Krizė dėl Irano branduolinių ambicijų paaštrėjo tiek, kad JT branduolinės priežiūros institucijos vadovas pareiškė atsistatydinsiąs, jeigu Teheranas bus užpultas.
Pratybos pakurstė įtarimus
„Ką šiandien matau Irane - tai nuolatinis pavojus. Jeigu tokiu metu Iranui būtų smogta karinėmis priemonėmis, nebegalėčiau tęsti savo darbo", - sakė Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) generalinis direktorius Mohamedas ElBaradei. - Karo smūgis, mano nuomone, būtų blogiau už bet ką kita. Tai paverstų regioną ugnies kamuoliu."
M.ElBaradei teigimu, bet koks puolimas tik dar labiau paskatintų islamo respubliką gaminti branduolinį ginklą.
Kalbų apie galimą Irano užpuolimą pagausėjo po JAV pareigūnų pranešimo, kad Izraelio šį mėnesį surengtos karinės pratybos - tai Irano branduolinių objektų bombardavimo repeticija.
Pratybose dalyvavo maždaug 100 karo lėktuvų ir sraigtasparnių. Ore papildę degalų atsargas jie nuskrido 1400 km - būtent toks atstumas skiria Izraelį nuo pagrindinės Irano branduolinės gamyklos Natanzoje.
Tel Avivas oficialiai pratybų nekomentavo. Izraelio parlamento Užsienio reikalų ir gynybos komiteto pirmininkas Tsahis Hanegbis šeštadienį pareiškė, kad diplomatiški bandymai sustabdyti Irano branduolinę programą žlugo. „Kiti dveji metai bus lemiami", - sakė jis.
Su agresija nesitaikstys
Teheranas kalbas apie karinę ataką vakar pavadino psichologiniu spaudimu ir pažadėjo griežtą atsaką užpuolikams. „Iranas nepradės jokių konfliktų, bet nubaus agresorius. Panaudodami visas turimas priemones, be jokių laiko ir erdvės apribojimų, surengsime žlugdantį atsaką į bet kokius priešiškus veiksmus", - vakar sakė Irano gynybos ministras Mostafa Mohammadas Najjaras.
Priešpriešą su Vakarais dar labiau pakurstė Irano prezidentas, praėjusį savaitgalį pareiškęs, kad JAV ir jų sąjungininkai planavo jį pagrobti ir nužudyti per vizitą į Iraką. Tačiau, pasak šalies vadovo, Irano specialiosios tarnybos sužinojo apie sąmokslą ir ėmėsi papildomų saugumo priemonių, todėl jo kelionė į valstybę kaimynę šių metų kovą įvyko be incidentų.
Ruošiamos derybos
Iranas tvirtai atsisako paklusti Vakarų reikalavimui sustabdyti urano sodrinimo darbus. Teheranas tvirtina, kad gamina kurą savo atominėms elektrinėms, tačiau tarptautinė bendruomenė nerimauja, kad jis gali panaudoti prisodrintą uraną branduoliniam ginklui gaminti.
JAV, Kinija, Rusija, Prancūzija, Didžioji Britanija ir Vokietija šiuo metu siekia surengti oficialias derybas su Iranu. Diplomatiniai šaltiniai teigia, kad Iranas gali sutikti šešioms savaitėms sustabdyti urano sodrinimo darbus mainais į tai, kad Vakarų valstybės neskirs jam papildomų sankcijų.
Naujausi komentarai