Maskva buvo iniciatorė ir agresorė per 2008-ųjų Rusijos ir Gruzijos karą. Tai patvirtina "WikiLeaks" nutekinti dokumentai.
Vokietijos kanclerė Angela Merkel netrukus po Rusijos ir Gruzijos karo 2008 m. kalbėdama su tuomečiu Lietuvos vadovu Valdu Adamkumi kritikavo Rusiją ir kvietė solidarizuotis su Gruzijos vadovu Michailu Saakašviliu. Tai rodo ketvirtadienį paviešintas JAV ambasados pranešimas.
"A.Merkel Lietuvos prezidentui V.Adamkui sakė, kad Rusija turi tris pagrindinius tikslus. Pirmasis yra atsikratyti M.Saakašvilio. Tai reiškia, kad Vakarai turi solidarizuotis su juo, net jei jo nemėgsta, – rašoma ataskaitoje, kurią ketvirtadienį paviešino Prancūzijos dienraštis "Le Monde". – Antra, Rusija nori kiek įmanoma padalyti vakariečius. Trečia, ji sakė, kad Rusija nori destabilizuoti Ukrainą, todėl turime ieškoti būdų įtikinti Maskvą, kad tai būtų klaida."
Kituose paviešintuose JAV diplomatų dokumentuose teigiama, kad Rusija aprūpino Pietų Osetiją ir Abchaziją reaktyvinės artilerijos sistemomis "Grad" ir kitokiais ginklais, taip pat įvykdė virtinę "slaptų veiksmų", siekdama sukompromituoti Gruziją prieš 2008 m. karą.
"Per kelerius pastaruosius metus surinktų įrodymų bendrasis svoris perša mintį, kad rusai agresyviai žaidžia rizikingą slaptą žaidimą ir nesibodi beveik jokių priemonių", – JAV ambasadorius Tbilisyje Johnas Tefftas rašė 2007 m. rugpjūčio 20 d. išsiųstame konfidencialiame pranešime.
Pasak diplomato, vienas iš Kremliaus tikslų buvo pašalinti M.Saakašvilį. Tačiau "šių aktyvių priemonių įvairovė ir mastas rodo, kad yra didesnis tikslas – atgrasyti Gruziją nuo jos euroatlantinės orientacijos ir grąžinti ją į Rusijos glėbį".
Naujausi komentarai