Pereiti į pagrindinį turinį

Svarbiausios ES referendumo Britanijoje datos

2016-06-23 11:30
BNS inf.

Didžiojoje Britanijoje ketvirtadienį vyksta referendumas, kuriame balsuojama dėl tolesnės šalies narystės Europoje Sąjungoje, o nekantriai ir su didžiuliu nerimu laukiamas britų rinkėjų sprendimas turės reikšmingų pasekmių Britanijai ir visai Europai.

Referendumo kampanija suskaldė šalį į priešingas stovyklas ir išsiskyrė nuožmiu tonu. Laikraštis „The Daily Mirror“ pavadino ją „labiausiai skaldančia, tūžminga ir atgrasia politine kampaniją, kokią galime atminti“.

Pateikiame svarbiausias pasirengimo istoriniam ketvirtadienio referendumui datas.

Data paskirta

Po derybų maratono Briuselyje konservatorių premjeras Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) vėlų vasario 19-osios vakarą paskelbia apie pasiektą susitarimą dėl, jo žodžiais, svarbių Europos Sąjungos reformų, atveriančių jam kelią rekomenduoti šaliai likti Bendrijoje.

Kitą dieną sugrįžęs į Londoną, premjeras paskiria referendumo datą – birželio 23-iąją, duodamas startą agitacijai, kuri prasideda praktiškai tuojau pat.

Po dienos, vasario 21-ąją, tuometinis Londono meras Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas), kuris daugelio laikomas galimu D.Camerono įpėdiniu, atverčia savo kortas ir paskelbia, jog palaikys „Pasitraukimo“ iš ES stovyklą, suduodamas skaudų smūgį premjerui.

Į kampaniją įsitraukia B. Obama

Opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas (Džeremis Korbinas) balandžio 14-ąją, kitą dieną po oficialios referendumo kampanijos pradžios, pasako savo pirmą svarbią kalbą už ES, ragindamas britus balsuoti už pasilikimą.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) suteikia svarbų postūmį „Pasilikimo“ šalininkų stovyklai, kai viešėdamas Londone balandžio 22 dieną pareiškia, kad „Brexit“ atveju Britanija „atsidurs eilės gale“ pasirašyti prekybos susitarimą su Amerika.

Tarptautinių organizacijų įspėjimai

„Pasilikimo“ stovykla sulaukia svarbaus paskatinimo iš tarptautinių organizacijų, kurios palaiko poziciją, kad išstojimas iš Bendrijos turės katastrofiškų padarinių šalies ekonomikai.

Didžiojo septyneto (G-7) šalys gegužės 27 dieną įspėja, kad „Brexit“ sukeltų „rimtą pavojų augimui“.

Tarptautinio valiutos fondo vadovė Christine Lagarde (Kristin Lagard) gegužės 13 dieną įspėja, kad Britanijos pasitraukimo iš ES padariniai šalies ekonomikai būtų „nuo ganėtinai blogų iki labai labai blogų“.

Palaikymą „Pasilikimo“ šalininkų stovyklai taip pat išreiškia ES politikai, buvę NATO lyderiai bei JAV gynybos, užsienio reikalų ir iždo sekretoriai.

Esminės permainos apklausose

Birželio pradžioje visuomenės nuotaikose įvyksta pokyčių – apklausose į priekį išsiveržia „Brexit“ šalininkų stovykla, kuri aplenkia varžovus sėkmingai pasinaudojusi augančiu britų nerimu dėl imigracijos, pasiūliusi ją suvaržyti pritaikius Australijoje galiojančią balais paremtą sistemą.

Svarbiu postūmiu „Brexit“ šalininkų stovyklai tampa populiariausio laikraščio „The Sun“ paskelbtas palaikymas. Bulvarinis dienraštis 4,5 mln. savo skaitytojų balsuoti už pasitraukimą iš ES paragino pasitelkęs žodžių žaismą: „BeLeave in Britain“ (believe in Britain – tikėkite Britanija; leave - pasitraukite).

Tuo tarpu konkuruojančios stovyklos stengiasi aplenkti viena kitą pasitelkusios įvairius viešųjų ryšių triukus.

Birželio 15 dieną „Brexit“ stovyklos žvejybinė flotilė, kurios laivai buvo išpuošti plakatais su prieš ES nukreiptais šūkiais, aidint rūko sirenoms pajuda Temzės upe. Ši akcija, kuriai vadovavo Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partijos (UKIP) lyderis Nigelas Farage'as (Naidželas Fareidžas), surengta protestuojant prieš ES žvejybos politiką.

Šalia flotilės kitu laivu plaukė „Brexit“ priešininkas rokeris Bobas Geldofas (Bobas Geldofas), kuris rodė pergalės ženklą ir per megafoną šaukė: „Nigelai, esi apgavikas“. Jis buvo aplietas vandeniu iš „Pasitraukimo“ stovyklos laivo.

Parlamentarės nužudymas

Nužudoma 41 metų leiboristų parlamentarė Jo Cox (Džo Koks), agitavusi už Britanijos pasilikimą Bendrijoje.

Dviejų vaikų motina buvo užpulta su peiliu ir šaunamuoju ginklu prie savo rinkimų apygardos biuro Berstolo kaime Anglijos šiaurėje birželio 16 dieną.

Dėl brutalaus parlamentarės nužudymo, įvykdyto dienos metu, abi stovyklos sustabdo referendumo kampaniją, o sukrėsta šalis nugrimzta į gedulą.

J.Cox nužudymu įtariamas Thomas Mairas (Tomas Meras) pareiškia „Mirtis išdavikams, laisvė Britanijai“, kai Vestminsterio magistratų teisme Londone jo paprašoma prisistatyti pateikus kaltinimus žmogžudyste.

Parlamentarės vyras Brendanas vėliau BBC sakė, kad jo žmonai buvo „neramu“ dėl referendumo kampanijos debatų tono, o jis pats mano, kad ji buvo nužudyta dėl savo politinių pažiūrų.

Paskutinės dienos

Paskutinėmis dienomis prieš balsavimą viešosios nuomonės apklausose į priekį vėl įsiveržia „Pasilikimo“ šalininkų stovykla , tačiau jos atotrūkis nuo oponentų – minimalus.

Garsios politikos, verslo, kultūros ir sporto figūros bei priešingas stovyklas palaikantys laikraščiai imasi paskutinių bandymų palenkti rinkėjus į vieną ar kitą pusę.

D.Cameronas apeliuoja į vyresnio amžiaus rinkėjus, kurie, manoma, labiau linkę balsuoti už „Brexit“, ragindamas juos pagalvoti apie jų „vaikų ir anūkų viltis ir svajones“.

Pasaulinės akcijų rinkos ir svaro kursas auga, investuotojams tikint, kad britai neišstos iš ES.

Birželio 21 dieną Vemblio arenoje įvyksta didžiausi debatai per šią referendumo kampaniją, kuriuose „Brexit“ vėliavnešys B.Johnsonas suriemia ietis su Londono mero poste jį pakeitusiu Sadiqu Khanu (Sadiku Chanu), palaikančiu tolesnę šalies narystę Bendrijoje.

Abi pusės debatų metu kaltina viena kita panikos kurstymu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų