėjimą“ simbolizuojančioje Maskvoje šampanas ir ikrai užleidžia vietą degtinei ir koldūnams, rašo tinklalapis bloomberg.com. Tiesa, kai kurie oligarchai vis tiek puotauja maro metu, bet toliau nuo Kremliaus akių.
Milijardierių sumažėjo keliskart
Pasibaigus didžiausio klestėjimo laikotarpiui Rusijos istorijoje, Maskvai būdinga prabanga blėsta. Nuomojamų privačių lėktuvų ir 500 tūkst. dolerių (1,3 mln. litų) per savaitę kainuojančių jachtų paklausa smuko iki neregėtų žemumų. Prabangiuose restoranuose lankytojų skaičius sumažėjo perpus. Garsiausių pasaulio dizainerių drabužiais prekiaujančios parduotuvės uždaromos.
„Žmonių mąstymas keičiasi. Dabar jie nenusiteikę linksmintis“, – sakė 38 metų milijonierius Romanas Trocenka, kuriam priklauso oro uostų statybų kompanija „Novaport“.
Prieš metus Maskvoje gyveno 74 milijardieriai – daugiau, nei bet kuriame kitame pasaulio mieste. Šiandien jų liko tik 27. 25 turtingiausi rusai per antrąjį praėjusių metų pusmetį prarado 230 mlrd. dolerių, kai smuko jų valdomų bendrovių ir nekilnojamojo turto vertė.
Rusijos vyriausybė prognozuoja, kad šalies Bendras vidaus produktas, nuo 1999-ųjų kasmet augęs vidutiniškai 7 proc., šiemet sumažės 2,2 proc. Nedarbo lygis jau pasiekė 8,5 proc. Sociologinės apklausos rodo, kad skurdžiais save laikančių žmonių skaičius padvigubėjo ir pasiekė 14 proc.
Išlaidauti tapo nebemadinga
Maskvoje dirbančios kompanijos „Rolls-Royce Motor Cars“ prezidentas Borisas Teterevas pasakojo, kad rusai vis daugiau laiko leidžia su šeima, lanko teatrus, muziejus ir rengia namų vakarėlius su degtine ir koldūnais. 55 metų verslininkas, turintis 200 mln. dolerių vertės turto, prognozuoja, kad „Rolls-Royce“ automobilių pardavimai šiemet sumažės bent trečdaliu.
„Išlaidauti tapo nebemadinga“, – sakė Sankt Peterburgo nekilnojamojo turto kompanijos „Teorema Holdings“ bendrasavininkas Kirilas Šiškovas. Jis yra vienas iš 400 rusų, susikrovusių bent 2 mlrd. rublių (155 mln. litų) turto.
Netgi turtuoliams skirtas žurnalas „Snob“ Maskvai pasiūlė naują šūkį: „Greičiau, sklandžiau, pigiau!“ „Taupyti pinigus šiais laikais yra labai madinga“, – priminė žurnalas savo skaitytojams.
Prezidentas žaboja išlaidautojus
Taupyti verčia ne tik krizės laikų mada, bet ir politinės peripetijos, aiškino Maskvos teisininkas Aleksandras Dobrovinskis. Dauguma skolose paskendusių oligarchų šiais laikais prašo Kremliaus pagalbos ir nenori jo erzinti savo ekstravagancija. Juk vyriausybė savo aukščiausiu prioritetu paskelbė išlaidas socialinėms reikmėms.
Prezidentas Dmitrijus Medvedevas praėjusį mėnesį pareiškė, kad turtingiausi rusai turėtų labiau rūpinis verslu, o ne asmeninių poreikių tenkinimu. Prezidentas sakė, kad tik šitaip valstybė gali išgyventi sunkiausią pastarojo dešimtmečio krizę.
„Žmonės praturtėjo per labai trumpą laiką, – kovo 15-ąją per televiziją sakė D.Medvedevas. – Dabar atėjo laikas grąžinti skolas. Moralines skolas. Nes krizė yra brandos išbandymas.“
D.Medvedevas vasarį uždraudė Kremliaus pareigūnams atostogauti užsienyje be jo leidimo, kai trys aukšti valstybės tarnautojai buvo pastebėti besilinksminantys Prancūzijos kurorte.
Puota maro metu
Tiesa, D.Medvedevui nepavyko perauklėti visų oligarchų ir praturtėjusių valstybės pareigūnų. Nenorėdami erzinti prezidento, dalis jų stengiasi gyventi jiems įprastą gyvenimą toliau nuo Kremliaus akių. Kad ir Afrikoje. Namibijoje veikianti bendrovė „Retrohunt“, kuri siūlo rusų turtuoliams safarius, jau išpardavė visus bilietus artėjančiam sezonui.
„Privatūs lėktuvai liko, kur buvo. Tik savininkų vardai nukrapštyti“, – paaiškino teisininkas A.Dobrovinskis.
Už kelių kvartalų nuo Maskvos Raudonosios aikštės įsikūrusiame prancūziškame restorane irgi nėra jokios krizės. „Mūsų svečiai yra įpratę prie tokio gyvenimo būdo“, – sakė jo vadybininkas Michailas Dolgis, ką tik nunešęs porelei 16 tūkst. JAV dolerių (42 tūkst. litų) sąskaitą už pietus.
Naujausi komentarai