Kraupi jaunos studentės žmogžudystė Delyje sukėlė tikrą audrą. Tačiau panašių ir net žiauresnių atvejų Indijos istorijoje būta ne vieno. Ar šį kartą buvo perpildyta visuomenės kantrybės taurė?
Žudikui – lengva bausmė
Pavartęs Indijos dienraščius bene kasdien gali išvysti antraštes: "Delio priemiesčiuose išprievartauta 10 mėnesių mergaitė", "18 mėnesių mergaitė išžaginta Kalkutoje", "14 metų mergina išprievartauta ir nužudyta" ir t. t.
Skaičiuojama, kad Indijoje apie išžaginimą pranešama vidutiniškai kas 21 minutę. Akivaizdu, kad šie nusikaltimai Indijoje jau nieko nestebina.
Mumbajaus mieste gyvenančios medicinos seselės Arunos Shanbaug istorija kažkada sukrėtė Indiją taip, kaip dabar 23 metų studentės nelaimė. Ar kas pasikeitė?
A.Shanbaug, kuriai 1973 m. sukako 25 metai, buvo išžaginta ligoninėje, kurioje dirbo. Vėliau moterį jos užpuolikas Sohanlalas Bharta Walmiki surakino metalinėmis grandinėmis ir paliko mirti.
Tiesa, merginai pavyko išgyventi, deja, pastaruosius 39 metus ji vegetacinės būsenos guli ligoninėje. Moters smegenys – mirusios. A.Shanbaug nesugeba atpažinti žmonių, negali kalbėti ir neatlieka būtiniausių veiksmų.
"Jis net nebuvo nuteistas už tai, kad ją išžagino", – piktinosi vietos žurnalistė Pinki Virani, parašiusi knygą apie Aruną.
Žurnalistė pridūrė, kad prievartautojui S.B.Walmiki teismas skyrė bausmę už vagystę ir pasikėsinimą nužudyti, taigi atsėdėjęs 7 metus jis jau mėgavosi laisve. Nors P.Virani bandė protestuoti prieš tokį sprendimą, pastangos buvo bevaisės.
"Aš jiems sakiau, kad jis pasikeitė savo vardą ir dabar dirba vienoje ligoninėje Delyje. Tačiau ligoninės, kurioje buvo išžaginta Aruna, vadovai niekuomet prie jo bylos neprisegė jokios fotografijos, jos nėra net teismo dokumentuose", – sakė P.Virani.
Moteris – antrarūšė
Aruna ne vienintelė. Smurtas prieš moteris Indijoje – tarsi vėžys. Archajiškoje patriarchalinėje visuomenėje kiekviena moteris gali tapti prievartautojo auka.
Daugelis žagintojų aukų iki šiol laukia teisingumo. Kartais laukti reikia mėnesius, o kartais – ištisus metus.
Be to, prievartautojai Indijoje dažniausiai išsisuka su gan lengvomis bausmėmis, kaip Arunos skriaudikas S.B.Walmiki.
Advokatams pakanka pasakyti, kad užpuolikas buvo išgėręs, kad rūpinasi savo šeima arba kad yra iš aukštesnės kastos, todėl niekuomet negalėtų prievartauti moters iš žemesnės.
Žinoma, tokie pasiteisinimai skamba juokingai, tačiau Indijoje jie – populiarūs. Prokurorė Indira Jaisingh pabrėžė, kad teisinė šalies sistema neturi jokių priešnuodžių prieš prievartautojus.
"Procesai – labai ilgi, o nuosprendžiai dažniausiai būna neadekvatūs nusikaltimams, – tvirtino teisininkė. – Turime kuo skubiau patobulinti savo teisinę sistemą. Taip pat reikėtų patobulinti teismo ekspertizę. Indijoje daugelis panašių bylų sprendžiamos per ilgai. Daugelis liudininkų persikelia, jų atmintis silpsta, taigi skirti adekvačią bausmę darosi labai sunku."
I.Jaisingh pridūrė, kad daugelis bylų net nepasiekia teismo, nes į prievartavimo atvejus žiūrima pro pirštus. Be to, pasak jos, išžagintų merginų artimieji net neleidžia joms kreiptis į teisėsaugą, vengdami gėdos.
Tiesa, I.Jaisingh manymu, vien pakeisti įstatymus nepakaks. Teisininkė sako, jog būtina daugiau dėmesio skirti visuomenei, kad žmonės netoleruotų panašių nusikaltimų.
"Nėra magiškos formulės, kad galėtume ją pritaikę išspręsti žaginimo problemą. Kaip galime kalbėti apie sąžiningą teismą, jei didžioji dalis visuomenės moteris vertina per tam tikrų stereotipų prizmę. Nepatikėsite, tačiau dažnai Indijoje ne užpuolikas, o auka tampa kalta, esą moterys pačios skatina vyrus taip elgtis", – sakė I.Jaisingh.
Tobulins įstatymus?
Visgi kai kurios istorijos indus priverčia laužyti nusistovėjusius stereotipus.
Pirmąsyk gatvių protestus Indijoje sukėlė 1972 m. įvykęs incidentas, kai 16 metų mergaitė Mathura buvo išžaginta policijos nuovadoje.
Teismas tada abu įtariamus policijos pareigūnus paleido, esą Mathura su jais mylėjosi savo noru. Visgi protestų banga privertė šalies vyriausybę 1983 m. patvirtinti naują įstatymą, numatantį, kad teismas privalo atsižvelgti į aukos parodymus, jei ši tvirtina, kad nesantykiavo savo noru.
Praėjusį mėnesį įvykęs incidentas taip pat sukėlė masinius gatvių protestus visoje šalyje. Vyriausybė subūrė specialų komitetą, kuriam pavesta parengti naują įstatymo prieš žaginimą versiją.
Teismas net kreipėsi į visuomenę ir prašė siūlyti bausmes prievartautojams. Tarp siūlomų buvo mirties bausmė, taip pat cheminis kastravimas. Dalis siūlė įkalinimą iki 30 metų arba iki gyvos galvos.
Vis dėlto daugelis žmonių taip pat pritarė, kad įstatymai negali visko pakeisti, kol visuomenė moteris laikys antrarūšėmis.
Išpuoliai, šokiravę Indiją
• 2002 m. per riaušes Gudžarato valstijoje buvo masiškai prievartaujamos moterys musulmonės. Kaltais pripažinti indų kariai, nutarę pamokyti visą bendruomenę už nepaklusnumą.
• 2003 m. du vyrai pietinėje sostinės Delio dalyje išžagino 28 metų Šveicarijos diplomatę. Indijai teko raudonuoti prieš visą pasaulį.
• 2004 m. šalį šokiravo išpuolis, kai 32 metų indė Manorama buvo pagrobta iš savo namų Manipuro valstijoje. Po kelių valandų kulkų suvarpytas merginos kūnas buvo rastas ant kelio.
• 2009 m. Indijos administruojamoje Kašmyro dalyje išprievartautos ir nužudytos dvi jaunos merginos. Tada išpuoliu apkaltinti indų policijos pareigūnai.
• Praėjusiais metais 14 metų indė Sonam buvo išžaginta ir vėliau nužudyta policijos nuovadoje Utar Pradešo valstijoje.
Žudikai pasirodė teisme
Penki grupiniu indų studentės išžaginimu ir nužudymu kaltinami vyrai pasirodė teisme ir išklausė jiems pateiktus kaltinimus pagrobimu, išžaginimu ir nužudymu. Dar du kaltinamieji Vinay Sharma ir Pawanas Gupta kiek anksčiau pateikė parodymus mainais į galbūt švelnesnes bausmes. Penki vyrai ir vienas paauglys, kurių amžius – 19–35 metai, yra kaltinami autobuse Delyje išžaginę ir žiauriai sužaloję 23 metų fizioterapijos studentę. Po dviejų savaičių, gruodžio 28-ąją, ji mirė Singapūro ligoninėje. Magistrato teisėja nurodė, kad teismas vyktų už uždarų durų.
Naujausi komentarai