Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) paskelbė savo islamiškų šaknų turinčios partijos pergalę sekmadienį įvykusiuose svarbiuose vietos valdžios rinkimuose ir perspėjo savo priešininkus, kad jie „sumokės kainą“ už regztą sąmokslą jį sužlugdyti.
„Tie, kurie puolė Turkiją, nusivylė“, – džiūgaujančiai tūkstančių žmonių miniai sakė R.T.Erdoganas, kalbėdamas iš savo partijos būstinės Ankaroje balkono, po kelis mėnesius trukusio sąmyšio šalyje, kurį lydėjo susirėmimai gatvėse, įtarimai korupcija ir interneto suvaržymai.
„Jūs parėmėte savo premjerą. Be galo jums dėkoju“, – sakė R.T.Erdoganas, kurio balsas vis dar buvo užkimęs po kampanijos maratono. Šie municipaliniai rinkimai buvo laikomi referendumu dėl 11 metų trunkančio jo valdymo.
60 metų R.T.Erdoganas galvoja rugpjūčio mėnesį, kai rinkėjai pirmą kartą tiesiogiai rinks valstybės vadovą, siekti prezidento posto, ir vidurnaktį jo pasakyta pergalės kalba kartais skambėjo kaip jo kitos rinkimų kampanijos pradžia.
„Jūs apgynėte naujosios Turkijos nepriklausomybės kovą“, – vėliavomis mojavusiems šalininkams pasakė vyras, dažnai pavadinamas „sultonu“. Jį pertraukdavo skandavimai „Turkija didžiuojasi jumis“, „Išdidžiai stovėkite, nesilenkite“ ir „Dievas didis“.
Suskaičiavus 95 proc. balsų buvo paskelbta, kad R.T.Erdogano Teisingumo ir plėtros partija (AKP) gavo 45 proc. balsų ir gerokai aplenkė savo varžovus. Opozicinė Respublikonų liaudies partija (CHP) gavo 28,5 proc. balsų.
AKP atrodo pasieksianti dideles pergales prieš pasaulietinę opoziciją visoje šalyje, įskaitant didžiausią miestą Stambulą ir sostinę Ankarą.
Tačiau centro kairės CHP sakė, kad Ankaroje kova buvo atkakli.
Galutinis rezultatas sostinėje paaiškės po balsų perskaičiavimo kai kuriuose rajonuose.
R.T.Erdoganas vėl pagrasino persekioti savo priešininką Fethullah Guleną (Fetchulą Giuleną), uždarai gyvenantį musulmonų dvasininką, kurį kaltina iš kaimo tolimoje Pensilvanijoje vadovaujant paralelinei, jo vyriausybei kenkiančiai „giluminei valstybei“.
R.T.Erdoganas šio 73 metų imamo sąjungininkus policijoje ir teismų sistemoje kaltina dėl jam pakenkusios medžiagos nutekinimo į „Twitter“, taip pat – dėl slaptų saugumo derybų Sirijos tema pasiklausymo ir tų skandalingų garso įrašų paskelbimo „YouTube“.
„Mes įžengsime į jų olas ir ... jie sumokės kainą, – perspėjo jis. – Kaip jūs galite kelti pavojų mūsų nacionaliniam saugumui dėl Sirijos? Sirija šiuo metu kariauja su mumis“.
„Valstybės valstybėje nebus“, – pabrėžė jis.
„IŠTVĖRĖ SKANDALUS LABAI MAŽAI NUKENTĖJĘS“
Mėnesius trukęs politinis sąmyšis, pasireiškęs įnirtingais susirėmimais gatvėse ir nutekinimais į internetą, smarkiai suskaldė Turkiją į R.T.Erdogano šalininkus musulmonų konservatorius ir pasaulietišką politinę stovyklą.
R.T.Erdogano „vidiniam ratui“ kenkė kompromituojančios medžiagos skelbimas internete nuo gruodžio, įskaitant įtarimus kyšininkavimu ir nesąžiningumu premjero ir jo politinių bei verslo sąjungininkų atžvilgiu.
Didėjanti krizė nulėmė liros ir fondų biržų smukimą pastaraisiais mėnesiais ir sukrėtė investuotojų pasitikėjimą šia musulmoniška demokratija, kuri dažnai būdavo vadinama pavyzdžiu Arabų pavasarį išgyvenusioms šalims.
Griežtas premjero atsakas į iššūkius gatvėse ir internete apėmė policijos priemones prieš protestuotojus Stambule, kur žuvo aštuoni ir buvo sužeista ar areštuota dar tūkstančiai žmonių, ir „Twitter“ bei „YouTube“ blokavimą.
Šios priemonės atstūmė Turkijos sąjungininkes NATO ir nukreipė dėmesį nuo plačiai giriamo R.T.Erdogano darbo skatinant ekonomikos bumą ir transformuojant šalį į kylančią pasaulinę žaidėją.
„Mūsų demokratija turi būti stiprinama ir apvaloma“, – sekmadienį atiduodamas savo balsą sakė opozicinės CHP lyderis Kemalis Kilicdaroglu (Kemalis Kiličdarohlus).
Nepaisant užsienio galių ir žmogaus teisių gynimo grupių papeikimų, „rezultatai rodo mums, kad Erdoganas ištvėrė šiuos skandalus labai mažai nukentėjęs“, sakė Mehmetas Akifas Okuras (Mechmetas Akifas Okuras) iš Ankaros Gazi universiteto.
„Rinkėjai mano, kad jei žlugs Erdoganas, jie žlugs drauge su juo. Nesvarbu, kokio rimtumo yra korupcijos įtarimai, rinkėjai parėmė Erdoganą, kad išlaikytų statusą, kurį įgijo jam valdant“, – sakė jis.
„Matydamas, kad jo „autoritariškos“ priemonės nepakenkė jam prie balsadėžių, Erdoganas ambicingiau stums griežtesnę politiką. Aš tikėčiausi bylų prieš Guleno judėjimą ir areštų artimiausiomis dienomis“, – mano M.A.Okuras.
Kalbant ne apie nacionalinius klausimus, konkuravimas įvairiose vietovėse, kuris nuolat prasiveržia per rinkimus Turkijoje, sekmadienį pareikalavo mažiausiai devynių gyvybių.
Naujausi komentarai