Pereiti į pagrindinį turinį

Rusijai ir Ukrainai – Europos Komisijos vadovo raginimai tartis dėl dujų (atnaujinta)

2014-06-16 04:47
Rusijai ir Ukrainai – Europos Komisijos vadovo raginimai tartis dėl dujų (atnaujinta)
Rusijai ir Ukrainai – Europos Komisijos vadovo raginimai tartis dėl dujų (atnaujinta) / Reuters nuotr.

Europos Komisijos vadovas paragino Rusiją ir Ukrainą pasiekti susitarimą dėl gamtinių dujų

Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso (Žozė Manuelis Barozu) pirmadienį paragino Ukrainą ir Rusiją išspręsti ginčą dėl gamtinių dujų.

„Noriu dar kartą paraginti abi šalis pasistengti surasti kompromisą“, – sakė J.M.Barroso Santandero ekonomikos forume šiaurinėje Ispanijoje po to, kai žlugus deryboms Rusija nutraukė dujų tiekimą į kaimyninę šalį.

Pateiktas kompromiso planas „yra geras pasiūlymas“, pridūrė jis.

ES perspėja dėl gresiančio dujų stygiaus žiemą, žlugus Ukrainos deryboms su Rusija

Europos Sąjungos (ES) energetikos komisaras Guentheris Oettingeris (Giunteris Ėtingeris) pirmadienį perspėjo, kad Bendrijos šalys ateinančią žiemą gali pajusti dujų stygių, žlugus Ukrainos deryboms dėl dujų tiekimo iš Rusijos.

„Ateinančiomis savaitėmis rūpesčių nekils – gausime (mums reikiamus) dujų kiekius“, – G.Oettingeris sakė Vienoje, tačiau pridūrė, jog jeigu Ukraina naudosis Europos atsargomis, „tuomet mums gali kilti problema dėl šaltos žiemos“.

Jau du mėnesius tęsiantis audringam ginčui, paaštrinusiam didžiausią krizę santykiuose tarp Rytų ir Vakarų nuo Šaltojo karo, Ukraina sekmadienį nesugebėjo pasiekti proveržio paskutinę minutę surengtose derybose su Rusijos valstybine energetikos milžine „Gazprom“ dėl apmokėjimo už tolesnį dujų tiekimą ir ankstesnių įsiskolinimų.

Kijevo vyriausybei, šiuo metu mėginančiai numalšinti prorusiškų separatistų sukilimą šalies rytuose, iškilo papildomų rūpesčių, kai „Gazprom“ pirmadienį pradėjo reikalauti, kad Ukraina iš anksto mokėtų už gaunamas dujas, ir nutraukė tiekimą.

Tačiau „Gazprom“ pabrėžė, kad dujos vartotojams Europoje tiekiamos tranzitu per Ukrainą be sutrikimų. Ukraina taip pat pasižadėjo netrikdyti dujų tranzito 28 nares turinčiai Europos Sąjungai.

Rusija sumažino iki nulio dujų tiekimą Ukrainai

Ukraina pirmadienį pranešė, kad Rusija sumažino dujų tiekimą ir pumpuoja į kaimyninę šalį tik tiek, kad pakaktų vartotojams Europoje, gaunantiems energetikos išteklius tranzitu per Ukrainą, Maskvai ir Kijevui nesugebėjus rasti kompromiso dėl kainų.

„Buvome informuoti, kad dujų tiekimas Ukrainai sumažintas iki nulio – leidžiamas tik kiekis, reikalingas pumpavimui tranzitu į Europos valstybes“, – Ukrainos energetikos ministras Jurijus Prodanas sakė per vyriausybės posėdį.

Jis pridūrė, kad Ukraina „užtikrins patikimą dujų tranzitą Europos šalims“.

Ukrainos „Naftogaz“ sieks prisiteisti iš Rusijos 6 mlrd. dolerių Stokholmo arbitraže

Ukrainos valstybinė energetikos įmonė „Naftogaz“ pirmadienį paskelbė pateikusi ieškinį Stokholmo arbitražo teismui, pagal kurį sieks prisiteisti iš Rusijos dujų eksporto monopolininkės „Gazprom“ 6 mlrd. JAV dolerių (15,3 mlrd. litų).

„Naftogaz“ nurodė sieksiantis susigrąžinti anksčiau „sumokėtą per didelę sumą už dujas“.

Bendrovė pridūrė, kad prašys teismo nustatyti „sąžiningą kainą“ už dujas, kurias Rusija tieks ateityje.

Rusija įspėja Europą dėl galimų dujų tiekimo sutrikimų, tęsiantis ginčui su Ukraina

Rusija pirmadienį perspėjo Europą dėl galimų dujų tiekimo sutrikimų, jeigu Ukraina savinsis Vakarų šalims tranzitu tiekiamus energetikos išteklius, taip pat nurodė sieksianti prisiteisti 4,5 mlrd. JAV dolerių (11,5 mlrd. litų) iš Kijevo per Stokholmo arbitražo teismą.

Tikimybė, kad dujų tiekimas Ukrainai bus nutrauktas, padidėjo, žlugus dvišalėms deryboms, o Rusijos valstybinė energetikos milžinei „Gazprom“ pareikalavus, jog Kijevas iš anksto apmokėtų už perkamas dujas.

„Gazprom“ kreipėsi į Stokholmo arbitražo teismą, siekdama prisiteisti iš Ukrainos (energetikos bendrovės) „Naftogaz“ 4,5 mlrd. dolerių“, – dujų eksporto monopolininkė nurodė savo pranešime, pridūrusi, kad Ukrainos įmonė pažeidė kontrakte numatytus įsipareigojimus, atsisakiusi apmokėti savo skolas.

Tačiau „Gazprom“ pažymėjo, kad vartotojams Europoje dujos per ukrainą tiekiamos netrikdomai.

„Dujos, skirtos vartotojams Europoje, tiekiamas visiškai laikantis originalių kontraktų“, – „Gazprom“ atstovas Sergejus Kuprijanovas pirmadienį sakė žurnalistams.

Rusijos premjero pavaduotojas Arkadijus Dvorkovičius sakė, kad Maskva spręs dėl tolesnių žingsnių, kai „Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris vėliau pirmadienį informuos prezidentą Vladimirą Putiną ir vyriausybę apie derybų su Kijevu rezultatus.

„Gazprom“ generalinis direktorius ir energetikos ministras šiandien turėtų informuoti prezidentą ir vyriausybę“, – valstybinė naujienų agentūra ITAR-TASS citavo A.Dvorkovičiaus žodžius.

Grasina ruošiasi nutraukti dujų tiekimą Ukrainai, žlugus deryboms

Europai pirmadienį iškilo dujų tiekimo trikdžių grėsmė, žlugus paskutinę minutę surengtoms Ukrainos ir Rusijos deryboms dėl ginčo, dar labiau paaštrinusio didžiausią Rytų ir Vakarų santykių krizę nuo Šaltojo karo.

Ukraina surengė naujausias derybas, tikėdamasi užsitikrinti, kad energetikos išteklių stygius netaps dar vienu rūpesčiu naujajai provakarietiškai vyriausybei, mėginančiai numalšinti jau du mėnesius vykstantį prorusiškų separatistų sukilimą, keliantį grėsmę valstybės išlikimui.

Tačiau Rusijos valstybinė dujų eksporto monopolininkė „Gazprom“ paskelbė nuo 6 val. Grinvičo (9 val. Lietuvos) laiku pradėjusi taikyti Ukrainai išankstinio mokėjimo sistemą. Toks žingsnis faktiškai reiškia, kad bet koks dujų tiekimas bus nutrauktas, nes Kijevas iš anksto nepervedė Maskvai jokios sumos.

„Jeigu negausime jokio išankstinio mokėjimo iki 10 val. (Maskvos, 9 val. Lietuvos laiku), tuomet, aišku, mes nebetieksime dujų“, – naujienų agentūrai AFP telefonu sakė oficialusis „Gazprom“ atstovas Sergejus Kuprijanovas.

„Gazprom“ pranešime, paskelbtame suėjus nustatytam galutiniam terminui, nurodoma, kad „pagal (mūsų) išankstinę sąskaitą, jokių mokėjimų už birželį nebuvo gauta“.

Rusijos premjero pavaduotojas Arkadijus Dvorkovičius sakė, kad Maskva spręs dėl tolesnių žingsnių, kai „Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris vėliau pirmadienį informuos prezidentą Vladimirą Putiną ir vyriausybę apie derybų su Kijevu rezultatus.

„Gazprom“ taip pat perspėjo Europą dėl galimų dujų tiekimo sutrikimų, jeigu Ukraina savinsis Vakarų šalims tranzitu tiekiamus energetikos išteklius, ir nurodė sieksianti prisiteisti 4,5 mlrd. JAV dolerių (11,5 mlrd. litų) iš Kijevo per Stokholmo arbitražo teismą.

Ukrainos energetikos ministras Jurijus Prodanas sakė, kad Kijevas dabar mėgins užsitikrinti didesnį dujų tiekimą iš kaimyninių Europos Sąjungos (ES) šalių, kad galėtų kompensuoti rusiškų dujų netektį, jeigu Maskva įvykdys savo grasinimus.

„Ukraina buvo pasiruošusi“

Jau trečiasis nuo 2006 metų „dujų karas“ tarp Ukrainos ir Rusijos įsiplieskė, kai Maskva beveik dvigubai padidino tarifus po žiemą kaimyninėje šalyje vykusio kruvino sukilimo, susilpninusio istorinę Kremliaus įtaką Kijevui.

Tiekimas iš Rusijos sudaro pusę Ukrainos gaunamų dujų. Per šią šalį tranzitu tiekiama 15 proc. Europoje suvartojamų dujų, o ši padėtis paskatino ES energetikos komisarą Guentherį Oettingerį (Giunterį Ėtingerį) desperatiškai mėginti užtikrinti ilgalaikį sprendinį tam ginčui.

Prieš vėliausias derybas Kijevas sakė esantis pasiruošęs apmokėti Maskvos pateiktą 1,95 mlrd. JAV dolerių (4,97 mlrd. litų) sąskaitą už anksčiau gautas dujas, jeigu Rusija sutiks sumažinti kainą nuo 485,5 dolerio (1,24 tūkst. litų) iki 326 dolerių (831 lito) už tūkstantį kubinių metrų dujų.

Tačiau Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad jo galutinis pasiūlymas – 385 doleriai (981 litas) už tūkstantį kubinių metrų.

Europos Komisija nurodė, kad G.Oettingeris šalims buvo pasiūlęs planą, pagal kurį Ukraina turėtų pirmadienį turėtų pervesti Rusijai 1 mlrd. JAV dolerių (2,55 mlrd. litų), o likusią skolos Rusijai dalį padengti per šešis papildomus mokėjimus iki šių metų pabaigos.

Komisaras taip pat siūlė sutikti Ukrainai su kintama dujų kaina – nuo 385 JAV dolerių (981 lito) už tūkstantį kubinių metrų žiemą iki 300 dolerių (765 lito) „arba keliais doleriais daugiau“ vasarą.

„Ukrainos pusė buvo pasiruošusi su tuo sutikti, tačiau kol kas tam nebuvo pasiruošę partneriai Rusijoje, – sakoma Europos Komisijos pranešime. – Rusijos pusė reikalavo nedelsiant sumokėti 1,9 mlrd. dolerių (4,84 mlrd. litų), taip pat (nustatyti) bendrą 385 dolerių kainą.“

ES tebetiki galimybe išspręsti Rusijos ir Ukrainos ginčą dėl dujų

Europos Komisija pirmadienį pareiškė esanti "įsitikinusi", kad sprendinys įtemptame ginče dėl dujų tarp Rusijos ir Ukrainos tebėra įmanomas, nors vėliausias Europos Sąjungos (ES) tarpininkaujamų derybų etapas Kijeve baigėsi be jokio susitarimo.

Komisija "įsitikinusi, kas sprendinys tebėra įmanomas ir atitinka visų susijusių šalių interesus - tai atsispindės tolesniuose žingsniuose ir (sprendžiant), kada šalys vėl bus sukviestos", sakoma aukščiausios ES vykdomosios valdžios institucijos pranešime.

Stringant deryboms Kijeve, Rusija perspėjo, kad ji vėliau pirmadienį nutrauks dujų tiekimą kaimyninei šaliai, jeigu Ukraina nepradės mokėti iš anksto. Toks žingsnis tikriausiai dar labiau paaštrintų didžiausią krizę Rytų ir Vakarų santykiuose nuo Šaltojo karo.

Vienas aukšto rango Rusijos valstybinės dujų milžinės "Gazprom" pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP, kad per derybas nesugebėta išspręsti nesutarimų dėl kainų ir dėl sumos, kurią Kijevas yra skolingas Maskvai už anksčiau tiektas dujas.

Tuo metu Europos Komisija nurodė, kad ES energetikos komisaras Guentheris Oettingeris (Giunteris Ėtingeris) pasiūlė kompromisinį paketą, tikėdamasis užsitikrinti besiginčijančių šalių pritarimą.

Pagal tą planą Ukraina turėtų pirmadienį pervesti Rusijai 1 mlrd. JAV dolerių (2,55 mlrd. litų), o likusią skolos Rusijai dalį padengti per šešis papildomus mokėjimus.

Visos anksčiau pateiktos sąskaitos turėtų būti apmokėtos iki šių metų pabaigos, o už toliau tiekiamas dujas turėtų būti mokama "laiku", pagal dabartinį Rusijos ir Ukrainos kontraktą, nurodė Europos Komisija.

Dujų kaina galėtų būti kintama - nuo 385 JAV dolerių (981 lito) už tūkstantį kubinių metrų žiemą iki 300 dolerių (765 lito) "arba keliais doleriais daugiau" vasarą.

Maskva tvirtino, kad nesutiks, kad Ukraina mokėtų mažiau negu 385 dolerius, tuo tarpu Kijevas, kuris iš pradžių pageidavo mokėti 268,5 dolerio (684 litus), pareiškė, kad sutiktų su kainos padidinimu iki 326 dolerių (831 lito).

Komisija nurodė, kad Ukraina pasiruošusi sutikti su jos pasiūlyta kainų formule, tačiau "kol kas tam nebuvo pasiruošę partneriai Rusijoje"

"Rusijos pusė reikalavo nedelsiant sumokėti 1,9 mlrd. dolerių (4,84 mlrd. litų), taip pat (nustatyti) bendrą 385 dolerių kainą", - sakoma Komisijos pranešime.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų