Pereiti į pagrindinį turinį

T. May rengiasi tapti „Brexit“ ministre pirmininke

2016-07-13 06:11
BNS, LRT inf.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) trečiadienį atsistatydina, o Theresa May (Teresa Mei) rengiasi užimti jo vietą po šoką visame pasaulyje sukėlusio referendumo, per kurį britai nubalsavo už pasitraukimą iš Europos Sąjungos (ES).

Theresa May
Theresa May / Scanpix nuotr.

D. Cameronas trečiadienį paskutinį kartą dalyvaus premjero klausimų ir atsakymų sesijoje parlamente, o vėliau Bakingamo rūmuose susitiks su karaliene Elizabeth II (Elzbieta II) ir oficialiai informuos ją apie savo atsistatydinimą.

Tuomet monarchė įpareigos Th. May, naująją parlamento daugumos lyderę, suformuoti naują vyriausybę ir ministrė pirmininkė padarys pareiškimą prie savo naujosios rezidencijos Dauningo gatvėje.

Europos lyderiai prašė vyriausybės greitai susiderėti dėl būsimų santykių su ES, bet T. May užsiminė, kad nepasiduos spaudimui strimgalviais pulti inicijuoti oficialią „Brexit“ procedūrą.

59 metų T. May, kuri tampa antra Britanijos ministre pirmininke moterimi po Margaret Thatcher (Margaret Tečer), taip pat turi bandyti užglaistyti nesutarimus Konservatorių partijos viduje ir spręsti galimo ekonominio nuosmukio problemą.

Tarp kitų jai tenkančių didžiulių iššūkių yra sutrukdymas proeuropietiškai Škotijai siekti nepriklausomybės su tikslu pasilikti ES ir naujų pasaulinių prekybinių bei diplomatinių aljansų formavimas rengiantis ateičiai po „Brexit“.

T. May drauge su D.Cameronu agitavo už Britanijos pasilikimą 28 valstybių Bendrijoje ir jai taip pat teks įtikinti „Brexit“ šalininkus, kad ji, kaip žadėjo, įgyvendins birželio 23-iosios referendumo sprendimą išstoti.

Po šešerių metų darbo ministro pirmininko poste D. Cameronas apie savo planus atsistatydinti paskelbė kitą dieną po referendumo – tuojau po to, kai paaiškėjo, kad jo pastangos įtikinti britus balsuoti už tolesnę narystę Bendrijoje buvo nesėkmingos.

Jis bus prisimenamas pirmiausia dėl to, kad išvis pasiūlė šį referendumą, o paskui dramatiškai jį pralaimėjo.

Trečiadienį interviu dienraščiui „The Daily Telegraph“ jis stengėsi atremti tokią kritiką: „Pasitraukdamas viliuosi, kad žmonės matys stipresnę šalį, klestinčią ekonomiką ir daugiau galimybių gyvenime žengti į priekį.“

„Buvo privilegija tarnauti šaliai, kurią myliu“, – pridūrė jis.

Vidaus reikalų sekretorė Th. May valdančiosios centro dešiniosios Konservatorių partijos lydere buvo paskelbta pirmadienį, kai jos vienintelė likusi varžovė – jaunesnioji energetikos ministrė Andrea Leadsom (Andrėja Lidsom) – pasitraukė iš kovos.

"Kieta" pirmininkė

Briuselio pareigūnai kaskart pamini žodį „kieta“, kalbėdami apie savo patirtį bendraujant su Theresa May (Teresa Mei) – Didžiosios Britanijos vidaus reikalų sekretore, kuri trečiadienį taps ministre pirmininke ir vadovaus deryboms dėl šalies pasitraukimo iš Europos Sąjungos, rašo Briuselio nepriklausomas interneto leidinys „EUobserver“.

Diplomatai ir pareigūnai ES sostinėje turėjo progų susipažinti su ta gerai pasiruošusia derybininke, dalyvaudavusia posėdžiuose Briuselyje pastaruosius šešerius metus.

„Ji pragmatiška, – sakė vienas pareigūnas, nepanoręs viešinti savo vardo. – Ji yra žmogus, su kuriuo galime dirbti.“

Kito ES pareigūno, pažįstančio Th.May iš vidaus reikalų ministrų tarybos posėdžių, įvertinimas buvo panašus: „Ji kieta. Ji labai iškalbi ir atkakliai gina savo poziciją.“

Pareigūnai Briuselyje sakė, kad Jungtinė Karalystė yra išsiderėjusi nesilaikyti daugelio ES vidaus reikalų ir teisingumo politikos nuostatų, bet Th.May dalyvaudavo visuose ministrų pasitarimuose ir būdavo labai aktyvi.

Ji spaudė didinti bendradarbiavimą saugumo srityje, taip pat ragino bloko nares nustatyti tvarką, kad būtų renkami ES vidaus skrydžių keleivių vardai.

Pasak vieno šaltinio, būtent ji pirmoji pavartojo dabar jau mantra tapusią frazę migracijos politikoje: „Išardyti žmonių kontrabandininkų verslo ratą.“

Kiti šaltiniai vieningai tvirtino, kad Th.May yra racionali, kalbanti be užuolankų ir dalykiškai, rimta ir šalto būdo. Jie sutinka su mintimi, kad tapusi premjere Th.May bus nenuolaidi derybų partnerė.

„Per posėdžius ji būdavo gerai informuota ir jausdavosi patogiai“, – sakė vienas šaltinis, pridūręs, kad dėl šių savybių ji pelnydavo partnerių pagarbą prie derybų stalo.

Šis ES pareigūnas pridūrė, kad netgi tuo atveju, jeigu Jungtinė Karalystė nevykdydavo kurios nors bendro ES politikos priemonės, Th.May dalyvaudavo ministrų diskusijose, mėgindama padėti pasiekti bendrą sutarimą.

„Ji elgėsi kaip šeimos narė“, – sakė šaltinis.

„EUObserver“ pašnekovai taip pat atrodė jaučiantys palengvėjimą, kad nauja Britanijos lydere taps moteris, kuri gerai išmano ES darbą ir kuriai nereikės daug laiko nuspręsti, ką įmanoma ir ko neįmanoma pasiekti.

„Ji pažįsta ES institucijas, kontekstą, užkulisius. Ji suvokia visus sudėtingus aspektus, ir tai yra privalumas Britanijai bei ES-27 būsimose derybose“, – aiškino vienas Bendrijos diplomatas. Jis taip pat pripažino, kad būtent dėl bloko reikalų išmanymo Th.May Europos Sąjungoje buvo laikoma „pageidautina kandidate“ perimti vadovavimą Britanijos toriams.

Ne sveikinimas

Antradienį jau nebebuvo tiesioginių Europos Komisijos raginimų, kad Th. May kuo greičiau inicijuotų Britanijos išstojimo iš bloko procedūrą pagal ES sutarties 50-ąjį straipsnį.

Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris (Žanas Klodas Junkeris) trečiadienį pasiųs laišką Theresai May.

Šaltiniai sakė, kad tas laiškas bus įprastas pasveikinimas, siunčiamas naujiems Bendrijos šalių premjerams.

„Tai tebus pasveikinimas“, – pabrėžė vienas šaltinis, pridūręs, kad laiške nebus kokio nors kvietimo arba raginimo inicijuoti procedūrą pagal 50-ąjį straipsnį.

Paklaustas žurnalisto, ar Komisijos vadovas sugebės palaikyti gerus darbo santykius su Th. May, kurią torių įstatymų leidėjas Kenas Clarke'as (Kenas Klarkas) anksčiau yra pavadinęs „velniškai sunkia moterimi“, Komisijos vyriausiasis atstovas spaudai Margaritis Schinas šyptelėjo: „Esu tikras, kad Jeanas-Claude'as Junckeris susidoros.“

Th. May taip pat yra žinoma Briuselyje, anot vieno diplomato, dėl savo „spalvingų, įdomių“ batelių. Būsimoji Britanijos premjerė pati yra sakiusi, kad aistra ekscentriškiems bateliams yra jos „silpnoji vieta“, pridūrė diplomatas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų