Pereiti į pagrindinį turinį

Suomių prezidentas: tikėtina, kad žala dujotiekiui padaryta dėl išorės veiksmų

2023-10-10 13:20
BNS inf.

Suomijos prezidentas Saulis Niinisto (Saulis Nynistė) antradienį pareiškė, jog tikėtina, kad žala Estiją ir Suomiją jungiančiam dujotiekiui „Balticconnector“ „padaryta dėl išorės veiksmų“.

Scanpix nuotr.

Socialiniame tinkle „X“ jis parašė, kad „į povandeninei infrastruktūrai padarytą žalą rimtai atsižvelgta, o jos priežastys tiriamos nuo sekmadienio“.

„Tikėtina, kad žala tiek dujotiekiui, tiek telekomunikacijų kabeliui padaryta dėl išorės veiksmų. Žalos priežastis kol kas nėra aiški, todėl tyrimas tęsiamas bendradarbiaujant Suomijai ir Estijai“, – sakė jis.

„Taip pat nuolat palaikome ryšį su savo sąjungininkais ir partneriais“, – nurodė S. Niinisto, pridūręs, kad anksčiau antradienį kalbėjosi su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu.

„NATO yra pasirengusi padėti atlikti tyrimą“, – sakė prezidentas.

„Suomija yra pasirengusi ir mūsų pasirengimas yra geras. Šie įvykiai neturi jokios įtakos mūsų tiekimo saugumui“, – pridūrė jis.

„Neatrodo atsitiktinis“

J. Stoltenbergas „X“ parašė, kad kalbėjosi su Suomijos lyderiu „apie žalą povandeninei infrastruktūrai“. Jis nurodė, kad Aljansas dalijasi informacija ir yra pasirengęs paremti paveiktas sąjungininkes.

Šis incidentas veikiausiai atsidurs trečiadienį ir ketvirtadienį Briuselyje įvyksiančio NATO gynybos ministrų susitikimo darbotvarkėje.

Suomių premjeras Petteri Orpo (Peteris Orpas) suomių žiniasklaidai prieš planuojamą spaudos konferenciją sakė, kad Suomijos pasienio ir pakrančių apsaugos tarnybos nustatė, kad nuotėkio vieta yra Suomijos ekonominėje zonoje.

„Preliminariais duomenimis, neįmanoma, kad vamzdynas buvo pažeistas dėl įprastų slėgio pokyčių“, – žurnalistams sakė P. Orpo.

Estijos karinės jūrų pajėgos naujienų agentūrai AP sakė, kad kartu su Suomijos karinėmis jūrų pajėgomis atlieka tyrimą dėl dujotiekio Suomijos įlankoje. Daugiau komentarų jos nepateikė, teigdamos, kad operacijai vadovauja suomiai.

Tikėtina, kad žala tiek dujotiekiui, tiek telekomunikacijų kabeliui padaryta dėl išorės veiksmų.

Suomių žiniasklaida, remdamasi šaltiniais, anksčiau antradienį sakė, kad Estiją ir Suomiją jungiančio dujotiekio nuotėkis neatrodo atsitiktinis.

Pasak leidinio „Iltalehti“ šaltinių, vyriausybė ir Suomijos gynybos pajėgos įtaria, jog dujotiekį galėjo atakuoti Rusija.

Antradienio popietę Suomijos vyriausybė rengia spaudos konferenciją dėl nuotėkio.

Pasak visuomeninio transliuotojo „Yle“ šaltinių, nuotėkis „neatrodo atsitiktinis“ ir manoma, kad spaudos konferencija susijusi su „nerimą keliančiais pokyčiais Suomijos saugumo situacijoje“.

Laikinai uždarytas

Suomijos gamtinių dujų operatorius sekmadienį pranešė, kad dėl įtariamo nuotėkio laikinai uždarytas dujotiekis iš Estijos, sustabdant dujų tiekimą per šalies vienintelį likusį dujotiekį, nutraukus importą iš Rusijos.

Suomių „Gasgrid“ nurodė, kad remiantis stebėjimais, kilo įtarimų, kad yra nuotėkis jūriniame dujotiekyje tarp Suomijos ir Estijos“ – per naktį pastebėtas neįprastas slėgio sumažėjimas „Balticconnector“ dujotiekyje, tai dabar tiriama su Estijos partneriu „Elering“.

„Elering“ antradienį sakė, kad kai bus aptikta nuotėkio vieta ir bus aišku, kokio masto žala padaryta, bus galima parengti remonto planus.

Pasak „Gasgrid“, Suomijos gamtinių dujų sistema stabili, esant pakankamai atsargų suskystintų dujų terminale Inkoo uoste.

Po „Balticconnector“ laikino uždarymo dujos Estijos vartotojams tiekiamos iš Latvijos.

2019 metais nutiestas „Balticconnector“ yra vienintelis dujų importo kanalas į Suomiją be SGD terminalo, kai dėl Maskvos invazijos į Ukrainą 2022-ųjų gegužę buvo sustabdytas importas iš Rusijos.

Rusija sustabdė dujų tiekimą, kai Suomija atsisakė mokėti rubliais, įvedus tokią sąlygą „nedraugiškoms šalims“, tarp jų ir Europos Sąjungos narėms, taip bandant apeiti Vakarų finansines sankcijas Rusijos centriniam bankui.

Estijos ir Suomijos tinklus per Baltijos jūrą sujungęs 150 kilometrų ilgio dujotiekis „Balticconnector“, kurio 77 km yra jūroje, pradėjo veikti 2020 metų sausį.

Daugiau naujienų