Vienas po kito įvairūs Čekijos politikai užsimodavo rauti korupciją su šaknimis, tačiau vos įžengę į postą iš karto pamiršdavo, ką žadėjo. Todėl tautai nusibodo laukti.
Nepilnamečių nemergina
Antras pagal turtą žmogus, milijardierius čekas Andrejus Babišas, įkūręs partiją, beje, gan lakonišku pavadinimu "Taip" (ANO), Čekijoje dažnai pravardžiuojamas Babiškoniu.
Žinoma, A.Babišas lyginamas su buvusiu Italijos premjeru Silvio Berlusconi. Šis taip pat kadaise įkūrė partiją – "Forza Italia", su kuria skynė pergales rinkimuose, šluostydamas nosį tradicinėms partijoms. Nosį politiniam Čekijos elitui nušluostė ir A.Babišas.
Tiesa, pavadintas Babiškoniu A.Babišas neįsižeidė. Verslininkas atrėžė, kad "jam nepilnametės merginos – ne prieš širdies".
Bet kandžioji žiniasklaida panašumų tarp buvusio Italijos premjero ir naujai iškeptos Čekijos politikos žvaigždės mato daug.
Pirma, abu jie milijardieriai. Abu – antri pagal turtą asmenys savo šalyse. A.Babišas turtus susikrovė žemės ūkio srityje, tačiau investavo į žiniasklaidą. Antai, "Mladá fronta Dnes" – vieno didžiausių Čekijoje kasdien leidžiamų dienraščių – kontrolė priklauso A.Babišui.
Jo kolega iš Italijos S.Berlusconi – taip pat žiniasklaidos magnatas, valdantis ne vieną laikraštį ir televizijos kanalą.
Antra, abu turtuoliai tapo politikos žvaigždėmis. Nieko pernelyg konkretaus nežadėdami jie sugebėjo gan lengvai užkariauti rinkėjų simpatijas. Pakako pasakyti, kad korupcija liausis, ir še tau – pergalė ant lėkštutės.
Skandalas po skandalo
Kodėl tokiems kaip A.Babišas ar S.Berlusconi sekasi politikoje?
Todėl, kad italai, o dabar ir čekai kaip reikiant nusivylė politikų klase ir, regis, patikėtų parlamento raktus bet kuriam, kas tik nepriklauso elitui.
Skandalas po skandalo. Atrodo, kad Čekijos politinėje padangėje daugiau nieko nevyksta...
Skandalas išvertė iš posto net Ponu Doruoliu pramintą buvusį šalies premjerą Petrą Nečą. Jo administracijos vadovė Jana Nagyová papirkinėjo parlamentus ir, įdomiausia, su šalies žvalgybos pareigūnų pagalba šnipinėjo P.Nečo žmoną Radką. Lyg to būtų buvę maža, paaiškėjo, kad administracijos vadovė – premjero meilužė. Galiausiai P.Nečas ją vedė išsiskyręs su žmona.
Pastarasis skandalas galutinai pakirto visuomenės pasitikėjimą. Tai kuo pasitikėti?
A.Babišas, prieš rinkimus kalbėdamas apie politiką, žodžių į vatą nevyniojo.
"Aš noriu šalį valdyti taip, kaip savo verslą, – pareiškė milijardierius. – Čekija negali būti valdoma politikų, kurie nieko nedirba."
Daugeliui čekų A.Babišo mintys patiko. Nors niekam iki šiol taip ir neaišku, ko ketina imtis šis verslininkas, kad bent jau ekonominė situacija šalyje pagerėtų.
Liaudies politikai?
Dar vienas panašaus kirpimo veikėjas – Čekijos prezidentas Milošas Zemanas.
Šalies vadovas kartą pareiškė, kad politikai – "hienos". Lyg pats nebūtų politikas. Ir štai pirmuosius tiesioginius šalies prezidento rinkimus jis laimėjo. O spalvingumo M.Zemanui netrūksta.
Jis čekams patinka, nes kalba tiesiai šviesiai. O kalba jis, žinoma, dažniausiai apie "hienas". Ir dar mėgsta papasakoti, kad yra tikras vyras, lyg koks kareivis Šveikas, – mėgsta išgerti, sutraukti dūmą ir šiaip jau yra liaudies žmogus.
"Kas dieną išgeriu šešias taures vyno ir du stiklus slyvų brendžio", – sykį viešai prisipažino M.Zemanas, kaip pats sako, surūkantis po 40 cigarečių per dieną.
Tiesa, medikai liepė M.Zemanui kiek pagailėti savęs. Tačiau jiems prezidentas atsakė: "Rūkymas pavojingas tik tuo atveju, jei pradedi traukti dūmą nesulaukęs 27 metų..."
M.Zemano priešingybė – aristokratu Čekijoje vadinamas buvęs šalies užsienio reikalų ministras Karelas Schwarzenbergas, vadovaujantis TOP9 partijai.
Vardų šis kilmingasis turi iš viso devynis. Kalba jis su vokišku akcentu, kurį laiką buvo priverstas gyventi užsienyje, kai Čekijoje šeimininkavo komunistai.
Komunistus čekai iš valdžios 1989 m. išspyrė, tačiau jie grįžo.
Šiuose rinkimuose Komunistų partija (KSČM) tapo trečia pagal gautų vietų parlamente skaičių.
Iki šiol KSČM laikyta raupsuotųjų partija. Komunistai nedalyvavo nė vienos vyriausybės veikloje. Juokinga, tačiau būtent tai jiems atnešė pergalę.
Taigi, A.Babišas ir KSČM – du klaustukai rinkimus faktiškai laimėjusių socialdemokratų strategijoje.
Kairieji socialdemokratai tvirtina, kad su dešiniųjų stovykla neketina kalbėtis. Tačiau kaip klostysis derybos su KSČM ir ANO – sunku pasakyti.
Pavojus demokratijai?
Ekspertams nerimą kelia tai, kad Vidurio Europoje didžiąsias partijas keičia stiprūs politiniai lyderiai.
Tarsi kokie stabai, nuo kurių priklauso partijų likimas.
"Tendencijos neigiamos, – situaciją Čekijoje ir kitose vadinamojo Višegrado ketverto šalyse – Slovakijoje, Lenkijoje ir Vengrijoje – komentavo Brno miesto Masaryko universiteto politikos mokslų ekspertas Lubomíras Kopečekas. – Visose keturiose Višegrado valstybėse liberaliajai demokratijai iškilo pavojus."
Vengrijoje įsitvirtinusi Viktoro Orbáno "Fidesz" partija jau buvo sulaukusi perspėjimų iš pačios ES, kad sutelkė savo rankose pernelyg daug valdžios.
Lenkijoje dominuoja Donaldo Tusko centro kairiųjų vyriausybė, o dešiniosios jėgos pernelyg priklauso nuo jų lyderių.
Slovakijoje po įvairių skandalų valdžią gavo Roberto Fico vedami kairieji ir čia opozicinės partijos gerokai susilpnėjo.
Ekspertų teigimu, nesibaigiantys skandalai į pirmas eiles iškelia populistus ir kitas marginalines grupes.
Šių retorika – tradicinė: šūkiai prieš Rusiją, prieš Vokietiją, prieš ES, prieš bankus ir t. t.
"Piliečių platformos" partijos populiarumas priklauso nuo jos lyderio – premjero D.Tusko. Taip pat yra Vengrijoje, kur šeimininkauja V.Orbánas, Slovakijoje su R.Fico priešakyje ir Čekijoje, kur dominuoja M.Zemanas", – pabrėžė Łukaszas Lipińskis, Lenkijos politikos ekspertas.
Naujausi komentarai