Mirė popiežius Pranciškus (papildyta) Pereiti į pagrindinį turinį

Mirė popiežius Pranciškus (papildyta)

2025-04-21 11:03
BNS inf.

Vatikanas Velykų pirmadienį pranešė apie 88-erių popiežiaus Pranciškaus mirtį.

Dar Velykų sekmadienį popiežius sveikino minias Vatikane, Šventojo Petro aikštėje, nors vis dar sveiko po sunkios ligos.

„Brangiausi broliai ir seserys, su giliu liūdesiu turiu pranešti apie mūsų Šventojo Tėvo Pranciškaus mirtį“, – sakoma kardinolo Kevino Farrello (Kevino Farelo) pareiškime, kurį Vatikanas paskelbė platformoje „Telegram“.

„Šį rytą 7.35 val. (vietos, 8.35 val. Lietuvos laiku) Romos vyskupas Pranciškus grįžo į Tėvo namus“, – teigiama pranešime.

„Visas jo gyvenimas buvo pašvęstas tarnystei Viešpačiui ir Jo Bažnyčiai. Jis mokė mus ištikimai, drąsiai ir su meile gyventi pagal Evangelijos vertybes, ypač vargingiausių ir labiausiai atstumtųjų labui. Didžiai dėkingi už jo, kaip tikro Viešpaties Jėzaus mokinio, pavyzdį pavedame popiežiaus Pranciškaus sielą begalinei gailestingajai Triasmenio Dievo meilei“, – rašoma jame.

Pirmadienio vakarą popiežiaus palaikai bus paguldyti į karstą

Popiežiaus Pranciškaus palaikai bus paguldyti į karstą Šventosios Mortos svečių namų, kur jis gyveno, koplyčioje pirmadienį 20 val. vietos (21 val. Lietuvos) laiku, pranešė Vatikanas.

„Šįvakar, balandžio 21 dieną, pirmadienį, 20 val. vakaro Jo Eminencija Bažnyčios kamerlingas kardinolas Kevinas Josephas Farrellas (Kevinas Džozefas Farelas) vadovaus mirties patvirtinimo apeigai ir kūno paguldymui į karstą“, – sakoma Šventojo Sosto pareiškime.

Daugiau – LNK vaizdo įraše:

Popiežius mirė namuose

Popiežius Pranciškus mirė namuose, savo apartamentuose Šventosios Mortos svečių namuose Vatikane, pirmadienį pranešė Šventojo Sosto spaudos tarnyba.

Su jo mirties priežastimi visuomenė tikriausiai bus supažindinta pirmadienio vakarą po oficialaus paskelbimo apie jo mirtį, kuris numatytas 20 val. vakaro (21 val. Lietuvos laiku), pridūrė spaudos tarnyba.

Pirmadienio vakarą Šv. Petro aikštėje rengiama pirma vieša malda už popiežių

Vatikanas pranešė, kad pirmadienį 19.30 val. vietos (20.30 val. Lietuvos) laiku Šv. Petro aikštėje vyks pirmoji vieša malda už popiežių Pranciškų po jo mirties.

Rožinio maldai, kurioje, kaip tikimasi, dalyvaus tūkstančiai tikinčiųjų, vadovaus italų kardinolas Mauro Gambetti (Mauras Gambetis), pranešė Šventojo Sosto spaudos tarnyba.

Vatikanas: Pranciškaus palaikai trečiadienį gali būti perkelti į Šv. Petro baziliką

Vatikanas pirmadienį pranešė, kad popiežiaus Pranciškaus palaikai jau trečiadienį gali būti perkelti į Šventojo Petro baziliką.

„Šventojo Tėvo kūno perkėlimas į Vatikano baziliką visų tikinčiųjų pagarbai galėtų įvykti trečiadienio rytą“, – sakoma trumpame Vatikano pareiškime, kuriame teigiama, kad daugiau informacijos bus pateikta antradienį.

Velykų pirmadienio vidudienį Šv. Petro aikštėje vietoj džiugios velykinės giesmės skambėjo lėti gedulingi Vatikano bazilikos varpų dūžiai.

P. Adamovič / BNS nuotr.

„Išgyvenu, kaip tik galiu“

Anksčiau šiais metais Pranciškus du kartus buvo priartėjęs prie mirties, kai sirgo plaučių uždegimu.

Pranciškus, kuris sirgo lėtine plaučių liga ir kuriam jaunystėje buvo pašalinta dalis vieno plaučio, vasario 14 dieną buvo paguldytas į Gemelli (Džemelio) ligoninę dėl kvėpavimo takų krizės, kuri išsivystė į pneumoniją, apėmusią abu plaučius.

Ligoninėje jis praleido 38 dienas, kol kovo 23-iąją buvo išleistas.

Velykų sekmadienį iš Šventojo Petro bazilikos balkono jis palinkėjo miniai „Laimingų Velykų“, o tradiciniame palaiminime „Urbi et Orbi“ („Miestui ir pasauliui“) paragino siekti minties laisvės ir tolerancijos.

Tada jis prieš tūkstančius susirinkusiųjų surengė netikėtą pasivažinėjimą popiežiaus automobiliu po aikštę, sulaukdamas audringų šūksnių ir plojimų.

Pranciškus, kuriam buvo įsakyta du mėnesius ilsėtis ir vengti viešų reikalų, Didžiąją savaitę turėjo vienintelį oficialų vizitą – lankėsi Romos kalėjime.

Jis netgi praleido tradicinį kojų plovimo ritualą, o po apsilankymo kalėjime žurnalisto paklaustas, kaip mato šią Velykų savaitę, būdamas dabartinės būklės, besišypsantis popiežius atsakė silpnu ir trūkčiojančiu balsu: „Aš ją išgyvenu, kaip tik galiu.“

Energingas reformatorius

Buvęs kardinolas Jorge Mario Bergoglio (Chorchė Marijus Bergoljas) buvo išrinktas penktuoju 2013 metais vykusios konklavos, kuri buvo sušaukta atsistatydinus popiežiui Benediktui XVI, balsavimu.

Pranciškaus mirtis reiškia, kad bus inicijuojamos šimtmečių senumo tradicijos, kurių kulminacija taps kardinolų konklavos susirinkimas, rinksiantis įpėdinį.

Pranciškus buvo pirmasis jėzuitas, vadovavęs beveik 1,4 mlrd. pasaulio katalikų, ir pirmasis iš Šiaurės ar Pietų Amerikos.

Buvęs Buenos Airių arkivyskupas, mėgęs futbolą, Pranciškus siekė sukurti atviresnę ir užjaučiančią Bažnyčią.

Jis tvirtai gynė socialinį teisingumą, migrantų teises, kalbėjo apie aplinkosaugą, taip pat vykdė valdymo reformas ir kovojo su dvasininkų seksualinio vaikų išnaudojimo skauduliu, apėmusiu Bažnyčią.

Energingas reformatorius įkvėpė platų katalikų pamaldumą, bet piktino tradicinės krypties šalininkus.

Kritikai jį kaltino kėlus doktrininę painiavą ir nesugebėjus apginti tradicinių katalikų įsitikinimų tokiais klausimais kaip abortai ir skyrybos.

Pranciškaus noras pasirinkti kitokį kelią buvo akivaizdus iki pat pabaigos – jis pasirinko būti palaidotas ne Šventojo Petro bazilikoje, o Romos Švenčiausiosios Mergelės Marijos bazilikoje.

Jis taps pirmuoju popiežiumi per daugiau nei 100 metų, kuris bus palaidotas ne Vatikane.

Pranciškus taip pat atsisakė tradicijos, pagal kurią popiežiai turi tris karstus, o pasirinko būti palaidotas tik viename, pagamintame iš medžio ir cinko, kad atspindėtų jo kaip kuklaus ganytojo vaidmenį.

Romos Švč. Mergelės Marijos bazilika – Pranciškaus amžinojo poilsio vieta

Švč. Mergelės Marijos bazilika (Santa Maria Maggiore), kurią popiežius Pranciškus pasirinko savo amžinojo atilsio vieta, yra Romos centre esanti V amžiaus bažnyčia, kurioje jau palaidoti septyni pontifikai.

Argentinietis pontifikas, kuris mirė pirmadienį, sulaukęs 88 metų, bus pirmasis popiežius per daugiau nei šimtmetį, kuris nebus palaidotas Šv. Petro bazilikoje Vatikane.

Pranciškus buvo labai atsidavęs Mergelės Marijos garbinimui ir prieš išvykdamas į užsienio keliones bei grįžęs į Romą stengdavosi pasimelsti bazilikoje.

Visai neseniai, balandžio 12 dieną, Pranciškus meldėsi prie bazilikoje esančio Mergelės Marijos paveikslo, taip pažymėdamas Didžiosios savaitės, kurios kulminacija buvo Velykos, pradžią.

Pranciškus pareiškė norįs būti palaidotas šioje bazilikoje dar 2023 metais.

Paskutinis popiežius, palaidotas šioje bazilikoje, buvo Klemensas IX, miręs 1669 metais. O paskutinis pontifikas, palaidotas ne Vatikane, buvo Leonas XIII, miręs 1903 metais. Jo amžinojo poilsio vieta yra Romos vyskupo katedra – Laterano Šv. Jono bažnyčia.

Švč. Mergelės Marijos bazilikoje, vienoje iš keturių Romoje esančių popiežiaus bazilikų, saugomi dar kelių žymių asmenybių palaikai, pavyzdžiui, architekto ir skulptoriaus Giano Lorenzo Bernini (Džano Lorenco Berninio), suprojektavusio Šv. Petro aikštę ir ją supančias kolonas.

Maldos namų interjeras išliko artimas savo ištakoms. Centrinėje navoje stovi 40 jonėniškojo orderio kolonų, joje yra išskirtinių mozaikų.

Viena legenda baziliką nuo pat jos ištakų sieja su Mergele Marija. Joje sakoma, kad bevaikė turtinga romėnų pora norėjo paaukoti savo turtą Mergelei Marijai.

Ji pasirodžiusi jiems vizijoje ir liepusi pastatyti jos garbei bažnyčią, kurioje įvyktų stebuklas. Tą vasaros naktį, 352 metų rugpjūtį, ant kalvos, kur dabar stovi bazilika, iškritęs sniegas.

Kita legenda byloja, jog popiežiui Liberijui sapne buvo pranešta apie vasarą iškritusį sniegą.

Tačiau, pasak Vatikano, iš tos originalios bažnyčios nieko neliko. Dabartinė bazilika pradėta statyti apie 432 metus, valdant popiežiui Sikstui III.

Bazilikoje saugomos kai kurios svarbiausios Bažnyčios relikvijos, tarp jų Mergelės Marijos, laikančios kūdikėlį Jėzų, paveikslas, priskiriamas Šv. Lukui.

Joje taip pat saugomi medžio gabalėliai, kurie, kaip manoma, yra iš Jėzaus lovelės. Bazilikos interneto svetainėje rašoma, kad naujausiais tyrimais mediena datuojama Jėzaus gimimo laikotarpiu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų