Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sekmadienį pažadėjo „neužmirštamą futbolo šventę“, kai jo šalis organizuos 218 metų pasaulio futbolo čempionatą.
Išleidęs daugiau nei 50 mlrd. JAV dolerių šių metų Sočio žiemos olimpiadai surengti, V.Putinas ruošiasi naujam milijardiniam projektui.
2018-ųjų pasaulio futbolo čempionatas turėtų tapti ambicingiausiu Rusijos projektu po Sovietų Sąjungos subyrėjimo.
Tačiau V.Putinas pasitiki savo šalies pajėgumais.
„Padarysime viską, ką galime, kad suorganizuotume šį renginį aukščiausiu lygiu“, – jis pažadėjo Marakanos stadione Rio de Žaneire.
„Sėkmingai surengėme žiemos olimpiadą ... Sočyje, o dabar tiksliai žinome, koks iššūkis yra organizuoti tokio lygio renginį“, – jis pridūrė penktadienį.
Kremliaus vadovas sakė, kad Rusija nori pasinaudoti Brazilijos patirtimi, ekspertams giriant spalvingą šių metų turnyrą, nors prieš jį buvo baiminamasi, kad čempionatą sutrikdys gatvės protestai, paskubomis vykdytos statybos ir nusikalstamumas.
„Padarysime, ką galime, kad surengtume pasauliui neužmirštamą futbolo šventę ir parodytume tikrąjį rusišką svetingumą 2018 metai“, – V.Putinas sakė Kubos naujienų agentūrai „Prensa Latina“ ir Rusijos valstybinei ITAR-TASS.
Prieš vasarį vykusias žiemos olimpines žaidynes Maskva pažėrė 50 mlrd. JAV dolerių, kad pertvarkytų Juodosios jūros kurortą Sočį į tviskančią sporto areną. Ta žiemos olimpiada tapo visų laikų brangiausia, o jos kaina smarkiai viršijo išankstines prognozes.
Pasaulio futbolo čempionatas bus dar didesnis iššūkis: šaliai reikės iš esmės pertvarkyti sporto, turizmo ir transporto infrastruktūra virtinėje nepakakamai išvystytų regionų.
Sporto ministras Vitalijus Mutka preliminariai prognozuoja, kad 2018-ųjų pasaulio čempionatas kainuos apie 680 mlrd. rublių (50,7 mlrd. litų). Pasak jo, pusę tos sumos skirs privatūs investuotojai, o likusi dalis bus gauta iš aštuonių regionų biudžetų.
Numatoma, kad čempionato rungtynės vyks Maskvoje, Sankt Peterburge, Sočyje, Kazanėje prie Volgos upės, Jekaterinburge Uralo kalnuose, Kaliningrade, Žemutiniame Naugarde, Samaroje, Saranske, Rostove prie Dono ir Volgograde.
Kai kurie čempionato objektai jau baigti arba jų statybos gerokai pasistūmėjusios, tačiau kitur darbai dar nepradėti.
Maskvos įvaizdžio dalimi laikomas Lužnikų stadionas, pastatytas 1956 metais ir tapęs 1980 metų vasaros olimpiados, 2008-ųjų Čempionų lygos finalo ir 2013-ųjų Pasaulio atletikos čempionato arena, bus pertvarkytas į 81 tūkst. vietų areną, tinkamą surengti atidaromosioms rungtynėms ir finalui.
Naujas 42 tūkst. vietų Maskvos stadionas „Spartak“ bus atidarytas rugsėjį, o 45,1 tūkst. stadionas Kazanėje, kuriame pernai vyko Pasaulio studentų žaidynės, jau veikia.
Numatoma, kad 70 tūkst. vietų „Gazprom“ stadionas Sankt Peterburge atvers duris 2016 metų gegužę, o Sočio olimpiniame Fišto stadione vietų skaičius greitai bus padidintas iki 45 000.
Tačiau kitur dar laukia didžiulio masto darbai: viena valstybinė įmonė buvo išrinkta pastatyti naujus stadionus šešiuose provincijų miestuose ir renovuoti areną rytiniame Jekaterinburgo mieste.
„Tikimės pradėti statybos darbus rugpjūtį arba vėliausiai rugsėjį. Manome, kad visi objektai bus parengti laiku“, – V.Mutka pažadėjo V.Putinui.
Patvirtintame statymų plane numatoma, kad valstybė šiems didžiulio masto darbas skirs 106,8 mlrd. rublių (7,96 mlrd. litų).
Rusijos pasiruošimus gyrė FIFA prezidentas Seppas Blatteris (Sepas Blateris).
„Rusai nuo pat pradžių ėmėsi darbo labai uoliai, – sakė jis. – Tai kitoks požiūris. Esu labai patenkintas.“
FIFA generalinis sekretorius Jerome'as Valcke'as (Žeromas Valkas) gegužę sakė, kad Rusija, kurioje dėl atšiaurių gali būti nelengva suspėti užbaigti darbus per numatytus terminus, gali tikėtis iškilsiant problemų.
„Rusijai nebus lengva“, – perspėjo jis.
Rusijai reikia pertvarkyti ne vien infrastruktūrą, bet ir futbolo kultūrą bei savo nacionalinę komandą.
Šalis kenčia nuo rasistinių ir chuliganiškų išpuolių savo stadionuose. Jos klubai ir nacionalinė rinktinė turės pasitaisyti iki 2018 metų.
Treneris Fabio Capello (Fabijus Kapelas) atvedė Rusijos rinktinę į pirmąjį pasaulio čempionatą nuo 2002 metų, tačiau Brazilijoje ji nelaimėjo nei vienų rungtynių ir išvyko namo po pirmojo etapo.
V.Mutko, kuris palaikė daugelio kritikuojamą F.Capello, sakė: „Neturime teisės apsigėdyti 2018 metais prieš savo sirgalius namuose. Tai nepriimtina.“
Naujausi komentarai