„Atvykau čia, nes gerbiu mirusius ir žuvusių bei sužeistųjų šeimas, nes noriu paprašyti Lenkijos žmonių atleidimo. Man gėda dėl to, kas buvo padaryta jūsų šaliai vokiečių ir Vokietijos vardu“, – kalbėdamas Varšuvoje sakė H. Maasas ir pridūrė, kad Vokietijai tenka atsakomybė už šį siaubą.
H. Maasas, atvykęs į Lenkiją su oficialiu vizitu, ketvirtadienį dalyvavo Varšuvos sukilimo pradžios 75-ųjų metinių minėjime.
1944 m. rugpjūčio 1 d. Lenkijos pogrindinio pasipriešinimo judėjimo kovotojai sukilo prieš vokiečių okupacinę valdžią. Sukilėliai norėjo išlaisvinti sostinę Varšuvą, bet po 63 dienas trukusių kovų prieš nacius sukilimas buvo numalšintas.
Per sukilimą žuvo apie 200 000 žmonių, daugiausia civiliai. Šimtai tūkstančių kitų buvo deportuoti į koncentracijos stovyklas.
Netrukus po sukilimo pabaigos nacių lyderis Adolfas Hitleris nurodė sugriauti miestą. Apie 90 proc. visų istorinių pastatų mieste buvo susprogdinti.
Minint 75-ąsias metines, Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis teigė, kad Varšuvos sukilimo kovotojai kovėsi už Lenkijos ateitį.
„Jie kovojo ne tik už savo išlikimą, garbę ir tautos ateitį. Jie kovojo už pagrindines vertybes, kaip meilė šaliai, ištikimybė, garbė ir tiesa“, – sakė M. Morawieckis.
Naujausi komentarai